Zajímavosti 224
- Daniel Stern souhlasil, že si nechá na tvář posadit živou tarantuli, ale pod podmínkou, že se natočí jenom jeden záběr. Řev nebyl skutečný, mohl by pavouka vyplašit.
- Joe Pesci se na place záměrně vyhýbal Macaulay Culkinovi, protože chtěl, aby si Culkin myslel, že je zlý.
- Catherine O'Harová v roce 2014 prozradila, že jí Macaulay Culkin stále říká "mami".
- Obrázek Buzzovy přítelkyně, který Kevin našel, byl obrázek chlapce, který byl upraven tak, aby vypadal jako dívka, protože režisér Chris Columbus si myslel, že by bylo příliš kruté dělat si z dívky takovou legraci. Chlapec, který byl na fotografii použit, byl synem výtvarného ředitele Dana Webstera.
- Ve filmu bylo původně více scén s rodinou v Paříži ve Francii, ale testovací publikum se chtělo vrátit ke Kevinovi.
- John Candy se o veškerý čas na plátně dělil s Catherine O'Harovou. Oba spolu dříve pracovali v televizním filmu Second City (1976) a byli dobrými přáteli. Candy zemřel v den čtyřicátých narozenin O'Harové a O'Harová na jeho pohřbu pronesla plačtivou smuteční řeč.
- Scenárista a producent John Hughes se obával, že matky nikdy neuvěří, že by rodina mohla zapomenout na jedno ze svých dětí. Chris Columbus vzpomíná: "John opravdu vyplnil všechny možné logické díry a diváci mu to vždycky sežrali."
- Joe Pesci a Daniel Stern se během natáčení cítili lhostejní k potenciálu filmu, a tak záměrně podávali přehnané výkony, protože ani jeden z nich nevěřil, že se tento film stane masově úspěšným.
- Všichni na place byli ohromeni tím, jak vyspělý a profesionální byl Macaulay Culkin. Joe Pesci řekl časopisu Entertainment Weekly: "Mac není jako devítiletý kluk. Je to už starý muž."
- Ačkoli John Hughes tvrdě bránil svůj scénář a trval na tom, aby všichni pronášeli své repliky tak, jak jsou napsané, dovolil svému příteli Johnu Candymu improvizovat. To byl vlastně trademark scenáristy a producenta Hughese, který nechal improvizovat i pětici studentů ve filmu Snídaňový klub (1985), když si navzájem říkali, proč jsou po škole. Ve filmu jsou téměř všechny Candyho dialogy improvizované.
- Dvojníkem Macaulaye Culkina byl velmi malý třicetiletý muž.
- Marvovy hlášky "Proč jsi sakra oblečený jako kuře?" a "Možná spáchal sebevraždu?" improvizoval Daniel Stern.
- Režisér Chris Columbus se v dětství nejvíce bál zlodějů. To je jeden z důvodů, proč chtěl natočit tento film.
- Tento film byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako "Nejvyšší tržby v pokladnách kin - komedie" s celosvětovým výdělkem 477 milionů dolarů.
- Když původní skladatel odstoupil, nastoupil John Williams. Tvůrci filmu Williamse žertem navrhli, i když si mysleli, že se jim ho nikdy nepodaří získat, ale poté, co viděl raný sestřih filmu, byl "okouzlen" a s radostí do toho vstoupil.
- John Candy natočil svou roli za jediný den, i když jen za třiadvacet hodin. Téměř všechny jeho dialogy byly improvizované. Jeho role byla potenciálně částečně inspirována postavou, kterou hrál ve filmu Letadla, vlaky a automobily (1987), který rovněž napsal a produkoval John Hughes.
- Roberts Blossom považoval tento film po jeho uvedení do kin za jeden z vrcholů své kariéry. Blossom říkal, že ho děti často poznávaly z role Old Mana Marleyho a ptaly se: "Nejste vy ten...?".
- Když byl devítiletý Macaulay Culkin při natáčení unavený, lehl si mezi záběry na zem a spal.
- John Candy hrál roli Guse Polinského jako laskavost Johna Hughese a byl placen podle minimální mzdy (Screen Actors Guild minimum wage). Postava byla inspirována skutečným Janem "Polka Kingem" Lewanem, který žil v Pensylvánii a jehož polková kapela skutečně jezdila po celém světě.
- Nápad na tento film vznikl při natáčení scény ve filmu Strýček Buck (1989) (rovněž napsal a produkoval John Hughes), v níž Macaulay Culkin hraje postavu, která vyslýchá budoucího ošetřovatele také přes otvor na dopis ve vstupních dveřích.
- Macaulay Culkin směl kvůli zákonům o dětské práci pracovat na place pouze pět hodin denně. Štáb plánoval scény podle jeho rozvrhu, takže byl před kamero
- Podle Chrise Columbuse v rozhovoru s Alecem Baldwinem v Baldwinově podcastu "Here's the Thing" byl John Heard z práce na tomto filmu nešťastný a měl pocit, že film bude hrozný. Když však Heard viděl hotový produkt a jeho následný úspěch, omluvil se Columbusovi, když natáčeli jeho scény pro film Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992), přičemž před prvním záběrem porušil charakter, aby to Columbusovi řekl. Columbus tvrdí, že má záznam Heardovy omluvy stále na videokazetě.
- Film je v Polsku považován za tradiční vánoční film. Od roku 1990 se každoročně vysílá ve státní televizi v hlavním vysílacím čase vánočního období. V roce 2010 se měl film v Polsku nevysílat, ale po protestech více než 90 000 lidí byl odvysílán. V roce 2011 se film vysílal 23. prosince a sledovalo ho přes pět milionů diváků, což z něj činí nejoblíbenější pořad vysílaný během vánočního období v Polsku.
- Chris Columbus byl dříve najat Johnem Hughesem, aby režíroval film Vánoční prázdniny (1989). Po setkání s Chevym Chasem však Columbusovi bylo jasné, že si ti dva nebudou rozumět, a tak se Hughese zeptal, zda by místo něj nemohl pracovat na nějakém jiném projektu. Tento film byl jednou z možností, která mu byla předložena.
- Velký úspěch tohoto filmu a filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992) umožnil Chrisi Columbusovi přejít k dalším úspěšným projektům, jako je Táta v sukni (1993) a první dva filmy o Harrym Potterovi.
- Některé scény se natáčely v třípatrovém rodinném domě na adrese 671 Lincoln Avenue ve Winnetce ve státě Illinois. V domě se natáčela kuchyně, hlavní schodiště, sklep a většina podest v prvním patře. Jídelna v domě a všechny pokoje v přízemí (kromě kuchyně) byly postaveny na zvukové kulise. Dům byl postaven v roce 1921 a má pět ložnic, plně přestavěné podkroví, samostatně stojící dvojgaráž a skleník. "Kevinův domek na stromě" na dvorku byl postaven speciálně pro tento film a po skončení hlavního natáčení byl zbourán.
- Trailer obsahoval vymazané a střídané scény: televizní moderátor varuje diváky, aby si dávali pozor na Mokré bandity. Ve scéně v supermarketu stojí vedoucí supermarketu za pokladní a klade Kevinovi otázky, které mu pokladní klade v kinoverzi, a je zde další dialog mezi Harrym a Marvem těsně předtím, než jdou ke Kevinovi domů, který Marv říká: "Děti jsou hloupé. Já vím, že jsem byl", na což Harry odpoví "Pořád jsi, Marve".
- Sníh z vosku a plastu použitý ve filmu byl po skončení natáčení předán Lyrické opeře v Chicagu. Od té doby byl použit v mnoha operních inscenacích.
- Chlapec, který hrál Kevinova bratrance Fullera, je bratr Macaulaye Culkina Kieran Culkin, který ve filmu debutuje.
- Role strýčka Franka byla napsána s ohledem na Kelseyho Grammera.
