Zajímavosti 23
- "Potřebovali jsme nějaké futuristické auto. Nejlépe to, kterému se otvírají dveře nahoru. A jediným takovým automobilem v té době byl DeLorean," říká Robert Zemeckis.
- Michael J. Fox neuměl hrát na kytaru a tak se musel naučit všechny hmaty písně "Johnny B. Good" nazpaměť.
- Michael J. Fox nahradil v hlavní roli Erica Stoltze.
- V roce 1955 zemřel také Albert Einstein, i pes ve filmu se tak jmenuje.
- Marty se jmenuje podle filmu Marty, který v roce 1955 získal Oscara za nejlepší film.
- Trvalo tři hodiny, než se podařilo namaskovat 23letou Lea Thompson na 47letou Lorraine.
- Ve francouzské verzi neříká matka Martymu Calvin Klein, ale Pierre Cardin. V italské zase Levi Strauss.
- Jedna vyškrtuntá scéna z filmu ukazovala Martyho, který vidí ve škole svoji matku podvádět v testu.
- Doktor Brown zobrazuje proslulou scénu z filmu O patro výš (1923), kdy Harold Lloyd visí ve výšce na hodinách.
- Věž s hodinami je ta samá, která je k vidění ve filmu Jako zabít ptáčka (1962). Co by kamenem dohodil je další známý exteriér, dům, který se proslavil ve filmu Psycho (1960).
- Stroj času měla být původně lednička, až později se přešlo k automobilu.
- Michael J. Fox je o deset dní mladší než Lea Thompson, která hrála jeho matku a skoro o tři roky starší než jeho filmový otec Crispin Glover. Wendie Jo Speber, která hrála Martyho sestru je ještě o tři roky starší než Michael J. Fox.
- Film byl z velké části natáčen mezi šestou hodinou večerní a šestou ranní. Denní scény se natáčely o víkendech. Na vině bylo účinkování Michaela J. Foxe v tehdy velmi populárním seriálu Rodinná pouta. Smlouvu ohledně účinkování v tomto projektu musel dodržet, jinak by mu producenti seriálu účast na natáčení Návratu nepovolili vůbec. Seriál tak natáčel ve všedních dnech přes den. Důsledkem bylo, že Fox každý den naspal pouze kolem dvou hodin čistého času. Maskérům dalo tedy větší práci zakrýt jeho čím dál evidentnější kruhy pod očima.
- DeLorean ve verzi "stroje času" je registrovaným automobilem ve státě Kalifornia. Úřady mu byla přiřknuta poznávací značka 3CZV657. Ve filmu má však svou vlastní "neúřednickou" poznávačku "OUTATIME".
- Hlavní postava filmu se jmenuje Marty. Majitel kavárny se jmenuje Lou. Rok 1955. Víte o jaký film se jedná? Ne,nejde o Návrat do budoucnosti, ale o snímek Marty, který drží mimo jiné i Oscara za nejlepší film roku. Přes tuto vzácnou shodu okolností dodnes jak Zemeckis, tak Bob Gale svorně oba tvrdí, že nejde o odkazy na tento film, jelikož ho ani jeden z nich v době psaní scénáře neznal.
- Christopher Lloyd založil charakter Doca Browna na Albertu Einsteinovi a skladateli Leopoldovi Stokowském.
- Universal Pictures se nezamlouval název "Návrat do budoucnosti", protože "nikdo přeci nechce vidět film s budoucností v názvu". Robertu Zemeckisovi tak bylo zasláno sdělení, že název by měl být změněn na "Vesmírný muž z Pluta", což by dle studia lépe odpovídalo Martyho neustálému vtipkování o mimozemšťanech.
- Když se Marty pokouší nahodit DeLorean v roce 1955 při přípravách na návrat do budoucnosti, tak mlhovky auta v morzeovce vyblikají kód pro SOS.
- Celé jméno Doca Browna nikde ve filmu nepadne, ale je k vidění aspoň prostřední iniciála "L." Scénárista filmu Bob Gale prozradil, že znamená "Lathrop" (postup stejný jako u Emmet - Time, zde je to Lathrop - Portal).
- Na jméno Emmett přišli tvůrci tak, že napsali pozpátku slovo "time" (čas). Vzniklo jim tedy slovo "emit". To poté vyslovily jako dvě slabiky "em-it". Výsledek foneticky tedy měli a stačilo ho již jen vizuálně doupravil do psané podoby "Emmett".
- Ve filmu DeLorean "obouvá" pneumatiky značky "Good Year". V reálném světě je to však pouze jedno slovo.
- Kvůli roli Martyho se musel Michael J. Fox naučit jezdit na skateboardu.
- Veškeré pěvecké vsuvky Martyho odzpíval za Foxe muzikant Mark Campbell.