Zajímavosti 181
- Plukovník Potter před válkou bydlel v Missouri, avšak v jedné epizodě říká, že bydlel v Nebrasce.
- V 76. díle "Stalo se jedné noci" Hawkeye potřebuje pro pacienta dárce krve typu B pozitivní, přičemž Klinger řekne, že má tento typ. Ve 170. dílu "J*E*S*K*Y*N*Ě" se Klinger zmiňuje o tom, že mají s Charlesem stejnou skupinu, což samozřejmě znamená, že Charles má také B pozitivní. Ale v 184. dílu "Čas života" je potřeba AB negativní krev a Charles řekne, že má tuto skupinu.
- Ve 231. díle "Krev a střeva" se Clayton Kibbee zeptá otce Mulcahyho, jestli zná papeže. Ten odpoví, že jen z doslechu. Ale ve 137. dílu "Vůně hudby" říká otec Hawkeyemu a B.J.ovi, že jednou večeřel s papežem.
- Ve 121. díle "Pooperační" přijde do kempu voják a představí se jako seržant Attias z turecké brigády. Na sobě má však desátnickou uniformu.
- V 18. díle "Někdy kulku uslyšíš" udělí Henry Frankovi purpurové srdce (Hawkeye ho vyměnil za náušnici) a nazývá ho přitom Franklinem D. Burnsem. Avšak Frankovo prostřední jméno je Marion.
- V 91. díle "Cena tomatového džusu" se Frank zeptá Igora, jak se jmenuje. Ten odpoví Maxwell - vypadá to, že Jeff Maxwell zapomněl jméno své postavy.
- Radar i Klinger se v seriálu představují dvěma různými armádními čísly.
- Henry Blake byl propuštěn z války domů, protože získal dostatek "bodů". Pro doktory v korejské válce ovšem nebyl používán bodovací systém.
- Vzdálenost ze 4077 do - Soulu: 55 km, Tokia: 417 km, San Francisca: 8736 km.
- Pouze jeden vtip se v seriálu opakoval. V dílech "Válečná dopisovatelka" a "To je šoubyznys 1" Hawkeye přivítal ženu ve vrtulníku slovy: "Odkdy na této lince létají letušky?"
- Autor knižní předlohy Hooker nikdy nesouhlasil s Aldovým pojetím Hawkeyho. Říkal, že reálny Hawkeye (on sám) byl spiše plachý a nebyl tak na ženy.
- Richard Hooker (původním jménem Dr. Richard Hornberger) byl se svou knihou M*A*S*H vyhozen ze 17 nakladatelství, než mu byla vydána.
- Hlas Roberta Pierpointa v táborovém amplionu v závěrečném dílu seriálu, který udává informace týkající se podepsání mírové smlouvy, je skutečný. Tvůrci měli 30 let staré pásky, ale jejich kvalita byla špatná, takže to Pierpoint namluvil znovu - v podstatě zopakoval svoje oznámení o ukončení války jako tehdy. Praskání a poruchy byly kvůli autentičnosti posléze také dodány.
- Při natáčení 250. dílu "OSN, noc a hudba" se Loretta Swit seznámila s hercem Dennisem Holahanem, za kterého se později vdala.
- Seriál ve druhém roce natáčení zasáhla stávka scénáristů, v osmém roce zase stávka herců.
- 161. díl "Oko za oko, zub za zub" byl natočen podle příhody, která se stala na place. Štáb tehdy obědval v jídelně společnosti Fox a David Stiers (Charles) dal každému poslat mražený jogurtový dezert se vzkazem, že je to pozornost od sira Richarda Attenborougha, který náhodou seděl u vedlejšího stolu. Při odchodu se tak každý herec u něj zastavil s poděkováním a Attenborough samozřejmě vůbec nechápal, co se to děje. Vrcholem bylo, že Stiers uvedl na šeku Garyho jméno, přestože ten tehdy ani v jídelně nebyl. Když Garymu přišel účet, předstíral, že zuří, a fingoval hádku s herci, takže se Stiers přiznal. Ronny Graham potom tento příběh použil jako námět epizody.
- Sedmá sezóna byla poslední, kde se Klinger pokoušel o paragraf 8.
- Když Larry Linville (Frank Burns) oznámil odchod, tvůrci museli zaplnit jeho místo. Producent Burt Metcalfe v té době ležel doma s chřipkou a v televizi viděl epizodu ze seriálu The Mary Tyler Moore Shows, kde hrál David Ogden Stiers (Charles) velitele stanice. Zalíbil se mu jeho temperament a to, jak dokázal vyprovokovat konflikt a od té doby už o žádném jiném herci do této role neuvažoval.
- Larry Gelbart, autor seriálu, opustil M*A*S*H ve čtvrtém roce natáčení.
- Lorettě Swit občas chodily dopisy od sestřiček, které jí děkovaly za to, že zdravotní sestra byla konečně zobrazena jako člověk, jako starostlivá lidská bytost.
- Herci jednou ráno shromáždili kopec palačinek a když Alan Alda dotočil svou scénu, stal se jejich terčem. Jindy zase někteří herci z legrace přemalovali šatnu Ogdena (Charles) na oranžovo a červeno. Když ráno přišel a rozsvítil, byl to pro jeho oči šok. Ještě dvě hodiny před kamerou nedokázal s určitostí říct, na koho se vlastně dívá
- Herci si mimo kameru tropili žertíky jeden z druhého, házeli po sobě lžíce nebo dělali legrácky v jídelně. Jedna z věcí, které měli ve zvyku, když čekali na sále, byla nenápadně brát svorky z táců s chirurgickými nástoji a snažit se je připevnit jich co největší počet na něčí plášť, aniž si toho dotyčný všiml. Rekord drží Mike Farrell (B.J.), kterému se jich nepozorovatelně podařilo připevnit 23 na plášť Davida Ogdena Stierse (Charles).
- Sherman T. Potter získal svoje jméno po rodinném lékaři producenta Larryho Gelbarta. Nikdy ovšem nebylo vysvětleno, jaké jméno značí T.
- Epizody se nenatáčely chronologicky tak, jak běžely v televizi.
- William Christopher navštěvoval irského kněze v kostele u St. Timothyho, aby se lépe připravil na svou roli. Sám se tak naučil, jak se pokřižovat, dávat požehnání, udílet poslední pomazání a odříkávat latinské modlitby. Také prostudoval vládní záznamy o kněžském armádním sboru a zjistil, že to všichni byli obyčejní muži, tak se vyhýbal tomu, aby Mulcahyho hrál jako nějakého světce.
