Příběh služebnice

78%
Příběh služebnice
Adaptace klasického románu spisovatelky Margaret Atwood Příběh služebnice vypráví o životě v dystopickém Gileádu, totalitní společnosti na půdě někdejších Spojených států. Republika Gileád, která se potýká s ekologickými katastrofami a ztrátou lidské plodnosti, je ovládána zvráceným fundamentalistickým režimem, který militantně volá po "návratu k tradičním hodnotám". Jako jedna z mála žen, které jsou ještě plodné, je Offred služebnicí v rodině Velitele. Ženy z této kasty jsou nuceny k sexuálnímu otroctví v rámci posledního zoufalého pokusu znovu zalidnit svět. V této děsivé společnosti musí Offred obezřetně manévrovat mezi Veliteli, jejich krutými Manželkami, hospodyněmi Martami i ostatními Služebnicemi – z nichž všech kdokoli může být špiónem Gileádu – a to s jediným cílem: přežít a najít dceru, která jí byla odebrána. (HBO Europe)




Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
8
Působivý seriál, který se nesnaží o nic velkolepého a spíše se zaměřuje na komorní pojetí a postavy v čele s vynikající Elisabeth Moss, jako Offred. Škoda, že i zde jsou typické seriálové příznaky, kdy jsou jednotlivé díly zbytečně natahované a místo vysvětlování důležitých věcí, na diváka kupí informace, který děj příliš neposouvají. Jsem zvědav, co si na nás připraví druhá série. 2. série **** kvalitativně na velice podobné úrovni, kdy se dočkáme několika zásadních zvratů a změn, přibudou i ubudou nějaké postavy a výborné díly střídají ty průměrnější.
hanys_
hanys_
18 781 bodů
6
Skoro jako od Orwella. Totalitní společnost, všudypřítomné "Oko"...podobnost asi nebude čistě náhodná. Nicméně i přesto, Příběh služebnice ukrývá fakt velký potenciál. První série ho ale boužel jen tak nastínila (až na výborný poslední díl). Takovýmhle tempem se tohle téma bude dát ždímat i 5-6 sezon, aniž by se v nich něco převratného stalo. s1 3/5,
avenis
avenis
11 521 bodů
10
"Plod buď požehnán."
"Kéž Bůh dopřeje."
Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly a Gilead je jedna velká noční můra. Řád a pořádek podle bible, ale degradace lidských bytostí za účelem vyššího dobra, především plodnosti. Velmi dobře natočená adaptace románu, kde se nabízí plamenná diskuse, zda k tomu náhodou reálně nespějeme... Nastolení diktatury, popravy, nesvoboda, utrpení...
Postavy mají jasně rozdané karty a každý má svůj osobilý charakter a své důvody pro to, jakým je člověkem. Gilead zjednodušil možnost výběru, v obchodech se nakupuje "zero waste", každý má svou roli a porušení pravidel se přísně trestá. Kdo nezapadá do jasně vymezených kritérií, je vyčleněn. Ženy nesmí číst... Zrádkyně pohlaví, pokud jsou plodné, musí posloužit jako živý inkubátor rodinám velitelů. Neplodné, ale bezúhonné vdovy slouží jako hospodyně. Zbytek je v Koloniích a těží kontaminovanou zeminu... V průběhu prvních pěti řad se příběh rozvine všemi směry a v mnoha rovinách. Výborná, poutavá, místy trochu natahovaná, ale přesto velmi zdařilá událost. Taková encyklopedie povah, vztahů, potřeb, pravd a situací.


Dodatečné informace

Původní název:
The Handmaid's Tale (více)
  • USA Příběh služebnice
  • USA The Handmaid's Tale
Premiéra v ČR:
26. 4. 2017
Distributor:
Hulu
Země původu:
USA
Knižní předloha:
Čeština:
Příběh služebnice je dostupný s českými titulky a českým dabingem

Podobné


Půjčení nebo nákup

Powered byJustWatch

  • Popularita tohoto seriálu vyvolala vlnu obnoveného zájmu o knihu Margaret Atwoodové, která od svého vydání v roce 1985 nikdy nevyšla tiskem. Filmová adaptace Příběh služebnice (The Handmaid's Tale, 1990) se naopak stala téměř zcela zapomenutou a tak obtížně dostupnou, že poptávka po ní na Amazonu a eBayi vzrostla natolik, že někteří zákazníci údajně zaplatili za originální výtisk až 100 dolarů.
  • Margaret Atwoodová v eseji pro New York Times zveřejněném v březnu 2017 a v novém úvodu k vydání svého románu Příběh služebnice z roku 2017 uvedla, že když začala knihu psát, její název zněl "Offred". Toto jméno dal hlavní hrdince represivní režim, který ji zotročuje. Kromě jeho primárního významu (že je majetkem velitele jménem Fred) Atwoodová také vysvětlila, že jejím záměrem bylo, aby toto jméno čtenáři připomínalo také slovo "offered", což znamená "označující náboženskou oběť nebo oběť nabídnutou k obětování".
  • V eseji publikované v New York Times v březnu 2017 a také v novém úvodu k vydání svého románu Příběh služebnice z roku 2017 Margaret Atwoodová vysvětlila, že inspirací pro uniformy služebnic a zejména jejich čelenky zakrývající obličej "byly nejen kostýmy z poloviny viktoriánské éry a jeptišky, ale také balíček Old Dutch Cleanser ze čtyřicátých let, který zobrazoval ženu se zakrytou tváří a který mě jako dítě děsil".