- V prosinci 2018 si Macauley Culkin zopakoval svou roli a některé scény z tohoto filmu v televizní reklamě na produkt "Google Assistant". Ačkoli Culkin předtím prošel v soukromém životě poměrně veřejně špatným obdobím, kdy se lidé obávali o jeho zdraví, v reklamě vystupuje jen jako prakticky totožná, jen starší verze Kevina.
- Předchozí film Chrise Columbuse si nevedl dobře v pokladnách kin a on se obával, že už nikdy nebude režírovat, ale pak mu John Hughes poslal scénář k tomuto filmu. Columbus řekl, že je to jeden z nejlepších scénářů, které kdy četl.
- Chris Columbus obsadil Joea Pesciho, protože byl jedním z jeho hrdinů, i když si nemyslel, že ho získá pro tak široce komediální roli.
- Po získání Macaulaye Culkina, Joea Pesciho a Daniela Sterna se Chris Columbus cítil dostatečně sebevědomě, aby obsadil herce a herečky, kteří byli jeho hrdiny v dětství, jako Catherine O'Hara, poté co viděl její práci v televizním Second City (1976), stejně jako John Heard a později Tim Curry a Rob Schneider ve filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992), protože všichni byli otevření filmům.
- Režisér Chris Columbus v rozhovoru z listopadu 2020 prozradil, že John Candy, který byl v té době velkou hvězdou, natočil své cameo na letišti jako laskavost pro producenta a scenáristu filmu Johna Hughese a téměř všechny své repliky improvizoval. Ačkoli souhlasil s tím, že mu zaplatí podle rozsahu, nebyl spokojený s tím, že mu za jeho snahu zaplatili jen 414 dolarů; i chlapík, který hrál poslíčka s pizzou, vydělal víc.
- Ralph Foody a Michael Guido byli původně obsazeni do protikladných rolí Snakese a Johnnyho, ale Foody se v době natáčení zotavoval z operace kolene a nebyl schopen předvést pád na zem, takže role byly vyměněny. Guido často žertoval, že tato výměna znamenala, že byl jedním z mála herců, kteří se nemohli vrátit do pokračování kvůli tomu, že jeho postava byla mrtvá.
- Pro scénu s letlampou byla použita falešná popálená hlava. Chris Columbus ji má stále ve své kanceláři.
- Chris Columbus chtěl past s Marvem, který dostane ránu do obličeje domácím předmětem, poslat do prádelny, ale nemohl si vzpomenout, jakou použít. Jeho švagr navrhl žehličku na prádlo a ta byla ve filmu použita.
- V květnu 2011 byl dům ve Winnetce ve státě Illinois, který byl použit v tomto filmu, nabízen k prodeji za 2,4 milionu dolarů. V březnu 2012 byl prodán za 1,585 milionu dolarů. Dům je propagován jako turistická atrakce a uváděn jako příklad "Jak dostat svůj dům do filmu".
- Exteriér McAllisterovy rezidence byl natočen před domem na předměstí Chicaga. Protože byl příliš malý pro natáčení uvnitř a Chicago nemělo velké filmové ateliéry, byl interiér kompletně postaven uvnitř opuštěné střední školy. Tam si štáb také zřídil své kanceláře.
- Old Man Marley nebyl v původním scénáři.
- Role Johna Candyho jako hudebníka hrajícího polku je odkazem na skeč, který natočil pro televizi Second City (1976) pod názvem The Shmenge Brothers, kde spolu s Eugenem Levym hráli bratry Yoshe a Stana Shmengeovy hrající polku. Catherine O'Harová si s nimi zahrála v mockumentary filmu The Last Polka (1984).
- Když se Devina Ratraye zeptali, co se s Buzzem stalo v pozdějším věku, odpověděl, že pravděpodobně šel do vězení. Ironií osudu je, že sám Ratray byl v roce 2021 zatčen za domácí násilí a ublížení na zdraví své tehdejší přítelkyně a o několik let později se dostal do vyšetřování po obvinění ze znásilnění.
- Chris Farley se zúčastnil konkurzu na Santu Clause.
- Rodinu McCallisterových tvoří tři bratři Peter, Frank a Rob se svými manželkami a dětmi. Rodiny se dělí takto: Peter a Kate McCallisterovi žijí na chicagském předměstí Winnekta a mají pět dětí: Buzz, Linnie, Megan, Jeff a Kevin. Frank a Leslie McCallisterovi pocházejí z Ohia a mají pět dětí: Tracy, Brooke, Sondru a Fullera. Rob a Georgette McCallisterovi jsou nejméně vídanou rodinou. V prvním filmu jsou vidět jen letmo, s výjimkou nejstarší dcery Heather a syna Roba, kteří cestují z Chicaga do Paříže s dalšími dvěma rodinami McCallisterových, aby se setkali se svými rodiči poté, co je tam otcovo povýšení v zaměstnání dočasně přesunulo. Většina jejich scén skončila na podlaze střižny, ale je ukázáno, že kromě Heather a Roda mají tři mladší děti, dvojčata, jejichž jména nejsou odhalena, a mladšího syna Stefana, jehož jméno je odhaleno pouze ve scénáři filmu a nikdy ne před kamerou. Ve filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992) je odhaleno, že rodina bydlela v New Yorku, když jsou ve Spojených státech. Děti se rozdělí takto: Heather, Rod, dvojčata a Stefan.
- Románová předloha, kterou napsal Todd Strasser, prozrazuje některé detaily, které ve filmu nezazněly, zejména jméno Buzzova domácího mazlíčka tarantule "Axl", Peterovo zaměstnání je uvedeno jako úspěšný obchodník a Kate je módní návrhářka, což poněkud vysvětluje figuríny ve sklepě, dva šicí stroje a peníze, kterými je v tomto filmu zaplacena pizza a které Kevin použil k objednání pokojové služby ve filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992).
- Strýc říká, že letadlo nikdy nestihnou za pouhých 45 minut. Ve skutečnosti trvá cesta z jejich domu na Lincoln Ave ve Winnetce na terminál 3 na O'Hare (kde jsou brány American Airlines) přibližně 29 minut. Jelikož se tak stalo více než deset let před událostmi 911, bezpečnostní kontrola nebyla ničím jiným než pásovými rentgeny pro zavazadla, a navíc mohl kdokoli projít až k odletovým branám i bez palubního lístku.
- Jeffrey Wiseman, který hrál zvídavého souseda Mitche Murphyho, se ucházel o roli Kevina McCallistera. To může vysvětlovat, proč si Heather při počítání hlav plete Mitche s Kevinem.
- Nejvýdělečnější film roku 1990 na domácím trhu. Duch (1990) byl celosvětově nejvýdělečnějším filmem roku.
- Policejní stanice byla vlastně kancelář střední školy.
- Traduje se, že Elvis Presley (který zemřel v roce 1977) si v tomto filmu zahrál epizodní roli. Mnozí z těch, kteří věří, že Elvis stále žije, tvrdili, že silně vousatý muž stojící v pozadí scény, kdy paní McCallisterová křičí na recepčního (těsně předtím, než se setká s Johnem Candym), je Elvis. Po léta tvrdili, že muž je ve správném věkovém rozmezí (Elvisovi by v té době bylo kolem 55 let), dělá pohyb hlavou, který Elvis často dělal během koncertů, a že se nikdy nenašel žádný záznam o účasti tohoto konkrétního herce ve filmu. Teorie byla nakonec vyvrácena v roce 2018, kdy investigativní novináři identifikovali komparzistu jako muže jménem Gary Richard Grott, který v únoru 2016 zemřel na infarkt. Grottova rodina byla schopna potvrdit, že ve filmu hrál právě Grott, a také odhalila, že pravidelně pracoval jako komparsista v několika filmech Chrise Columbuse, ačkoli Sám doma byl první, ve kterém se skutečně objevil.
- Podle režiséra Chrise Columbuse vytvořil Kevin Nordine všechny efekty pro tento film ve sklepě svých rodičů v Chicagu tak, že je nakreslil na film. Efekty také dělal za pouhých několik set dolarů najednou.