- Přestože se William Christopher (otec Mulcahy) objevoval od začátku seriálu přibližně 12x v jedné sérii, smlouvu dostal až čtvrtý rok natáčení. Další rok trvalo, než se to nějak projevilo na jeho platě. Navíc dostal i parkoviště a šatnu. Od šesté sezóny účinkoval v každém díle.
- William Christopher (otec Mulcahy) většinu pátého roku natáčení proležel s infekční žloutenkou - celých 8 měsíců byl připoután na lůžku. Kdyby marodil ještě delší dobu, ze seriálu by ho pravděpodobně vyšktli. David Ogden Stiers zase dostal hepatitidu během natáčení závěrečného filmu seriálu.
- Předtím, než Mike Farrell přijal roli B.J.e, požadoval, aby jeho role byla úplně nová postava, která si nebude hrát na druhého Trappera.
- Mike Farrell se bál, že ho ostatní herci nepřijmou a zůstane tak navždy mimo s pocitem, že se mezi ně vetřel. Také měl obavu z ohlasu diváků a říkal si, že kdyby M*A*S*H najednou zkrachoval, on by se na tom podepsal jako kámen, který ho stáhl ke dnu. Úplně stejný pocit měl David Ogden Stiers (Charles), když nastoupil v šestém roce natáčení. Oproti tomu Harry Morgan (plukovník Potter) podobné starosti vůbec neměl.
- Po obsazení Mikea Farrella do role B.J.e a ještě před začátkem natáčení mu zavolal Alan Alda a poprosil ho, jestli se můžou sejít. Povídali si spolu o svých postavách až do časných ranních hodin.
- Před M*A*S*Hem měl Mike Farrell (B.J.) natáčet seriál pro Warner Bros., ale odmítl s tím, že to není M*A*S*H, čímž chtěl říct, že nedosahuje jeho kvality, tehdy ho ještě ani ve snu nenapadlo, že by v něm mohl opravdu hrát.
- Kamerové zkoušky na roli B.J. Hunnicutta podstoupili celkem 4 herci.
- Když podepsal Jamie Farr (Klinger) smlouvu, dostával za 5 dní natáčení mzdu jako epizodní herec za 3 dny, což bylo dost málo, proto požadoval zvýšení platu. Jeho agent se ale bál, že ho kvůli tomu odepíšou, tak si to Jamie vyřídil sám. Šel do rekvizitářského oddělení a půjčil si tam pětačtyřicítku. Pak přeběhl parkoviště a schovával se za stromy a budovami, jako by byl člen přepadového komanda. Nakoukl do kanceláře, kde seděl muž, co měl na starosti mzdy. Bylo odemčeno a on nechtěl, aby ho sekretářka ohlásila. Rozkopl dveře, vtrhl dovnitř, mával zbraní a křičet: "Když to nejde po dobrém, vyřídíme to po zlém!" Muž vyskočil, schoval se pod stůl a řval na něj, jestli se náhodou nezbláznil. Následně si domluvili schůzku, kam Jamie donesl kytku a cigarety a rozumně si o tom promluvili.
- Než dostal Jamie Farr svou roli v M*A*S*Hi, chtěl s herectvím seknout, protože mu vůbec nevynášelo.
- Jamie Farr se sám nepodílel na vývoji své postavy, o to se starali scénáristé. Mohl ale bez obav mluvit do šatníku Klingera a když se mu nějaké šaty nelíbily, mohl to bez obav říct. Jeho kostýmy byly vybírány velice pečlivě - měl na sobě např. šaty herečky Ginger Rogers, která mu jednou přišla osobně poděkovat, že měl v seriálu na sobě její kostým.
- Jamie Farr (Klinger) neměl dlouho svou šatnu, a když ji konečně dostal, trvalo mu 4 roky, než mu do ní společnost dala nějaký nábytek. Zezačátku si nemohl dovolit platit jídlo v jídelně, tak si nosil svačinu z domu.
- Když se Klinger poprvé objevil v seriálu, zahrál ho Jamie Farr jako homosexuála - tak jak mu to řekl režisér. Když si ale producenti procházeli záběry, nelíbilo se jim to a Jamie Farr natočil scénu zvonu - tentokrát jako heterosexuální muž oblečený do ženských šatů.
- Jamie Farr (Klinger) dostal smlouvu až třetí rok natáčení seriálu. Do té doby byl obyčejný epizodní herec - každý den dostával na ruku plat a neměl ke společnosti ani seriálu žádné závazky. Do té doby se objevil v 18ti dílech a už byl velmi populární, tak dal producentům ultimátum - buď mu dají smlouvu nebo odejde.
- Wayne Rogers (Trapper) si posteskl, že se herci při natáčení museli těsně přidržovat textu. Později naopak Mike Farrell, který ho vystřídal, vzpomíná, že herci často sami tvořili dialogy.
- Alan Alda natáčel každý všední den 12 hodin a na víkendy jezdil domů.
- Často zmiňovaný podplukovník Donald Penobscot, Margaretin snoubenec, manžel a bývalý manžel v jednom, se v seriálu objevil jenom dvakrát a ještě k tomu ho hráli 2 různí herci.
- Seržant "Sparky" Pryor, se kterým často mluví Radar a Klinger po telefonu, se v celém seriálu ukázal pouze jednou, a to v 15. dílu "Tuttle".
- Ve 242. díle "Střízlivý měsíc" je zmínka a krátká ukázka z filmu State Fair. Harry Morgan (plukovník Potter) si v tomto filmu roku 1945 zahrál.
- Potom, co zprávy o smrti plukovníka Blakea obletěly svět, hned další noc se v pořadu The Carol Burnett Show objevila scénka, kde je "plukovník Blake" na raftu, mává a volá: "Jsem v pořádku, jsem v pořádku!"
- Když tragicky zemřela postava Henryho Blakea poté, co byl propuštěna domů z války, producenty zaplavilo víc než 1 000 dopisů od rozzlobených fanoušků. Také se zvedla velká vlna nevole k CBS a 20th Century Fox.
- Jeden díl má také nadpřirozený námět - 229. epizoda "Smrtí nic nekončí", kde duše mrtvého vojáka opustí jeho tělo a snaží se komunikovat s živými. Klinger je jediný, kdo ho vidí.
