Spojení Camerona s Arnoldem je naprosto bezchybné, jen škoda, že nebylo více filmů! T2 je nepřekonatelná klasika a lepší film s touto "robo" tématikou už jen tak nenatočí, dokonce si myslím, že nikdy.
Kdoví proč, možná už měl Arnie dost „záporáků", ale napadl autory skvělý nápad. Co kdyby byl tentokrát Arnold - Terminator na straně dobra. A vznikl nejspíš nejoblíbenější díl celé ságy – „Terminator 2.: The Judgement Day (Den zúčtování)“. Deset let po neúspěšném pokusu zabít Sarah Connorovou, matku budoucího vůdce lidstva ve válce proti strojům, se do Los Angeles vrací z budoucnosti nový Terminátor, typ T-1000, aby zlikvidoval už narozeného Johna Connora. Dospělý Connor v roce 2029 na svoji ochranu posílá do minulosti druhého terminátora T-800. Oba stroje nezávisle na sobě pátrají po malém Johnovi. Chlapec zjišťuje, že T-800 je naprogramován na jeho ochranu a s jeho pomocí osvobodí svou matku z psychiatrického ústavu, kde je léčena z údajné schizofrenie. T-800 oběma vysvětluje, co přinese budoucnost. Tu je však možné změnit... A při tom všem hrdiny stíhá nemilosrdný a zřejmě nezničitelný T-1000. I tento film byl naprosto převratný. Nejenže plně využil všech nových technologií počítačových triků, ale všichni obsazení působili naprosto autenticky. Aby ne. Například Linda Hamilton prošla výcvikem se zbraní pod vedením bývalého velitele israelského komanda.
Tentokrát Arnold Schwarzenegger dostal za film 15 milionů dolarů. Celkem pronese 700 slov, takže jeho známé "Hasta la vista, baby" stálo 85.716 dolarů. K tomu jen dodám, že výroba filmu stála mnoho milionů, ale jeho návratnost je snem každého podnikatele. Investice se totiž vrátily už šestnáct dní po premiéře. Pro představu: Tržby v USA za první víkend: 31 765 506 $ (2274 kin). Náklady na výrobu: 102 mil. $. A opět - kult pokračuje. Všichni kluci záviděli Edwardu Furlongovi a chtěli být jako on. Mimochodem většina Edwardových dialogů musela být na konci přemluvena, protože se během natáčení změnil, díky mutování, jeho hlas. Speciální efekty měl opět na starost geniální Stan Winston, který poměrně nedávno zemřel. Aby například sekvence nukleárních výbuchů byla co nejvěrohodnější, studoval dlouhé hodiny dostupné vojenské materiály. Nejmenovaní experti poté označili zobrazené výbuchy za nejrealističtější ve filmové historii.
Když J.Cameron odmítnul natočit třetí díl Terminátora, bylo mi jasné, že tady bylo již vše řečeno. Dodnes považuji scénu se "vstáváním" T1000 z podlahy psychiatrického ústavu, kde šel zlikvidovat Sarah, za jednu z nejúžasnějších (vždyť jen to zachycení o kolt, když jde skrz mříž-jak to krásně kovově zazvoní...ach) a Roberta Patricka s protivně kamenným ksichtem za skvělou volbu jako protipól k Arniemu. A zatímco první díl v současné době již působí poměrně zastarale, dvojka je pořád etalonem pro mnohé novodobé filmy stejného či podobného žánru.