- Společnost Warner Bros. tento film kvůli nízkému rozpočtu odložila, takže se práv chopila společnost 20th Century Fox a celosvětově vydělala 477 milionů dolarů, což je na tak levný film kolosální částka.
- Chris Columbus si představoval scénu, ve které pec ožije, postaví se na všechny čtyři a pronásleduje Kevina ke schodům. Tato scéna by stála přes milion dolarů, takže byla zkrácena na pouhé rozsvícení pece a sténání Kevinova jména.
- Ve filmu se objevilo několik členů rodiny Chrise Columbuse: jeho tchyně a dcera Eleanor Columbusová byly cestujícími v letadle. Jeho manželka Monica Devereux-Columbusová byla letuškou a jeho tchán hrál policistu, který pronese hlášku "řekni jim, ať si zase spočítají děti".
- Kostel, do kterého Kevin chodí, má vlastně dvě místa. Zvenku je to metodistický kostel Trinity. A uvnitř je to kostel Grace Episcopal Church. Oba se nacházejí v oblasti Chicaga.
- Chris Columbus prodal Stevenu Spielbergovi scénáře k filmům Gremlins (1984) a Rošťáci (1985), ale jeho kariéra se rozjela až po obrovském úspěchu tohoto filmu.
- Kevinovy podomácku vyrobené vynálezy mohou odrážet lásku Chrise Columbuse k vynálezům, která se objevila ve filmech, jež napsal, jako jsou Gremlins (1984), Rošťáci (1985) a Pyramida hrůzy (1985), které produkoval Steven Spielberg. Columbus a Spielberg jsou velkými fanoušky filmů o Jamesi Bondovi, možná i kvůli vynálezům v nich.
- Sandra Macat, která hrála Santovu elfku, si zahrála letušku ve filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992).
- Hudba Johna Williamse k tomuto filmu je skladba "Somewhere In My Memory". Je použita především na soundtracku k prvním dvěma filmům Sám doma. Natočil však několik různých nahrávek této písně. Celá píseň, provedená se zpěvem, je na hudební stopě filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992) s Bette Midler.
- Falešný film "Andělé se špinavou duší" byl první věcí, která se natáčela, když rozpočet nebyl příliš velký, takže každý rád začínal na něčem s kartonovými kulisami.
- V roce 2015 si Macaulay Culkin zopakoval svou ikonickou roli Kevina McCallistera v první epizodě internetové komediální série "DRYVRS". V tomto seriálu Kevin dospěl a stal se z něj dlouhovlasý, pošahaný, sprostý, zahořklý a psychicky labilní psychopat, který Jackovi (Jack Dishel) vypráví o událostech ze Sám doma a poté unese zloděje aut, který se mu pokusil ukrást auto, sváže ho a mučí. Epizoda končí tím, že Kevin se zkrvaveným obličejem vydává na zloděje aut svůj charakteristický výkřik.
- Podle článku ve Wall Street Journal majitelé McCallisterova domu uvedli, že je poprvé oslovil hledač lokací, který spolupracoval s Johnem Hughesem. Nejprve je požádal, zda by se Strýček Buck (1989) mohl natáčet v domě, který vlastnili, ještě předtím, než vlastnili ten, který se objevil v tomto filmu. V té době se ho snažili prodat a nabídku odmítli, protože ho nechtěli na několik měsíců během natáčení stáhnout z trhu. Poté, co se do domu nastěhovali, byli manželé osloveni kvůli druhému filmu Vánocní prázdniny (1989), který se rozhodli odmítnout, tentokrát kvůli rekonstrukci.
- Aby přiměl Macaulaye Culkina naučit se nazpaměť své repliky, podplatil ho Chris Columbus slibem, že ho nechá hrát jeho Nintendo, a tato strategie zabrala.
- Kameraman Julio Macat se při tvorbě tohoto filmu inspiroval filmem Vánocní příběh (1983). Byla to také jedna z posledních velkých produkcí, kde se používalo uhlíkové obloukové osvětlení, které podle Macata poskytovalo teplejší a bohatší světlo. Tato světla se přestala používat kvůli tomu, že mohla pracovat jen asi 20 minut v kuse a při použití v interiéru vyžadovala odsávací systém.
- Původně byl pro roli Harryho zvažován Danny DeVito.
- Topné zařízení, které Kevin použil k nahřátí kliky, bylo elektrické startovací zařízení na dřevěné uhlí pro grily.
- Chris Columbus připravil scénář několika scén, ve kterých se Kevinovi zdají sny, v nichž dům ožívá. Jedna z nich zahrnovala zlou pec ve sklepě, která ožila a honila ho po čtyřech do schodů, a další, kde spolu s domem ožilo i několik hračkářských louskáčků. Tyto scény však byly při tak omezeném rozpočtu příliš nákladné, a tak se od těchto nápadů upustilo.
- Producent John Hughes původně přizval k režii filmu Vánocní prázdniny (1989) Chrise Columbuse, ale ještě než se začaly točit kamery, Columbus si uvědomil, že s obtížným Chevy Chasem po setkání s ním prostě nemůže pracovat. A tak se Columbus, přestože v té době práci zoufale potřeboval, rozhodl od projektu odstoupit. Obával se, že to ukončí jeho kariéru, ale pak ho Hughes přizval k režii tohoto filmu, který se o rok později stal obrovským hitem a vydělal více než 6x tolik peněz než Vánoční prázdniny s rozpočtem o téměř 10 milionů dolarů nižším.
- Tento film byl původně v produkci Warner Brothers, když tvůrci tvrdili, že ho mohou natočit za 10 milionů dolarů. Během preprodukce se však ukázalo, že za méně než 14,7 milionu dolarů to nedokážou. Zatímco se Warner rozmýšlel, zda rozpočet schválí, nebo ne, režisér Chris Columbus se už tajně scházel s výkonným ředitelem studia Twentieth Century Fox Tomem Jacobsonem a šéfem studia Joe Rothem, kterým se příběh líbil a řekli, že rozpočet okamžitě schválí. Když Warner nechtěl jít dál než na 13,5 milionu dolarů a projekt zastavil, Fox okamžitě zakročil a projekt převzal. Výkonný producent Scott M. Rosenfelt skutečně kráčel za vedoucím pracovníkem Warneru, který procházel kolem všech kanceláří, aby oznámil uzavření, a ujistil štáb, že už je převzalo jiné studio. Díky převzetí se rozpočet zvýšil na 17 milionů dolarů. Po převzetí společnosti Twentieth Century Fox společností Walt Disney Pictures v březnu 2019 jsou první tři filmy Sám doma k vidění na Disney+.
- Paní na letišti v Paříži, která používá telefonní automat, mluví na Kate francouzsky a říká "Que faites-vous", což znamená ("Co děláte?"), a pak řekne "Que se passe-t-il?". ("Co se děje?"), když jí Kate vezme telefon, řekne "Rendez-moi le telephone", ("Vrať mi ten telefon."), na což jí McCallistersovi telefon nakonec vezmou.
- Zařazen na seznam pěti set filmů nominovaných na 100 nejvtipnějších amerických filmů, který sestavil Americký filmový institut v roce 2000.
- Předzvěst: Když Kevin napadne Buzze a rozlije mléko po celém pultu, Peter se snaží skvrnu uklidit, aby zachránil pasy a vstupenky. Když vyhazuje chuchvalec mokrých ubrousků, omylem vyhodí i letenku. Letenka je vidět v odpadcích s Kevinovým jménem napsaným černou fixou. Druhý den ráno, rovněž omylem, zůstal doma sám.
- V letadle, kde se Kate a Peter snaží vymyslet, co zapomněli udělat, se Peter zmíní, že zapomněl zavřít garáž. V několika scénách předtím, když Kevin zjistí, že je doma sám, vyběhne ven a najde auta, přičemž garážová vrata jsou skutečně otevřená.