- 185. díl "Sny" pojednávající o snech přepracovaných chirurgů, ve kterých se zhmotňují jejich obavy, tužby a zklamání, a který napsal James Jay Rubinfier spolu s Alanem Aldou, získal v roce 1980 cenu The Humanitas Prize a byl nominován na cenu Writers' Guild of America za epizodní televizní scénář v dramatické kategorii. Bylo to také poprvé, kdy byl M*A*S*H nominován na cenu WGA v komediální i dramatické kategorii ten samý rok.
- 184. díl "Čas života" se odehrával v reálném čase, kde měli chirurgové pouze 22 minut, aby zoperovali a zachránili pacienta. V rohu obrazovky odpočítávají stopky čas.
- Tři díly jsou natočeny jako pseudo-dokument o jednotce 4077 - je to 97. díl "Interview", 155. díl "Naše nejlepší okamžiky 1" a 156. díl "Naše nejlepší okamžiky 2".
- Některé epizody jsou pojaty tak, že postavy píší dopis svý blízkým a vyprávějí u toho příběh: Hawkeye píše 4x svému otci a jednou pro něj natáčí pásku; plukovník Potter píše svojí ženě Mildred; B.J. píše domů manželce Peggy; Radar jednou píše matce a jednou se pokouší o kreativní psaní; Sidney Freeman píše Sigmundu Freudovi; Charles natáčí pro rodiče audio vzkazy; Winchesterův "sluha", severo-korejský špeh, píše svému veliteli; otec Mulcahy píše svojí sestře jeptišce; Klinger píše domů strýčkovi Abdulovi a všechny hlavní postavy píšou dětem v Zátoce pláňat.
- 54. díl "Operační den" je jediný, který se celý odehrává mezi operačním sálem a předoperačním a pooperačním oddělení. Také to byla první epizoda, v níž nebyla použita stopa se smíchem publika.
- Tyto postavy byly zraněny: Hawkeye Pierce, Radar O´Reilly, B.J. Hunnicutt, Max Klinger, Henry Blake a Sherman Potter.
- Tyto postavy v seriálu zemřely: plukovník Blake, když bylo jeho letadlo sestřeleno; řidič sanitky O'Donnell v dopravní nehodě a sestra Millie Carpenterová, když šlápla na minu. Také imaginární postava kapitán Tuttle zemřel na frontě a daroval všechny své peníze sirotčinci.
- V roce 2000 se Harry Morgan (plukovník Potter), Jamie Farr (Klinger) a Gary Burghoff (Frank Burns) objevili v televizní reklamě propagující informace o cukrovce, v níž sedí Klinger v kanceláři úředníka jednotky a jí obrovské množství čokoládového pudingu, aby dostal cukrovku a byl propuštěn z armády. Klinger má na sobě svetr týmu Toledo Mud Hens, který začal nosit po Radarově odchodu.
- V seriálu Corner Gas v díle "The Taxman" Hank navhruje, že by se mohli zbavit výběrčího daní tak, že by ho opili a pořídili jeho kompromitující fotky. Brent na to namítne, jestli v poslední době nesledoval přespříliš M*A*S*H. Načež Hank připustí, že je to možné, protože si pořídil nový satelit.
- V jednom dílu seriálu Přátelé se Ross ptá Carol, jestli dostala to video, které bylo z půlky o rukojmích vracejících se domů a na druhé půlce byl poslední díl seriálu M*A*S*H.
- V díle seriálu Scrubs s názvem "Můj super hrdina", se objevuje krátký flashback, kde J.D. vzpomíná, jak si s bratrem hrál na M*A*S*H, když mu bylo 7 let. Bratr ho nutil, aby hrál Šťabajznu s parukou a aby políbil Franka, kterého hrál jejich pes s čepkou na hlavě.
- V jednom díle seriálu Futurama se odehrává scéna v armádní nemocnici. Začne hrát písnička ze seriálu M*A*S*H a některé postavy pronášejí vtipné i vážné citace ze seriálu. Jedna z postav je robot založený na Hawkeyem (pojmenovaný iHawk).
- V seriálu Simpsonovi v 10. díle 13. řady "Napůl slušný návrh" odlétá Marge pryč na víkend se svým bývalým přítelem Artiem Ziffem a Homer na ni mává ze země. Hned potom začne hrát znělka ze seriálu M*A*S*H a vedle Homera je vidět nápis z oblázků "Keep Your Clothes On", což má být narážka na poslední díl M*A*S*He "Sbohem, nashledanou a amen".
- M*A*S*H je několikrát zmíněn v seriálu Family Guy. Jedna postava říká: "Vždycky když zapaluju raketu, tak si rád představuju, že s ní mířím na Jamieho Farra a Alana Aldu." V jiném dílu Brian předvádí scénu, kde Radar oznámí chirurgům smrt plukovníka Blakea. V dalším dílu zase Stewie pod vlivem alkoholu zpívá první slova znělky M*A*S*He "Suicide is Painless".
- Spisovatel Paulette Bourgeios se svěřil, že 170. díl seriálu "J*E*S*K*Y*N*Ě", ve kterém má Hawkeye strach z pobytu v tmavé jeskyni, byl inspirací pro jeho první knihu ze série knížek pro děti Franklin.
- Narozdíl od McLeana Stevensona (Henry Blake) a Waynea Rogerse (Trapper), Larry Linville (Frank Burns) neopustil seriál kvůli tomu, že by jeho postava měla malý prostor. Měl smlouvu na 5 let a po jejím vypršení ji neprodloužil, protože cítil, že už vyčerpal všechny možnosti své postavy.
- Loretta Swit (Margaret) chtěla ze seriálu odejít v 8. řadě, aby si mohla zahrát i jiné role, ale producenti s ní odmítli rozvázat smlouvu. Nicméně i tak si Loretta zahrála Christinu Cagneyovou v televizním filmu Cagney & Lacey, který byl pilotním dílem seriálu.
- Když McLean Stevenson oznámil, že chce ze seriálu odejít, scénáristé napsali díl, ve kterém je Henry Blake poslán domů, ale v poslední scéně Radar všem oznámí, že jeho vrtulník byl sestřelen. Stránka scénáře, která tento okamžik popisovala, byla hercům dána až těsně předtím, než se scéna začala točit. Do té doby si herci mysleli, že jim Radar řekne, že Henry dorazil v pořádku domů. Tvůrci takto chtěli docílit toho, aby scéna byla zahrána co nejreálněji. Zafungovalo to tak dobře, že jeden z doktorů nechtěně upustil na zem chirurgický nástroj, který zařinčel. Scéna se kvůli tomu natáčela ještě jednou, ale nakonec se použil původní záběr.
