Zajímavosti 20
- Sloní muž byl nominován v osmi kategoriích: nejlepší film, režie, scénář, představitel hlavní role (John Hurt), hudba, výprava, střih a kostýmy.
- Jedinou Američankou v celém obsazení byla manželka Mela Brookse, Anne Bancroftová.
- David Lynch k filmu: “Ve Sloním muži šlo o to, sblížit publikum s nestvůrou, aby tak zmizela nestvůra a objevil se člověk“.
- Sloní muž a Mazací hlava mají podobnosti např.: vztah k městské krajině (průmysl), snové sekvence uprostřed filmu.
- Zvukové efekty vypracoval Lynch ve spolupráci s Alanem Spletem.
- S rozpočtem 5 mil. dolarů byl Sloní muž 250x dražší než Mazací Hlava, počet herců a členů štábu byl desetinásobný.
- „Tato látka se mi zdála ideální nejen jako druhý film po Mazací Hlavě, ale také jako příležitost zkusit něco ze středního proudu, aniž bych musel dělat větší kompromisy“ vysvětlil později Lynch.
- Roku 1923 zveřejnil Treves své paměti The Elephant Man and Other Reminiscence (Sloní muž a jiné vzpomínky), které posloužili Christopheru De Vorem a Ericku Bergrenovi jako předloha ke scénaři.
- V roce 1884 objevil londýnský lékař dr. Frederick Treves Merricka na jednom jarmarku jako atrakci v boudě s kuriozitami.
- Když se ve filmu Merrick vrátil do Londýna, byl honěn rozhněvaným davem a prchl do podzemí. V záběru na dav sestupující po schodech můžeme spatřit Davida Lynche.
- Keith Barron byl z filmu kompletně vystřihnut.
- Když Treeves poprvé uvidí Merricka poprvé, uroní jednu slzu. Anthony Hopkins v tu chvíli myslel na svého nemocného otce, což mu pomáhalo brečet.
- Hned první den natáčení se představitel Merricka John Hurt zranil kvůli nepohodlí v masce. Volal tehdy manželce, že mu štáb mu chce navždy otrávit hraní.
- Skutečné jméno sloního muže nebylo John Merrick, ale Joseph Carey Merrick. Narodil se v Leicesteru 5. srpna 1862 a zemřel v královské londýnské nemocnici 11. dubna 1890 ve věku 27 let.
- Scénáristé založili snímek na pamětech Dr. Frederika Trevese.
- Příčina smrti nebyla v době jeho skonu diagnostikována. Později se zjistilo, že trpěl neurofibromatózou, kterou trpí 1 z 4000 lidí.
- Když byly v roce 1981 zveřejněny nominace na Oscara, mnoho odobrníků kritizovalo, že film nebyl navržen na cenu za masky. Později byla maskérům udělena speciální cena.
- Nalíčení Sloního muže trvalo každý den 12 hodin!
- Po smrti skutečného Josepha "Johna" Merricka byly některé části jeho těla uchovány, aby je mohli lékaři studovat. Některé orgány byly drženy ve sklenicích, pak však byly zničeny během německých náletů za druhé světové války. Některé se však uchovaly a jsou dnes v londýnské nemocnici. Mejkap pro Johna Hurta, který hrál Merricka ve filmu je navržen právě z nich.
- Režisér David Lynch se sám pokoušel zamaskovat jako Sloní muž, ale nebylo to ono.