- V rozhovoru s Rogerem Ebertem se Richard J. Firfer vyjádřil ke své vyškrtnuté roli ve filmu: "V původním filmu Sám doma jsem měl krátkou roli vedoucího obchodu s potravinami. Byl jsem v pozadí u počítače, zatímco pokladní mluvila s Macaulayem Culkinem. Pak byla scéna natočena znovu, kde jsem stál vedle pokladní a mluvil repliky. Tato verze byla použita v upoutávkách na film a jako úvodní scéna televizních rozhovorů s herci. Dokonce byla promítána při předávání Oscarů jako úvodní scéna k Culkinovi jako moderátorovi. Ve filmu se však neobjevila. Ať už k tomu měli jakýkoli důvod, jsem producentovi a režisérovi vděčný; mluvená role mi umožnila vstoupit do herecké asociace."
- Prakticky celý štáb tohoto filmu pracoval také na filmech Only the Lonely (1991) a Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992).
- Macaulay Culkin při natáčení žertoval, že film režíruje Chris Columbus.
- Podle Williama Goldmana úspěch tohoto filmu podnítil vznik hollywoodského slovesa "to be Home Aloned", což znamená, že se tržby filmu v pokladnách kin sníží vlivem tohoto filmu.
- V letadle vidíme Johna Hearda, jak čte román Thomase McGuana. McGuane a Heard byli dříve manželé Margot Kidderové.
- Christopher Lloyd údajně roli Marva odmítl.
- Vlajka na Kevinově posteli ve třetím patře je vlajka města Chicago, kde se scéna natáčela.
- Na začátku filmu si Kevinův bratr Jeff strčí do kapsy zubní kartáček. Během slavné scény křiku po holení Kevin tvrdí, že nemůže najít svůj kartáček na zuby. To by mohlo silně naznačovat, že zubní kartáček, který Jeff vzal, byl Kevinův, a ne jeho vlastní.
- Kevin nakonec nechá své makaróny se sýrem vystydnout, zatímco provádí svou obranu domu jedním chlapcem, což vede k tomu, že se mnoho lidí ptá, co se s nimi stalo a jestli Kevin vůbec ty makaróny snědl. Totéž si zřejmě myslela i společnost Google, která v roce 2018 vydala reklamu, v níž se Macaulay Culkin chystá sníst stejný pokrm, jen aby viděl, jak devětkrát zazvoní hodiny, a slyšel, jak přijíždějí Harry a Marv. Culkin jen požádá Google Home, aby spustil operaci Kevin - zamknul všechny dveře, rozsvítil světla a spustil Roombu s výřezem basketbalového sportovce - a spokojeně dojí jídlo.
- Během montážní scény "Nechal jsem zmizet svou rodinu" si Kevin představuje několik členů své rodiny, kteří mu říkají hrozné věci. Všechny jeho vzpomínky se objevují jako scény v tomto filmu, s výjimkou vzpomínky na bratra Buzze, který mu vyhrožuje, že nakrmí svou tarantuli, což ve standardním sestřihu filmu není nikde vidět.
- Kvůli zákonům o dětské práci nemohl Macaulay Culkin pracovat po 22. hodině, takže se jeho scény pro rozvoz pizzy natáčely ráno v domě a scény s pizzařem se natáčely v noci venku.
- Letecká společnost American Airlines, která má ve filmu umístěný product placement, působila jako sponzor a partner pro vydání tohoto filmu na domácím videu. Totéž se později stalo i v případě pokračování filmu Ztracen v New Yorku z roku 1992.
- V údajné původní verzi scénáře je strýc Frank odhalen jako skutečný padouch, který stojí za padouchy, a že Harry a Marv pro něj pracují a že je najal, aby vykradli dům McCallisterových a další domy v sousedství a také aby zabili Kevina.
- Tento film se hrál v kinech ještě v době, kdy byl do kin uveden další film režiséra Chrise Columbuse, Only the Lonely (1991). Tento film skončil během premiérového víkendu na jedenáctém místě, zatímco druhý jmenovaný film skončil pátý.
- Rowan Atkinson se ucházel o roli Harryho. Roli odmítl i Bob Hoskins.
- Když Chris Columbus obsazoval roli Kevina McCallistera, viděl už Macaulaye Culkina ve filmu Strýček Buck (1989), ale chtěl nejdříve vyzkoušet jiné děti, zatímco John Hughes měl Culkina v oblibě. Columbus se tedy s Culkinem setkal v New Yorku a byl jím velmi okouzlen a připadal mu fantastický. Columbus vyzkoušel pět dalších dětí, ale žádné z nich se Culkinovi nevyrovnalo. Columbus se rozhodl pro Culkina, protože nebyl tak dokonalý a s dětmi v publiku si okamžitě vytvořil pouto. Columbus věděl, že ho kamery budou milovat, a byl nesmírně vtipný.
- Při scéně rvačky u večeře použili gumovou židli, aby Kieranu Culkinovi (Fuller) rozbili obličej o zeď.
- Buzz byl časopisem Entertaintment Weekly zvolen druhým největším filmovým rváčem všech dob.
- Role Marva byla napsána s ohledem na Daniela Sterna. Do role byl zvažován také Michael Richards.
- Byla natočena, ale vystřižena scéna, ve které Peter (John Heard), Heather (Kristin Minter), Linnie (Angela Goethals) a Jeff (Michael C. Maronna) leží v posteli a nemohou spát, protože se bojí o Kevina (Macaulay Culkin) a chybí jim.
- Když režisér Chris Columbus pobýval po narození prvního dítěte u rodičů své ženy v Chicagu, poslal mu spisovatel a producent John Hughes dva scénáře, z nichž jeden byl k tomuto filmu, který si zamiloval a který mu padl do noty, a cítil, že by z něj mohl udělat opravdu silný film. S Hughesem si okamžitě padli do oka, a tak ho Hughes pověřil režií.
- Tvůrci se snažili, aby kaskadérské kousky vypadaly co nejbolestivěji podle filozofie Johna Hughese, že bolest je zábavná. Když však přišel čas natáčení, kaskadérské kousky vypadaly tak realisticky a bolestivě, že se štáb neodvážil smát nebo se dokonce podívat na monitor kamery v obavě, že se kaskadéři opravdu zranili (což se nikdy nestalo). Kaskadéři se tak usilovně snažili padat vzduchem dozadu co nejvýš, že se takovým kaskadérským kouskům ještě několik let poté říkalo "kaskadérský kousek Sám doma".
- Old Man Marley, kterého hraje Roberts Blossom, je údajně sériový vrah. Blossomovou nejvýznamnější rolí před tímto filmem byla hlavní role ve filmu Deranged (1974) jako fiktivní verze sériového vraha Eda Geina.
- Když Heather sčítá lidi, říká, že je tu celkem 17 lidí. Tento lichý počet znamená, že skupina bude rozdělena po 8-9 lidech do dvou dodávek. Protože Kevin chybí, v obou dodávkách je osm lidí. Každá skupina tedy předpokládá, že je v osmičlenné dodávce, a nic netuší.
- McCallisterova vypálená klika na Harryho (Joe Pesci) na začátku domovní prohlídky je poctou hlavnímu plakátu použitému k reklamě na film Vrah mezi námi (1931).
- Macaulay Culkin v roce 2018 v pořadu The Tonight Show Starring Jimmy Fallon přiznal, že mu na tomto filmu vždycky vadila jedna velká dějová díra: Proč Kevin prostě nezavolal policii, když se k němu zloději chtěli vloupat?
- Ve scéně, kdy Kevin střelí Marva do čela Buzzovou vzduchovkou, nebyly čepičky skutečné a byly animovány v postprodukci.
- Do role Harryho Lymese byl zvažován Alan Rickman. Rickman spolupracoval s tetou Macaulaye Culkina, Bonnie Bedelií, ve filmu Smrtonosná past (1988).
- Al Pacino dostal nabídku hrát Harryho nebo Petera McCallistera, ale obě role odmítl kvůli časovému rozvrhu.