- Mnoho příběhů, které se odehrávaly v prvních sezónách, bylo založeno na opravdových příbězích, které se filmaři dozvěděli od stovek chirurgů pracujícíh v jednotkách M*A*S*H.
- Když se točil poslední díl, producenty kontaktoval vzdělávací a výzkumný institut Smithsonian Institution s prosbou o dar v podobě nějaké kulisy z filmu. Producenti okamžitě souhlasili a poslali jim stan, ukazatele a celý obsah Bažiny, kterou obývali Hawkeye, B.J., Trapper, Charles a Frank. Smithsonian má bažinu vystavenou dodnes.
- Jedním z hvězdných hostů byl Sorrell Booke, který si zahrál generála Barkera. Booke je veterán z korejské války.
- Většina herců ze seriálu si střihla roličku v To je vražda napsala. Wayne Rogers (Trapper) se objevil 5x jako PI Charlie Garrat. David Ogden Stiers (Charles) si 3x zahrál univerzitního profesora a jednou hosta rádia, které hrálo klasickou hudbu. G.W. Bailey (seržant Rizzo) se 2x objevil jako newyorkský policista. Larry Linville (Frank Burns) hrál 2x policajta, který byl přesvědčený, že Jessica je ze CIA. Harry Morgan (plukovník Potter) se objevil v jedné zajímavě sestříhané epizodě, která byla smíšená s filmem, ve kterém si zahrál. William Christopher (otec Mulcahy) si střihl roli vraha, který miloval ptáky. Jamie Farr (Klinger) byl k vidění ve dvou dílech - jednou jako nadějný nový vydavatel pro Jessicu a podruhé s Lorettou Swit (Margaret), která hrála moderní umělkyni. Mike Farrell (B.J.) si zahrál muže v senátu.
- Syn režiséra Roberta Altmana - Mike Altman - napsal slova k titulní písni seriálu Suicide Is Painless, a to když mu bylo pouhých 14 let.
- Alan Alda režíroval 32 dílů seriálu a ke 13ti napsal scénář. Také Jamie Farr (Klinger) režíroval 1 epizodu, Harry Morgan (plukovník Potter) jich režíroval 8, David Ogden Stiers (Charles) zrežíroval 2 díly, Mike Farrell (B.J.) jich zrežíroval 5 a k 1 napsal scénář, McLean Stevenson (Henry) napsal scénář ke 2 dílům.
- V prvních sériích si některé postavy evidentně občas pletou Koreu s Vietnamem, když říkají, že jsou právě v JV Asii (ale Korea je v SV Asii), a hovoří o pátrání po svých zmizelých kolezích v džungli (ale v Koreji žádné džungle nejsou).
- Na začátku seriálu Margaret vzpomíná na svého zesnulého otce, avšak později ji přijde její otec "Houfnice" Al Houlihan osobně navštívit do 4077.
- Věk B.J.ovy dcery Erin se během seriálu neustále mění. Když přijde B.J. do 4077 tak vzpomíná, jak přišel jeho povolávací rozkaz po tom, co byli s manželkou poprvé venku od narození jejich dcery Erin. Když Radar odchází, je Erin dost velká na to, aby za ním přišla a řekla mu "tati". V další sérii, B.J. vysvětluje, že na jeho poslední výročí byla Peg v osmém měsíci těhotenství, což znamená, že Erin je méně než rok. O pár dílů později, Erin opět dokáže říct celé věty a jsou jí skoro dva roky.
- Plukovník Potter zmiňuje, když přijde do M*A*S*He, že má jediné dítě - syna, jehož žena má dceru. Nicméně na konci seriálu je jeho jediným dítětem dcera a její manžel ho přijde navštívit do 4077.
- V jednom dílu říká Hawkeye plukovníku Flaggovi, že je jako khaki Godzilla. Film Gojira byl však vydán až v roce 1954 a v Americe se objevil roku 1956 (korejská válka se ale odevrávala v letech 1950 - 1953).
- Plukovník Potter vstupuje do seriálu jako metodista, avšak po Radarově odchodu je z něj presbytarián.
- Postavy pijí pivo z hliníkových plechovek, které ale ještě v době korejské války nebyly dostupné.
- V době natáčení posledního dílu vypukl rozsáhlý požár v horách v Santa Monice. Zkušení filmaři si však zachovali chladnou hlavu a požár jednoduše do závěrečného dílu zakomponovali.
- Celkem tři seriály se pokousily navázat na slávu M*A*S*He - After M*A*S*H a W*A*L*T*E*R, kde si zahráli někteří herci z původního seriálu, oba však propadly. Dalším seriálem byl Trapper John, M.D., který byl úspěšnější, avšak s původním seriálem ho nespojovalo nic jiného než jméno doktora v názvu.
- Pořadí, jak byly odvysílány díly v Česku a jak původně v Americe, se liší!
- Původní film i seriál jsou založené na zážitcích dr. Richarda Hookera, který ale odmítl sledovat seriál, protože byl nekompromisní republikán a seriál se mu zdál až směšně liberální.
- Hawkey, Margaret, otec Mulcahy a Klinger jsou jediné čtyři postavy, které vydržely od začátku seriálu až do konce.
- Hawkey, Margaret a otec Mulcahy jsou jediné postavy, které se objevily v původním filmu a vydržely po celou dobu natáčení seriálu.
- Závěrečný díl je jediným dílem, kdy se na obrazovce objevil název epizody.
- Závěrečný díl je údajně druhým nejsledovanějším TV pořadem v historii, první je přenos z přistání na Měsíci.
- Dodnes (2008) je finálový díl série nejsledovanějším seriálem všech dob.
- G.W. Bailey, který hrál příležitostně seržanta Rizza, agitoval, aby mohl v deváté sérii nahradit odcházejícího Garyho Burghoffa (Radar), ale CBS odmítla. Rizzo se nadále párkrát objevil v několika epizodách.
- Spousta prvních Klingerových šatů byla inspirována hollywoodskými hvězdami jako Vivien Leigh, Betty Grable, Mae Whitty nebo Judy Garland. Později Klinger nosil víc "originálnějších" šatů.