- Ozdoby, na které Marv po prolezení oknem šlápl, byly z cukru. Daniel Stern trval na tom, že po nich bude chodit bosý. Jeho ječivé reakce v tomto filmu jsou herecké.
- Jon Lovitz odmítl roli Harryho Lymea.
- Dodávka "Oh-Kay Plumbing", kterou jezdí Harry a Marv, má slogan "Vaši odborníci na protipovodňovou ochranu". To je vtipné, protože Marv chce, aby si říkali "Mokří bandité", a po vykradení domů nechává téct vodu.
- B.B., který zasáhl Marva do obličeje, byl ručně malovaný.
- Jeremy Irons, známý častými rolemi padouchů, dostal nabídku hrát Harryho nebo Marva, ale obě role odmítl kvůli časovému rozvrhu.
- Natáčení začalo 14. února 1990 a skončilo 16. května 1990.
- Letištní personál, který rodině přebíral letenky, se nikdy nezeptal, proč ve skupině chybí jedna osoba. Peter totiž večer předtím nevědomky vyhodil Kevinovu letenku, když utíral mléko na pultu, takže obsluha spočítala tolik lidí, pro kolik dostala letenek.
- Kirstie Alley byla zvažována pro roli Kate Mccallister na základě jejího výkonu ve filmu Kdopak to mluví (1989). Alleyová ji však odmítla, protože pracovala na filmu Kdopak to mluví 2 (1990).
- Do role Marva byli zvažováni Michael Richards a Christopher Lloyd, ale v té době byli příliš zaneprázdněni jinými projekty.
- Pro kaskadérský kousek se sáňkami postavili na schodech lyžařskou rampu a provedli test, při kterém na ní nikdo nebyl, a sáňky letěly přes 30 metrů. Proto na něj nainstalovali brzdový systém, aby byl kaskadér bezpečnější. Ale když dělali další záběry, letělo to příliš pomalu, takže než natočili další záběr, tak koordinátor kaskadérů vypnul brzdový spínač přesně ve chvíli, kdy režisér zařval "akce", a to byl záběr použitý ve finálním produktu.
- Žehlička a letlampa jsou jediné pasti, které Kevin nenastavuje.
- Chris Columbus řekl, že Macaulay Culkin byl neuvěřitelně okouzlující dítě.
- Během inscenované scény vánočního večírku má Kevin na krku oranžové zařízení podobné reproduktoru. Jedná se o novinku ze sedmdesátých let známou jako "laugh box" a je zdrojem smíchu, který je slyšet během celé scény. (Smích je přes hudbu špatně slyšet, ale je obzvlášť patrný, když se kamera zaměří na figurínu točící se na gramofonu).
- Mnoho lidí si myslí, že film nerealisticky zobrazuje, jak by policie postupovala, kdyby k incidentu "sám doma" skutečně došlo. Scénáristé a režiséři se skutečně radili s místním policistou Jeffem Jeffersonem a společně s ním napsali všechny policejní scény. Scénáristé a režiséři si byli svým plánem jisti a byli zmateni reakcí diváků. O 5 let později byl Jeff Jefferson sám zatčen za zanedbání péče o děti, protože předchozích 6 let nechával své vlastní děti samotné.
- Když se Kate setká s Gusem Polinskim, králem polky na Středozápadě, nachází se na letišti ve Scrantonu. Podle textu "pensylvánské polky" začala pensylvánská polka ve Scrantonu.
- Ve filmu je kartonový výřez Michaela Jordana. Jordan byl oblíbeným basketbalistou Macaulaye Culkina.
- Zatímco děti v hlavní rodině McCallisterových (Buzz, Megan, Jeff, Linnie a Kevin) jsou různě staré, Buzz je nejstarší, je mu třináct nebo čtrnáct let a Kevin je nejmladší, je mu osm. Ve skutečném životě jsou herci a herečky, kteří hráli Buzze, Megan, Jeffa a Linnie, všichni stejně staří, protože se narodili v roce 1977, zatímco Macaulay Culkin je stále nejmladší, protože se narodil v roce 1980. V tomto pořadí je to Devin Ratray (Buzz McCallister) narozený v lednu, Hillary Wolf (Megan McCallister) narozená v únoru, Angela Goethals (Linnie McCallister) narozená v květnu a Michael C. Maronna (Jeff McCallister) narozený v září, a pro každého, kdo má rád tento film, který se narodil v roce 1977, je to jednou za život okolnost, kdy jsou všichni 4 herci v tomto filmu narozeni v roce 1977.
- Na DVD ,,Home Alone Family Fun Edition¨ uvedli 26letý Macaulay Culkin a režisér Chris Columbus OBA v komentáři tuto zajímavost: Navzdory Kateiným námitkám by bylo lepší, kdyby počkala se zbytkem rodiny. Protože jak je vidět ve filmu, dorazí nedlouho před příjezdem zbytku rodiny.
- Macaulay Culkin a John Candy se objevili ve filmu Strýček Buck (1989), který rovněž napsal a produkoval John Hughes. Na rozdíl od Strýčka Bucka však Culkin a Candy v tomto filmu nesdílejí žádné společné scény.
- Petr se snaží mluvit s operátorem v Paříži francouzsky a říká: "Parlez anglais" ("Mluv anglicky?"), pak říká: "Est-ce que un person qui parle anglais la?" ("Je tam člověk, který mluví anglicky?") Než to vzdá a řekne anglicky: "Hledám svého syna, nevíte, kde je?".
- V roce 1991 byla na motivy tohoto filmu vydána stolní hra.
- Ve scéně, kdy se Kate a Peter McCallisterovi snaží získat od francouzského prodejce letenek AA informace o zpátečních letech do Spojených států, je vidět Boeing 727 společnosti Eastern Air Lines. Ačkoli se scéna údajně odehrává na pařížském mezinárodním letišti Orly, ve skutečnosti byla natočena na jiném terminálu mezinárodního letiště O'Hare. Společnost Eastern Air Lines nikdy neprováděla žádné evropské lety ani žádné mezinárodní lety a také nikdy neměla žádné mezievropské cesty, jaké v 80. letech provozovaly Trans World Airlines (TWA) nebo Pan American World Airways (Pan Am).
- Řetězec pizzerií Nero's, který se ve filmu objevil, má slogan: "No Fiddlin' Around". To je odkaz na římského císaře Nerona, který údajně hrál na housle, když Řím v roce 64 n. l. hořel. To však není možné, protože housle byly vynalezeny až v 15. století.
- Kromě vloupání se Harry na začátku filmu dopustí dalšího zločinu: vydává se za policistu.
- Na začátku stálo 10 pizz 122,50 dolarů. To je v průměru 12,25 dolaru za pizzu bez spropitného. Později stojí Kevinova obyčejná sýrová pizza 11,80 USD a zaplatí 12 USD. To je přibližně 1,7 % spropitného.
- Do role Buzze byli zvažováni Keanu Reeves a River Phoenix. Společně se objevili ve filmech Miluji tě k smrti (1990) a Mé soukromé Idaho (1991).
- Byla natočena, ale vystřižena scéna, ve které rodina v Paříži nespí, bojí se o Kevina a všichni si vyčítají, jak se k němu chovali, kromě Buzze, který hlasitě chrápe a očividně se o Kevina nebojí a nezajímá ho.
- Na začátku filmu si diváci všimnou, že Kevin byl noc před cestou vykázán na pohovku na spaní v podkroví. Podkroví, které nemá zaznamenanou izolaci v krovu, což by bez izolace způsobilo, že by na půdě panovaly teploty pod bodem mrazu, zejména v Chicagu v polovině prosince, by nebylo ideálním místem na spaní, natož pro osmileté dítě.
- V prvním filmu Kevin při rozhovoru se starým Marleym, který se zmiňuje o svém napjatém vztahu se synem, říká, že ať byl na otce jakkoli naštvaný, stále s ním mluvil, zejména o svátcích. Ve skutečném životě měl Macaulay Culkin se svým otcem velmi napjatý vztah, a to až do té míry, že spolu již nemluví.
- Když Kevin (Macaulay Culkin) zapne v kuchyni televizi, hraje film Zázrak v New Yorku (1947). Scénárista a producent John Hughes je spoluautorem scénáře (s Georgem Seatonem) a producentem filmu Zázrak v New Yorku (1994).
- Na začátku srpna 2019 oznámili noví vlastníci společnosti Twentieth Century Fox, společnost Walt Disney Company, že tento film bude jedním z první várky stávajících filmů společnosti Fox, které budou předělány pro streamovací službu Disney+. Fanoušci tohoto filmu vtipkovali, že půjde jen o krátký film, protože Kevinovi stačí zavolat pomocí mobilního telefonu. V současné době není známo, zda se bude jednat o pokračování, nebo o reboot. Navíc není jasné, jak Disney přistoupí ke komediálnímu násilí, zejména proto, že mnoho lékařů uvedlo, že zranění Mokrých banditů by ve skutečnosti byla životu nebezpečná nebo smrtelná. Jedna z fanouškovských teorií totiž naznačuje, že z postavy Kevina vyrostla postava Jigsawa v násilné sérii filmů Saw.
- Ve scéně, kdy se Kevin popere s Buzzem, když Buzz sní Kevinovu pizzu, Frank hrubě a ošklivě nazve Kevina "malým blbcem", když se mu Pepsi vylije na klín. Pokud se na tento film podíváte znovu pozorně, je vidět, jak Peter převrhne láhev Pepsi a vylije ji Frankovi na klín.
- Oblíbený film prezidenta Geralda Forda.
- Jediný čas, který Joe Pesci (Harry Lime) stráví s Kevinovou rodinou v tomto filmu a ve filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992), je na začátku tohoto filmu, kdy se v domě McCallisterových vydává za policistu. Jeho herecký kolega Daniel Stern (Marv Murchins) nemá ani v jednom z filmů s Kevinovou rodinou na plátně žádný čas.
- Herec Roberts Blossom považuje tento film za jeden z vrcholů své kariéry. Vzpomínal, jak za ním chodili dospělí, kteří film viděli jako děti, a ptali se ho: "Nejste vy ten...?".
- Na začátku filmu, když Kevin dělá nepořádek, zatímco všichni jedí pizzu, je palubní lístek Kevina MaCallistera vidět v koši, když Peter vysype kapesníky do koše. To znamená, že i kdyby se Kevin na letišti objevil, nemohl by nastoupit do letadla, protože nemá palubní vstupenku.
- Když se Kevin zeptá majitelky obchodu, zda je kartáček "schválen Americkou dentální asociací", prohlédne si ho a místo toho řekne: "Nevím, není to tam napsáno." Pečeť ADA se na výrobky, jako jsou zubní kartáčky, umisťuje od roku 1931. Hledala pečeť a měla mu říct, že pokud tam pečeť není, není schválená.
- Překonal film Policajt v Beverly Hills (1984) a stal se nejvýdělečnější komedií na domácím trhu, přičemž sám držel rekord téměř 30 let, než ho nakonec překonal Deadpool (2016).
- Navzdory ústřední písni "Somewhere In My Memory", která zaznívá v partituře a vybraných sborových verzích, jsou ve skutečnosti slyšet dvě sloky. Verze písně s druhou slokou je uvedena na původním vydání soundtracku.
- Maketa interiéru kabiny letadla byla postavena na basketbalovém hřišti v bývalém areálu střední školy New Trier. Společnost American Airlines poskytla plány a sedadla.
- Scéna, ve které Megan mluví s Buzzem o Kevinovi, byla delší a obsahovala další dialog, ve kterém Heather Buzzovi vynadala a nazvala ho krutým, na což Buzz řekl, že si Kevin zasloužil, aby ho nechali na holičkách, a že si o to řekl a že se o Kevina nestará.
- Na konci filmu přijde zbytek rodiny přesně minutu a 20 sekund poté, co Kate McCallisterová otevře vstupní dveře do domu, takže její předčasný odjezd z Paříže a cesta s polkovou kapelou jsou zbytečné.
- Strýček Frank je povahově podobný slavné postavě Charlese Dickense Ebenezeru Scroogeovi, protože oba jsou skoupí na peníze. Frank odmítl dát peníze rozvozci pizzy s výmluvou, že to není jeho dům, využívá toho, že dostal šampaňské zdarma, a nezaplatil za cestu do Paříže ani za Floridu ve filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992). Kevin mu dokonce říká "pan lakomec" ve filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992). Stejně jako Skrblík je i Frank obecně nevrlý a zlý člověk.
- Než se Kevin chystal sníst večeři s makaróny a sýrem, pokřižoval se po modlitbě na hrudi, což naznačovalo, že on i jeho rodina jsou katolíci nebo episkopální církev.
- Když se Marv chystá vstoupit do sklepa, okna na dveřích vypadají, že svítí, ale když otevře dveře, světlo nesvítí.
- V roce 2023 jej Kongresová knihovna vybrala pro uchování v Národním filmovém registru, protože jej považuje za "kulturně, historicky nebo esteticky významný".
- Na mezinárodním letišti ve Scrantonu, kde se Kate ve filmu nečekaně zastaví, v reálném životě nikdy nelétalo žádné širokotrupé letadlo.
- Když Kate na začátku filmu telefonuje, je slyšet, jak říká, že rodina dala na dovolenou svého psa do boudy, což vysvětluje, proč má jejich dům psí dveře (ačkoli pes není nikdy ukázán a v pokračování není zmíněn).
- Ekonomové z Federálního rezervního systému odhadli, že Peter a Kate McCallisterovi by museli vydělávat 305 000 dolarů ročně (v roce 2023 asi 717 000 dolarů), aby si mohli dovolit svůj dům. Toto číslo je dnes řadí mezi 1 % nejlépe vydělávajících obyvatel Chicaga.
- Frank a Buzz jsou členové Kevinovy rodiny, kteří se ke Kevinovi chovají nejhůře, protože ho šikanují, popichují a jsou na něj zlí. Ve vymazané scéně si Frank z Kevina vystřelí tím, že mu řekne, že mu všichni ve Francii budou říkat "janek", a pak Kevinovi stáhne kalhoty. Když Peter omylem vylije Frankovi na klín limonádu, Frank Kevina ošklivě nazve "malým blbcem". Buzz odmítá nechat Kevina spát ve svém pokoji, Buzz sní celou Kevinovu sýrovou pizzu a vyhrožuje, že ji celou vyzvrací. Ve vymazané scéně Buzz vyhrožuje Kevinovi, že ho přibije na Marleyho dveře, pokud neopustí jeho ložnici, a Buzz nazve Kevina "bezcharakterním motýlem".
- Joe Pesci a Catherine O'Hara se objevili ve filmu Betsyina svatba (1990). V tomto filmu si zahrály Molly Ringwald a Ally Sheedy, které často režíroval John Hughes.
- Funko vydalo Pop! hračky Kevina McCallistera, Harryho Lymea a Murchinse z tohoto filmu.
- Harry (Joe Pesci) nosí po celý film snubní prsten. Poprvé ho můžete vidět, když je oblečen jako policista, a má ho i po zbytek filmu. O jeho případné manželce se však během filmu nikdo nezmíní, takže se naznačuje, že je pravděpodobně rozvedený.
- V Tonight Show s Johnnym Carsonem Daniel Stern řekl, že si přál, aby Harryho hrál Jack Lemmon, protože s ním vždycky chtěl pracovat.
- Gus Polinski, sestřenice Heather, Old Man Marley, Pizza Boy a Mitch Murphy (chlapec odnaproti) jsou jediné postavy z tohoto filmu, které nebyly ve filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992).
- V Chicagu bývá krutá zima, rekordní teplota -27 °C byla naměřena pouhých pět let před natáčením tohoto filmu. Ačkoli se dům McCallisterových nachází v Chicagu, podkroví má holé krovy bez izolace, přesto je využíváno jako náhradní pokoj.