- Když se rozvíjela postava Maxe Klingera, bylo stanovené, že bude trošku "homosexuálnější" a bude se zaměřovat na ženské šaty. Jamie Farr navrl, že bude srandovnější, když bude Klinger dělat, jako by oblečení, které nosí bylo úplně normální.
- Gary Burghoff sám vyrobil šatník pro Radara. Byl to také jeho nápad, aby Radar nosil brýle. (Aby jeho špatný zrak vyrovnal dokonalý sluch.)
- Finálová epizoda "Nashledanou, sbohem a amen" nebyla natočena jako poslední, nýbrž předchozí díl "Jak jde čas" byl tím posledním zfilmovaným.
- Wayne Rogers (Trapper) opustil seriál po třech sériích po tom, co se nedokázal dohodnout se studiem na smluvních podmínkách.
- Nikdy nespatřený hlasetel rozhlasu jsou ve skutečnosti 3 osoby: herci Jimmy Lydon, Todd Sussman a Sal Viscuso. Ovšem Todd Sussman si v seriálu i osobně zahrál v jedné epizodě a Sal Viscuso dokonce ve dvou.
- Klinger často zmiňuje restauraci v jeho rodném Toledu v Ohiu zvanou Tony Packo. Tato restaurace skutečně existuje na severní straně Toleda a je stále velmi populární mezi obyvateli města a přilehlého okolí.
- Jenom jednou měl Trapper na sobě červený župan jako Hawkeye v pilotním dílu. Potom už nosil jenom žlutý župan. Hawkeye nosil červený a B.J. modrý, ale několikrát měl různé odstíny modré.
- Stuart Margolin si zahrál v první a druhé sérii dvě různé postavy, které obě drze odporují Margaret Houlihanové. Oliver Clark a Tim O´Connor si oba také zahráli v seriálu dvě různé role a dokonce John Orchard, který hrál v první sérii Ošklivého Johnna se později vrátil jako M.P.Muldoon.
- Herci obvykle při natáčení nenosili vojenské boty, protože tvrdili, že jsou pro natáčení příliš hlučné a nepohodlné. Postavy byly většinou filmovány od pasu nahoru, takže vojenské boty se nosily jen když to bylo nezytné. Většina herců na placu nosila nejčastěji tenisky.
- Scénárista Gelbart dokázal skvěle využívat skutečné dění, prezentované v každodenních zprávách. Například 23. díl "Příměří" se vysílal týden po zastavení palby ve Vietnamu.
- Společnost CBS nekompromisně zamítla jeden scénář. Ten vyprávěl o tom, jak měl Hawkeye milostné pletky se dvěma sestrami najednou, s každou v jiné směně. Nakonec na to přijdou a obě mu sdělí, že jsou v jiném stavu. Společnost tehdy řekla, že pletky tohoto druhu jsou na obrazovce nepřípustné.
- Cenzoři zakázali Radarovi použít slovo "prsa". Také nařídili vyškrtnout z dialogu slovo "panna". Příští týden ho tam ale měli zpátky, scénárista Gelbart si totiž schválně vymyslel vojáka, co pocházel z Panenských ostrovů.
- Scénárista Ken Levine se svěřil, že když měli herci moc otravných poznámek ke scénáři, tak spolu se svým partnerem scénáristou přesunuli díl seriálu do chladné korejské zimy. Herci museli postávat okolo barelů s ohněm v nepromokavých bundách, když přitom v Malibu, kde natáčeli, bylo skoro 40 °C! Tohle se stalo asi dvakrát a herci už potom nikdy neměli nepatřičné poznámky ke scénáři.
- Spousta mladých herců se objevila v seriálu jako hostující hvězda ještě předtím než se stali všeobecně známými. Byli mezi nimi John Ritter, Patrick Swayze (Hříšný tanec), Leslie Nielson (Bláznivá střela), Laurence Fishburne (Matrix), Ron Howard (režisér Šifry mistra Leonarda), Joe Pantoliano (Matrix), George Wendt, Terry Garr, Bruno Kirby, komik Andrew Dice Clay a bývalí fotbalisti Alex Karras a John Matuszak.
- V celém seriálu nebylo nikdy řečeno, co přesně znamená jméno B.J. Hawykey se to pokusí v jednom díle zjistit, ale jak B.J.ovi přátelé, tak jeho dokumety tvrdí, že se jmenuje prostě B.J. Ke konci seriálu B.J.vysvětluje, že se jeho rodiče jmenují Bea [bí] a Jay [džej] a tvrdí, že to je pravý původ jeho jména. Nikdy se ovšem neobjasní, jestli je to opravdu tak.
- Klinger se často představuje celým jménem Maxwell Q. Klinger, ale nikdy neřekl, co to Q vlastně znamená.
- V seriálu Sezame, otevři se se medvídek postavy jménem Big Bird pojmenován Radar, což je odkaz na Radarova medvídka.
- M*A*S*H se natáčel na dvou různých místech. Prvních několik sérií se exteriérové scény a scény se stany natáčely v horách u Malibu. Interiérové scény se natáčely ve studiu Fox na ozvučeném jevišti. To bylo později zrenovováno, aby se tam daly natáčet i venkovní scény, jak to požadoval scénář. (Např. scény v noci bylo snadnější natáčet na ozvučeném jevišti, ale pro přílet vrtulníků se musel použít ranč.)
- CBS puntíčkařsky lpěla na přesnosti lékařských údajů, takže ke slovu přišel odborný poradce. Vzniku každého scénáře předcházela konzultace s doktorem Walterem Dishellem, který prověřoval dialogy a lékařské postupy a dohlížel na scény odehrávající se na sále. (Dr. Dishell a Alda dokonce napsali jednu epizodu společně.) Ještě před uvedením seriálu na obrazovky dala společnost jasně najevo, že nechtějí žádné krvavé operační výjevy, které by urážely jemnocit diváků.
- Margaret a Klinger měli oba svatbu ve stejných svatebních šatech a oba se rozvedli během své služby ve 4077.
- John Fujioka, který hrál v původním filmu bezejmenného japonského profesionálního golfistu, se třikrát objevil i v seriálu: poprvé v 87. dílu "Drahá mami" jako plukovník Kim, podruhé v 233. dílu "Zub tě osvobodí" jako Duc Phon Jong a naposledy jako rolník v 239. dílu "Zachyť to".
- Přestože Frank Burns skoro nepil, důstojnický klub (později přístupný i ostatnímu personálu) byl postavený na jeho žádost po tom, co chirurgové zachránili syna generála Mitchella.