- V krabici, kde má Buzz peníze, je baseballová kartička Fleer z roku 1989 s Fredem McGriffem.
- Filmový debut Hope Davisové (francouzská agentka).
- 31 let po uvedení filmu byl Devin Ratray 23. prosince 2021 zatčen, když se údajně pokusil uškrtit svou přítelkyni v hotelovém pokoji; Devin Ratray obvinění popřel. Postava Devina Ratraye ve filmu Buzz je zlý tyran, který krutě šikanuje Kevina.
- Režisér Chris Columbus a členové štábu byli ohromeni profesionalitou desetiletého Macaulaye Culkina. Kameraman Julio Macat v retrospektivě uvedl, že Culkin se na place choval lépe než někteří dospělí herci.
- Do role Harryho byli zvažováni Dudley Moore a Phil Collins.
- Film Sám doma byl uveden v listopadu 1990, ale události ve filmu se odehrávají v prosinci 1990. Film tedy vyšel dříve než děj filmu. Víme, že je prosinec 1990, protože ve chvíli, kdy Kevin střílí puškou na hračky, je zobrazen kalendář.
- Dům McCallisterových je zvětšenou verzí domu Neila Page v dalším populárním filmu Johna Hughese "Letadla, vlaky a automobily".
- Harryho a Marvova dodávka je Dodge Ram z roku 1986.
- Soused McCallistersových řekne řidiči, že jeho rodina (The Murphys) jede na vánoční dovolenou na Floridu, McCallisterovi odjíždějí na vánoční dovolenou na Floridu v Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)
- V původní verzi scénáře Harry a Marv pracovali pro strýce Franka, který je najal, aby vykradli dům Kate a Petera a také zabili Kevina, a to, že Kevin zůstal doma sám, bylo úmyslné, a že strýc Frank nechal Buzze sníst Kevinovu pizzu, takže Kevina poslal do třetího patra a přeřízl elektrické vedení, aby rodina v tom chaosu na Kevina zapomněla. Ve finální verzi to nebylo použito.
- V čase 1:13:45 drží Kevin v levé ruce kartáček na zuby, který ukradl, když zamyká vchodové dveře. To je několik scén poté, co ho vzal, což bylo den nebo dva předtím.
- Do role Harryho Lymea byli zvažováni Gilbert Gottfried a Kevin Pollak.
- Joe Pesci nebyl první volbou pro roli Harryho. O roli uvažovalo mnoho dalších herců, mezi nimi Robert De Niro, Jon Lovitz, Christopher Lloyd, Bob Hoskins, Dudley Moore, Phil Collins, Danny DeVito, Kevin Pollak, Rowan Atkinson, Michael Biehn, James Caan, Kevin Kline, Tommy Lee Jones, Ray Romano, Jack Nicholson, John Stamos, Brad Garrett, Gene Hackman a Kurt Russell.
- V letech 1993 až 1996 a znovu v roce 1998 vysílala NBC tento film v rámci sváteční propagace na Den díkůvzdání ve 20:00 hodin (v roce 1997 byl místo něj vysílán Jurský park (1993) a tento film vysílala NBC týden před Vánocemi). Tento film se na NBC vysílal až do roku 1999, kdy se vysílal v neděli po víkendu Dne díkůvzdání v roce 1999, kdy se na NBC vysílal naposledy. Tento film se vysílal také na Den díkůvzdání po dobu čtyřiadvaceti hodin na stanici FX v roce 2009.
- Hlavní představitelé Joe Pesci a Daniel Stern se objevili ve filmech inspirovaných životem mafiána Henryho Hilla v roce 1990, tedy ve stejném roce, kdy byl uveden tento film. Daniel Stern se objevil ve filmu "Moje modré nebe", který je inspirován Hillovým životem v programu na ochranu svědků, zatímco Joe Pesci hrál ve filmu "Goodfellas", který je přímější adaptací Hillova života.
- Režisér Chris Columbus v rozhovoru o svém nejnovějším filmu "Vánoční kronika 2" řekl, že si rád myslí, že první dva filmy "Sám doma", "Mrs. Doubtfire' a filmy o 'Harrym Potterovi' se odehrávají ve stejném sdíleném vesmíru a dokonce nabídl několik spojitostí mezi postavami, přičemž dvě z nich spočívají v tom, že na střední škole byly obě Kate McCallisterovy a Miranda Hillardová rivalkami a Daniel Hillard spolu s mnoha dalšími nevycházel se školním tyranem Frankem McCallisterem ani se svým bratrem Peterem, který podle všech umožňoval bratrovo chování.
- Ve scéně, kdy si Kate uvědomí, že zapomněli na Kevina, je Peter viděn, jak čte knihu "Nobody's Angel" od Thomase McGuana.
- Buzz (Devin Ratray) řekne Kevinovi (Macaulay Culkin) a Rodovi (Jedidiah Cohen), že Old Man Marley (Roberts Blossom) vyvraždil svou rodinu v roce 1958, tedy ve stejném roce, kdy se narodil Chris Columbus.
- Pro roli strýce Franka byl zvažován James Rebhorn.
- Hláška "Vzdáváte to, nebo máte chuť na víc?" byla improvizovaná.
- Macaulay Culkin nakreslil mapu, kterou jeho postava používá k nastražení pastí.
- Mnoho záběrů, které se na začátku filmu zaměřují na Kevina, je natočeno z výšky nad jeho hlavou, takže se zdá být malý a bezmocný. Na konci filmu je Kevin většinou snímán zespodu, takže působí vyšší a sebevědomější.
- Stránky časopisu Playboy, které si Kevin prohlíží, byly přelepeny páskou, aby mladý Macaulay Culkin neviděl žádnou nahotu. Obálka byla z červencového čísla roku 1989.
- Ve scéně, kdy Kevin prochází kolem příjezdové cesty právě ve chvíli, kdy po ní Harry a Marv jedou, a zastaví právě včas, aby do něj nenarazili, bylo dosaženo toho, že Macaulay Culkin šel pozpátku, zatímco dodávka od něj couvala, a kulisáci s ní pro dramatický efekt zatřásli. Film se pak promítal pozpátku.
- Ozdoby, na které Marv šlape, byly ve skutečnosti bonbony.
- Když Kevin poskakuje na posteli svých rodičů a chroupe popcorn, na podlaze po obou stranách a u nohou postele ve skutečnosti leželo několik členů štábu. Byli instruováni, aby tam leželi a byli připraveni Macaulayho Culkina chytit, kdyby náhodou skočil nebo spadl z postele.
- Při zkoušce scény, kdy se Harry pokouší ukousnout Kevinovi prst, Joe Pesci skutečně kousl Macaulaye Culkina a zanechal mu malou jizvu.
- Daniel Stern nosil ve scénách naboso gumáky, podobně jako Bruce Willis v roli Johna McClanea ve filmu Smrtonosná past (1988).
- Scéna, v níž je Harryho hlava popálena letlampou, byla vytvořena technikou známou jako "Pepperův duch", a to pomocí skla umístěného pod úhlem 45 stupňů a letlampy (opět pod úhlem 45 stupňů) v zatemněném prostoru mimo záběr, která vyfukuje skutečný plamen na černou sochu hlavy. Plamen viditelný na obrazovce je ve skutečnosti odrazem plamene na skle. Při pozorném pohledu můžete občas zahlédnout části okraje sochy hlavy, což je způsobeno tím, že je hlava Joea Pesciho umístěna jen o kousek vedle.
- Scéna, ve které Kevin kupuje zubní kartáček, byla první scénou, která byla pro film natočena.
- Macaulay Culkin během natáčení onemocněl nachlazením. Po dobu rekonvalescence měl od natáčení pauzu, s výjimkou jedné scény. Když Kevina pronásleduje policista kvůli náhodné krádeži kartáčku na zuby v obchodě, Macaulay má velmi chraplavý hlas, bledý obličej a zarudlé a opuchlé oči.