- Frank Burns měl během seriálu tři různá prostřední jména - W., Marion a D.
- Larry Hama, který napsal většinu komiksů GI Joe, se objevil v jedné epizodě jako řidič džípu Severní Korey.
- Klinger se měl původně objevit pouze v jediné epizodě, divákům se ale tak zalíbil, že se stal jednou z pravidelných postav.
- Když Larry Linville oznámil na konci páté řady, že ze seriálu odchází, tak scénáristé využili zápletku mezi Margaret a podplukovníkem Donaldem Penobscotem k odchodu Franka Burnse ze seriálu.
- Helikoptéry ze seriálu jsou armádní verze Bell 47. Ve skutečné korejské válce bylo 80% všech amerických obětí evakuováno H-13kami. (Cesty v Koreji byly primitivní a často zrádné, takže se častěji používaly helikoptéry než sanitky.)
- Hawkeye příležitostně zmiňuje svou sestru v několika prvních sériích a v dopisech píše otci "líbám mámu a sestru". Nicméně později Hawkeye tvrdí, že je jedináček a jeho matka zemřela, když byl ještě chlapec a otec se už nikdy neoženil.
- M*A*S*H byl první americký seriál, kde se objevila fráze "son-of-a-bitch" (zkurvysyn).
- V celém seriálu se objevila jediná nahá scéna. Stalo se to ve 34. díle "Odstřelovač", když Radar vyběhl ze sprchy jenom v ručníku a začal po něm pálit odstřelovač. Radar se otočil a běžel zpátky do sprch, když otevíral dveře, tak mu spadl ručník a odhalil jeho zadek. Tato scéna nebyla nehoda, ale záměr režiséra Jackieho Coopera.
- Plukovník Potter bojoval v první světové válce, ve druhé světové válce a v korejské válce. Avšak jeho příběhy o první světové se během seriálu mění. Nejprve tvrdil, že mu bylo 15, když byl odveden. Později ale vyprávěl, že už byl ženatý a válka začala druhý den po tom, co se k nim přistěhovala jeho tchýně.
- Loudon Wainwright III se objevil ve třech epizodách jako kapitán Calvin Spaulding. Jméno postavy je převzaté z filmu Animal Crackers (1930).
- Postava Klingera, která se stále obléká do ženských šatů, aby se dostala z války, je inspirovaná komikem Lennym Brucem, který se podobně pokusil vyhrát jízdenku domů z aktivní vojenské služby tak, že nosil uniformy důstojnic.
- Garry Burghoff (Radar) si zahrál v 90. díle nazvaném "Znovu volání pošty" svou vlastí matku.
- Přes šedesát procent všech epizod seriálu bylo výsledkem rozhovorů s veterány z Korejské války. Fiktivní příběhy většinou vznikly na základě úvah, jak by se pevně dané charaktery v dané situaci chovaly.
- Robert Alda, otec Alana Aldy, se objevil ve dvou dílech jako hostující herec - v 66. díle "Konzultant" a 194. "Pomocná ruka". V "Pomocné ruce" si zahrál i Anthony Alda, bratr Alana Aldy. Podle slov Alana Aldy byla 194. epizoda jeho způsobem k usmíření se s otcem. Robert potom vymyslel scénu na konci dílu, kde spolu operují společně jako "Doktor pravá ruka" a "Doktor levá ruka", což mělo symbolizovat jejich usmíření jako postav i jako otce a syna ve skutečném životě.
- Japonský herec Mako hrál v seriálu 4 různé postavy a korejský herec Soon-Tek Oh dokonce pět.
- Plukovník Henry Blake je z centra Illionis, města, které je přidružené Blooming-Normal. McLean Stevenson, který ho hraje, se narodil a vyrůstal v Blooming-Normal.
- Alan Alda si v roce 1994 střihl roličku v seriálu Pohotovost, kde hrál doktora Gabriela Lawrence, který nostalgicky vzpomíná na to, jaké to bylo být lékařem ve válce.
- Ve Velké Británii se seriál vysílal bez vloženého smíchu diváků. Jednou ale BBC zapomněla tuto zvukovou stopu vypnout a po odvysílání inkriminovaného dílu byla zavalena stížnostmi, že tento dotěrný umělý smích zkazil atmosféru celého seriálu.
- Když byl seriál poprvé v produkci, společnost chtěla do scén vložit smích diváků (hlavní znak sitkomu), ale producenti si to nepřáli. Nakonec došli ke kompromisu a smích se objevuje jenom příležitostně (v české verzi vynechán úplně). Když byl seriál vydán na DVD, nechyběla už zde možnost vypnout smích.
- Exteriéry, kde ležel tábor M*A*S*H, jsou dnes známé jako Malibu Creek State Park v Malibu, v Kalifornii. Toto místo se dříve nazývalo Fox Ranch a patřilo až do 80. let společnosti 20th Century Fox Studios. Dnes je to zde ale zarostlé a označené pouze malou značkou a zrezivělým džípem se sanitkou, které se používaly v seriálu. Park je otevřený pro veřejnost. Natáčela se zde také seriál Planeta opic (1947) a film Bylo jednou zelené údolí (1941).
- Jména manželů/manželek postav: B.J.: Peg Haydenová, PLUKOVNÍK POTTER: Mildred, MARGARET: Donald Penobscot, KLINGER: Laverne Esposito, později Soon Lee, HENRY BLAKE: Mildred (v jiném dílu pojmenovaná Lorraine), FRANK BURNS: Louise, TRAPPER: Louise (v jiném díle pojmenovaná jako Melanie) a RIZO: Zola.
- Všichni herci, kterří někoho v seriálu nahradili (plukovník Potter, B.J. a Charles) zde hráli déle než herci, které nahradili (Henry Blake, Trapper a Frank).
- Edward Winter se nejprve objevil v seriálu jako kapitán Halloran, později ale hrál v šesti dílech paranoidního plukovníka Sama Flagga. Je ale možné, že to nebyla chyba a že byl Halloran jednou z mnoha přestrojení, které Flagg používal. Když se totiž v jednom díle seznámí se Sidneym Freemanem, tak zmiňuje, že už spolu hráli karty.
- Postava jménem "Svalovec" Jones se objevila v šesti dílech první série, potom tvůrci zjistili, že v korejské válce nesloužil žádný chirurg černé pleti, a tak už se v dalších dílech neobjevil.