- Poslední natočenou scénou byla ta, ve které Kevin běží po sklepě plném vody. Protože se při zatopené scéně vždy rozlije voda, byla scéna záměrně postavena uvnitř bazénu místní střední školy, aby veškerá voda okamžitě odtekla.
- Sáňky, které Kevin používá při sáňkování ze schodů a které jsou také vidět vedle televize, když se Kevin dívá na film How the Grinch Stole Christmas! (1966), je v kanceláři Chrise Columbuse. Podepsalo se na něj celé herecké obsazení.
- Obrázek Kevina s rukama na obličeji a křičícího na plakátu a videoboxu improvizoval Macaulay Culkin. Při křiku zapomněl ruce odtáhnout. To se stalo nejslavnějším záběrem filmu.
- Na konci filmu, kdy před Kevinovým domem sněží, byl sníh ve skutečnosti bramborová kaše.
- Auto, které "Santa" (jemuž Kevin říká, že chce zpátky svou rodinu) nastartuje, než se zastaví, je Honda Civic hatchback z roku 1980. To se skutečně zastavilo na kameře, když s ním herec odjížděl.
- Aby se podpořila silnější vánoční atmosféra, jsou červené a zelené barvy hlavními opakujícími se barvami ve filmu a objevují se téměř v každé scéně. Patří sem nábytek, oblečení, nádoby na jídlo a všechny tapety.
- (cca 53 minut) Přestože se jedná o rodinný film, Daniel Stern jednou prohodil slovo na "s", které je slyšet, když si bere botu skrz psí dvířka, a je také uvedeno v anglických titulcích.
- Ve vymazané scéně na DVD je záběr na Marva (Daniel Stern) a Harryho (Joe Pesci), kteří zpívají svou vlastní dementní verzi písně "Santa Claus is Coming to Town".
- "Ďábelskou pec" ve sklepě postavili dva chlápci s rybářským vlascem a baterkami.
- Nejméně oblíbenou pastí režiséra Chrise Columbuse v tomto filmu je Harryho polévání peřím, protože byla příliš "měkká" ve srovnání s ostatními pastmi v celé sekvenci.
- Přestože je Kevin doma sám, nikdy není viděn ve svém pokoji.
- Když McCallisterovi běží pařížským letištěm směrem k příletové hale, na druhé straně skleněných dveří lze krátce zahlédnout strýce Roba a jeho rodinu, jak drží velkou papírovou ceduli "Vítejte". Původně existovala scéna (na DVD a Blu-ray), ve které McCallisterovi ceduli ignorují a roztrhnou ji napůl tím, že proběhnou přímo skrz ni, ale z tohoto filmu byla vystřižena.
- Téměř každý kus nábytku a dekorací v domě McCallisterových (včetně tapet, koberců a dlaždic) obsahuje červenou a zelenou barvu.
- Socha před domem byla zasažena čtyřikrát. Dvakrát rozvozce pizzy, jednou letištní kyvadlová doprava a jednou policista.
- V původním scénáři film končil zastaveným záběrem, kdy se Peter ptá Kevina, co dělal, když byla rodina pryč. Kevin, který byl svědkem usmíření starého muže Marleyho se synem, byl do filmu přidán proto, že nebylo vyřešeno, jak starý muž Marley poslechne Kevinovu radu, aby se usmířil se svým synem.
- V prodloužené verzi scény, ve které je rodina v Paříži, když Frank (Gerry Bamman) podává dětem krevety, nazve Frank Fullera (Kieran Culkin) "pankáčem" a řekne mu, aby slezl z pohovky a sedl si na zem, a Megan (Hillary Wolfová) konfrontuje Buzze (Devin Ratray) kvůli Kevinovi (Macaulay Culkin) a Megan nazve Buzze "krutým", protože Buzzovi nevadí, že Kevin zůstal doma sám, a když Buzz řekne, že si Kevin zasloužil, aby ho nechali doma. Prodloužená verze ukazuje, jak jsou Buzz a Frank ve skutečnosti zlí a že Frank se k Fullerovi chová také špatně, stejně jako ke Kevinovi.
- Rána na ruce pana Marleyho může v podtextu symbolizovat jeho vztah k synovi. V první scéně s Kevinem má ruku silně omotanou gázou. V tomto okamžiku si se synem nerozumí. Jejich další scéna se odehrává v kostele, kde se Kevinovi svěřuje s tím, jak se pohádali. V této scéně má na sobě pouze náplast. V poslední scéně, kdy objímá svou vnučku, je jeho ruka zcela uzdravená.
- Dům, kde se většina filmu natáčela, se ve skutečnosti nachází na adrese 671 Lincoln Ave ve Winnetce, IL, kousek od Chicaga. Proto tvůrci filmu použili skutečnou adresu domu, když Kevin a Harry zmiňovali místo natáčení. Dům byl však od té doby spolu s několika dalšími domy v sousedství (včetně "Murphyho" domu naproti) na Street View v Google Maps rozmazán, protože místní obyvatelé se museli vypořádat s tisíci lidmi, kteří projížděli kolem a/nebo chodili kolem a fotili. Davy lidí jsou údajně mnohem horší v období prázdnin.
- Kevin a Old Man Marley mají ve filmu podobný charakterový oblouk. Kevin se pohádá s Buzzem a později se pohádá s Kate, přeje si, aby neměl rodinu a aby je už do konce života neviděl. Následně je omylem zanechán doma. Stařík Marley po hádce řekne Kevinovi, že se odcizil svému synovi. Film končí tím, že se Kevin znovu setká s rodinou a usmíří se s ní a Old Man Marley se znovu setká a usmíří se svým synem.
- Kevin říká, že "měl kamaráda, kterého zavřeli, protože se o něm říkalo, že nosí pyžamo s dinosaury". Předloni ve filmu Vánoční prázdniny (1989), jehož autorem je rovněž John Hughes, je scéna, v níž Clark Griswold nosí pyžamo pokryté malými dinosaury.
- V původním scénáři měla být scéna po titulcích s Marvem a Harrym ve vězení, kteří se o Vánocích dívají v televizi spolu s mnoha dalšími vězni na film „Angel with filthy souls“. když uslyší dialog z filmu, kterým je Kevin obelstil, vymění si pohledy.
- Raja Gosnell: Střihač tohoto filmu je hlasem na záznamníku, když Harry a Marv vykrádají svůj první dům. Později debutoval jako režisér snímkem Sám doma 3 (1997).
- Film, který rodina sleduje v hotelu je Život je krásný (1946).
- Postava, kterou hraje Joe Pesci - Harry Lime, je pojmenována podle postavy, kterou hrál Orson Welles ve filmu Třetí muž (1949).
- Film, který Kevin sleduje na videokazetě, není skutečný film, ale speciálně vytvořený záznam. Jmenuje se "Andělé se špinavými dušemi". Spolu s dalšími odkazy na podobnou dobu ve filmu se jedná o hříčku s filmem Hříšní andělé (1938) s Jamesem Cagneym v hlavní roli.
- John Candy natočil svou roli během jednoho dne.
- Číslo Playboye, které najde Kevin v Buzzově pokoji je z července 1989 s Erikou Eleniak na obálce.
- Little Nero´s Pizza je paradií na opravdový řetězec Little Caesar´s Pizza.
- Robert De Niro odmítnul roli Harryho.
- I když byla role napsaná na tělo Macaulay Culkinovi, tak nechal režisér vypsat konkurs, aby se přesvědčil, že je pro roli tou správnou volbou.
- Plakát a obal DVD, kde se Culkin drží za tvář a křičí, byl inspirován známým obrazem Edvarda Muncha "The Scream".
- Joe Pesci při natáčení často zapomínal na to, že jde o rodinný film a tak se naučil při natáčení místo fuck "fridge".
- Film se dostal do Guinessovy knihy rekordů jako nejvíce výdělečná komedie v kinech. Celkem film vydělal neskutečných 533 milionů dolarů.