- Alan Alda, který čas od času hrozil, že se seriálem skončí, později dostal tolik peněz, že tuto větu od něj už nikdo neslyšel. Navíc se rozšířilo jeho působení v týmu - stal se autorem některých scénářů a některé díly sám režíroval.
- Spousta herců z M*A*S*He si zahrála v reklamě na osobní počítač Atari, včetně Alana Aldy.
- Jamie Farr (Klinger) byl jediný herec ze seriálu, který doopravdy sloužili v americké armádě v korejské válce.
- Harry Morgan, který hraje plukovníka Pottera, se v seriálu objevil už před touto rolí, a to jako šílený generál Steele.
- Alma mater plukovníka Blakea je Univerzita v Illinois. Když se to na univerzitě doslechli, darovali seriálu univerzitní svetr. Několikrát si tedy můžete všimnout plukovníka Blakea v modrém svetru s velkým oranžovým písmenem I. Také na jeho pracovním stole se párkrát objevil oranžovým hrnek s modrým I.
- Rene Auberjonois, který hrál v původním filmu, odmítl možnost zopakovat si v seriálu roli otce Mulcahyho.
- Přestože William Christopher v seriálu hraje katolického kněze otce Mulcayhyho, ve skutečnosti je metodistou.
- Tom Skeritt, který hrál v původním filmu kapitána Foresta, byl osloven, aby si svou roli zopakoval i v seriálu, ale odmítl, protože cítil, že seriálová verze nebude mít úspěch.
- Koně plukovníka Pottera Sophie hrálo ve skutečnosti několik různých koňů. Častokrát tuto klisnu hrál hřebec.
- Kšiltovka, kterou nosí v osmé sérii Klinger (a příležitostně i plukovník Potter), je zde reprezentována jako kšiltovka týmu Toledo Mud Hens, ve skutečnosti ale tuto čepici nosili v 70. letech a na začátku 80. let fanoušci týmu Texas Rangers.
- Město, ze kterého pochází Hawkeye - Zátoka pláňat v Maine, je jediné fiktivní rodné město ze všech postav z seriálu.
- Točilo se dvanáct až čtrnáct hodin denně. Na jeden dvacetiminutový díl byly vyhrazeny tři až čtyři dny. Pracovní podmínky byly dost náročné: v exteriérech trpěl štáb ve špatném počasí, bylo málo šaten a nevyhovující toalety. Hnusné bylo podle herců i kafe.
- Způsob natáčení M*A*S*He byl poměrně odlišný od zvyklostí v té době. Jeden den byl vyhrazen zkouškám, v dalších třech pak vznikl jeden díl. U klasických sitcomů byl ale postup úplně opačný. Herci a štáb měli čtyři dny na přípravu a pak se díl natočil v jediném dni.
- Medvídka, kterého má v seriálu Radar, našli tvůrci na ranči, kde se natáčelo, a tak se rozhodli ho zapojit do seriálu. Tento medvídek byl po skončení seriálu vydražen za 11 800 dolarů.
- Byl to Mike Farrel, kdo požádal, aby se jeho filmová dcera jmenovala Erin - stejně jako jeho vlastní dcera (postava se měla původně jmenovat Melissa). Když B.J. v seriálu telefonuje před kamerou s rodinou, tak ve skutečnosti mluvil se svou opravdovou dcerou Erin nebo manželkou Judy.
- Během celého seriálu byli povýšeni jen tři vojáci: Klinger z desátníka na seržanta, otec Mulcahy z nadporučíka na kapitána a Frank Burns z majora na podplukovníka (potom, co byl po svatbě Margaret poslán zpět do USA). Také Radar O´Reilly byl dočasně povýšen na poručíka, ale nelíbily se mu důstojnické povinnosti, takže byl na vlastní žádost degradován zpět na desátníka.
- Sestry, které se sem tam mihly v seriálu byly všechny pojmenované sestra Ableová, sestra Bakerová nebo sestra Charlieová. Tato jména tvoří fonetickou abecedu, kterou používali během korejské války armádní operátoři. Tedy písmena A, B, C byly foneticky vyslovovány jako Able, Baker a Charlie (později se to změnilo a A a B jsou dnes Alpha a Bravo). S dalšími epizodami se některé sestry staly polo-pravidelnými postavami, takže už jim byla dávána opravdovější jména. Například Kellye Nakahara hrála sestru Ableovou i sestru Charlieovou, ale ve třetí sérii se stala napůl-pravidelnou sestrou Kellyeovou. Na druhou stranu ale třeba Judy Farrelová hrála sestru Ableovou v 8 dílech, včetně posledního.
- I když se většina postav z původního filmu objevila i v seriálu, pouze 3 herci si zahráli v obojím: Garry Burghoff jako Radar O´Reilly a G. Wood jako brigádní generál Hammond (ve 3 dílech). Timothy Brown si zahrál ve filmu desátníka Judsona a v serálu "Svalovce" Jonese.
- Seriál M*A*S*H, který se odehrává během války v Koreji, se natáčel 11 let, kdežto korejská válka trvala jenom 3 roky.
- Seriál byl vytvořený po tom, co propadl pokus o zfilmování knižní předlohy "M*A*S*H Goes To Maine".
- V "Nashledanou, sbohem a amen" Winchester učil orchestr domorodých muzikantů Mozartův Kvintet pro klarinet a housle. Alan Alda se seznámil se svou ženou, která hraje na klarinet, právě při této skladbě. Mnoho lidí tento kousek slyšelo poprvé v životě, přestože ho Mozart napsal před více než 200 lety.
- Poslední epizoda "Nashledanou, sbohem a amen" byla původne plánována jako hodinová, ale Alan Alda měl problémy s jejím sestříháním, a tak mu CBS přidala 30 minut, což jim vůbec nevadilo, protože za reklamu při vysílání seriálu MASH brali $450.000 za 30 sekund, a herci nikdy nedostali za tuto půlhodinu navíc zaplaceno.
- Lék Levophed byl používán v sezóně 8, předtím než byl objeven v 10. sezóně.
- Otce Mulcahyho hrál v pilotním díle George Morgan a poté byl vyměněn za Williama Christophera.
- V původním návrhu pilotního dílu seriálu byl Hawkeye ženatý s přítelkyní ze 4077.
- V díle, který se odehrává 21. dubna 1951, se mluví o viceprezidentovi Nixonovi. Richard Nixon byl přitom viceprezidentem zvolen teprve až 4. listopadu 1952 a do úřadu byl uveden 20. ledna 1953.
- MASH se začal vysílat ve velice nezvyklém termínu a to na podzim. Seriály většinou začínaly po Novém roce, aby lépe reagovaly na výsledky měření sledovanosti. Už po odvysílání první části mluvili někteří o tom, že seriál skončí. Ani sledovanost nebyla nijak valná. Po natočení 13 dílů přišla přesto objednávka na další dva. Konečný průlom se podařil teprve v sedmnáctém díle.
- Pilotní epizoda přišla jen na 250 tisíc dolarů. Představitelé hlavních rolí dostali 10 tisíc, herci ve vedlejších rolích 5 tisíc dolarů. Při natáčení poslední série se už jeden díl točil za 600 tisíc. Třetinu z toho tvořily náklady na Alana Aldu.
- Agent Alana Aldy oslovil Metcalfa necelé 4 týdny před začátkem natáčení a oznámil mu, že jeho klient má zájem hrát roli Hawkeyho. Alda byl tou dobou v New Yorku oblíbeným divadelním hercem a představa, že by se měl na delší dobu zavázat pro roli v seriálu, ho nijak nelákala. Navíc ho od natáčení zrazovali i jeho přátelé, kterým se moc nezamlouval koncept seriálu. Nakonec ho přesvědčila žena. Alan Alda si proto přečetl scénář a byl nadšen. Zda definitivně řekne ano nebo ne, naplánoval až po skončení natáčení televizního filmu, ve kterém právě hrál. Natáčení ale končilo den před prvním natáčecím dnem MASHe. Nakonec souhlasil.
- McLean Stevenson chtěl hrát původně Hawkeyeho, CBS ho ale přesvědčilo, aby vzal roli Henryho Blakea.
- O roli Trappera se ucházelo skoro 80 herců. Z nich bylo vybráno šest a z této šestice nakonec vzešel Wayne Rogers.
- Jediným osloveným hercem do tehdy připravovaného seriálu MASH byl Gary Burghoff, představitel Radara, který byl nakonec také jediným protagonistou z filmu, jenž si měl zopakovat svou roli i v televizní verzi. Ostatní představitele tvůrci zařadili do skupiny příliš známí a tudíž finančně neúnosní.
- Skutečné jméno Alana Aldy je Alphonso Giuseppe d´Abruzzo. Když se jeho otec Robert Alda - vlastním jménem Alphonso Giuseppe Giovanni d´Abruzzo - stal hercem, změnil si jméno na Alda: "Al" jako Alphonso a "da" jako d´Abruzzo.
- Herec Roger Bowen, který hrál plukovníka Blakea ve filmu, zemřel pouhý jeden den po McLeanu Stevensonovi, který tutu roli ztvárnil v seriálu.
- Jedno z posledních hlášení rozhlasu v MASHi: Teď jsou dvě hodiny, přesně za osm hodin korejská válka oficiálně skončí. Je čas na pohled zpátky a tohle jsou nejčerstvější informace jaké máme. Náklady války pro Spojené státy byly spočteny na 22 miliard dolarů. Co se týče lidí, stálo nás to mnohem víc. Jednotky OSN utrpěli následující ztráty: zabito v boji 71.500, zajatých a pohřešovaných 83.263, zraněných 250.000, dohromady tedy 404.763 zabitých, zraněných a zajatých. Z komunistické strany bylo zraněno a zabito 1.347.000, ve válce taky zahynulo 400.000 korejských civilistů. Pokud to všechno sečtete vyjde vám více než 2.000.000 zabitých nebo zraněných lidí. Navíc jedna čtvrtina všech Korejců zůstala bez domova a je tu více než 100.000 sirotků.
- Skutečná nemocnice M*A*S*H se skládala z 10 lékařů, 12 sester a 200 lůžek. V seriálové jich bylo o poznání méně. Seriálový MASH také nebyl moc mobilní nemocnicí, za celou dobu se stěhoval pouze asi dvakrát, realita však byla úplně jiná. Skutečné jednotky MASH se během války stěhovaly až třicetkrát.
- Poslední epizoda, která se točila, se jmenuje "Jak jde čas". V ní doktoři zakopají krabici s různými věcmi jako památku pro příští generace. Po skončení natáčení si každý z herců zakopal vlastní krabici někde na pozemcích 20th Century Fox. Krabice obsahují různé osobní věci, které pro ně během let natáčení něco znamenaly. Podle Alana Aldy jeho skříňka stále odpočívá ve svém tajném hrobě.
- V poslední epizodě Hawkeye říká Margaret sbohem, a poté ji políbí. Polibek trvá 34.8 sekund. Pokud 30 sekund reklamy stálo 450.000$, pak měl polibek hodnotu 522.000$
- 125 milionů lidí z USA sledovalo poslední díl, čímž byl překonán starý rekord ve sledovanosti o 26 milionů. 60,3% všech televizí v USA sledovalo M*A*S*H a 71% televizí, které byly v té chvíli zapnuty, bylo naladěno na M*A*S*H.
- Tři minuty po skončení závěrečného dílu "Nashledanou, sbohem a amen" stoupl odběr vody v New Yorku o 1.350.000.000 litrů. Vědci to vysvětlili tím, že většina lidí počkala na konec a poté odešla do koupelny.
- Doktor Sidney Freedman se při svém prvním vystoupení v seriálu jmenoval Robert Freedman.
- Hawkeye (Alan Alda) je jedinou postavou, která se objevila ve všech epizodách.
- Alan Alda měl ve smlouvě podmínku, že se v každém díle objeví alespoň jedna scéna z operačního sálu, aby seriál dokumentoval hrůzy války.
- M*A*S*H byl v USA poprvé odvysílán v září 1972 a časopis Time ho označil za největší zklamání sezony.
- Poslední díl seriálu byl v USA druhým nejsledovanějším televizním pořadem v historii, hned po přenosu z přistání na Měsíci. Sledovalo ho tehdy 51 milionů amerických domácností.
- Zkratka M*A*S*H znamená v angličtině Mobile Army Surgical Hospital, tedy mobilní armádní chirurgická nemocnice.
- Gary Burghoff (Radar) se narodil s malou fyzickou vadou - zkrácenými prsty. Aby na to zbytečně nepoutal pozornost, tak mu tvůrci pokaždé něco nenádně strčí do levé ruky.