Zajímavosti 146
- Hned poté, co bylo úplně poprvé oznámeno, že bude dalších 6 týdnů zimy, jeden z funkcionářů Hromnice ve smokingu a cylindru na pravé straně jeviště je zobrazen, jak drží obrovitý nápis „BLIZZARD“ vzhůru nohama, dokud někdo z davu na to ukáže a on to otočí pravou stranou nahoru.
- Když si Phil a Rita poprvé povídají v bavorské restauraci, servírka přejde a nese 4 velké kusy piva. Položí je na stůl za Phila a Ritu. Sledujte, jak odchází od stolu. Dotkne se ramene staršího pána sedícího u stolu a na rukávu mu zanechá pěnu.
- Když Phil předčítá Ritě ve svém pokoji poezii, Rita usne. Když se probudí, Phil říká: „Myslím, že poslední, co jsi slyšela, bylo: ‚Jen Bůh může stvořit strom‘.“ Jedná se o částečnou citaci posledního verše slavné básně Joyce Kilmera „Stromy“. Bohužel, buď se to Ritě muselo zdát, nebo to Phil citoval zpaměti, protože Kilmerové báseň není obsažena v knize, ze které Phil čte, a sice: „Poems for Every Mood“, kterou v roce 1933 sestavila a vydala Harriet Monroeová.
- Když Phil v bistru dokazuje, že ví o všech, představí Ritu „Debby Keislerové a jejímu snoubenci Fredovi“. Na Hromničním plese ke konci filmu Phil představí dvojici, nyní již manželskou, jako „Debby a Freda Keislerovy“. Buď už měli stejné příjmení, Fred si vzal Debbyino příjmení, nebo to někdo pokazil.
- Když Phil hraje na klavír s jazzovou kapelou, jeho učitel klavíru září. Říká, že je jeho učitelkou klavíru a že je na něj tak hrdá. Pokud ten samý den neměl lekci klavíru, nevzpomněla by si, že by ho učila. Pokud by ten den vzal lekci, setkala by se s vynikajícím hráčem na klavír a nebrala by žádné uznání za to, že ho učila.
- Ve scéně na večírku na konci filmu Philův učitel klavíru křičí: „To je můj student!“, když Phil hraje na klavír. Nemělo by tomu tak být, protože učitel byl placen pytlem peněz, který Phil ukradl z korby náklaďáku s penězi, a den, který Phila propustil z časové smyčky, byl dnem, kdy se dopouštěl pouze ctnostných činů. Phil by ji tedy neměl být schopen uplatit, aby se v této iteraci smyčky stala jeho učitelkou klavíru.)
- Phil se probouzí každý den v 6:00 do jasného slunečního svitu, ale v Punxsutawney východ slunce až v 7:26, takže by měla být ještě tma.
- Hlava sněhuláka se otáčí s geometrickou přesností a prozrazuje, že jde o podpěru upevněnou na svislé tyči.
- Zatímco Larry natáčí hořící trosky Philova náklaďáku v lomu, světla použitá k vytvoření záře ohně se mohou odrážet v čočce Larryho fotoaparátu.
- V poslední části filmu je Phil na večírku na pódiu viděn, jak hraje na klavír. Když dokončí skladbu, než odejde a promluví si s Ritou, klavír na zvukové stopě hraje glissando (rychlé přejíždění prstu po klávesách), zatímco Phil stále hraje jako předtím. Nakonec, při posledním běhu, se Philovy ruce přizpůsobí zvuku.
- Když Phil odchází z jeviště poté, co zahrál klavírní číslo, dva herci v pozadí za ním viditelně „falešně tleskají“, ale není slyšet žádný zvuk, který by to doprovázel. I když se jedná o techniku používanou na place při nahrávání dialogů, takže tleskání herců v pozadí není zaznamenáváno mikrofonem herců, z nějakého důvodu to zvukový editor přehlédl nebo se rozhodl nedabovat to s tleskáním 2 lidí, což je zvláštní vypadající výsledek.
- Když Phil pomáhá dámám s defektem pneumatiky, zvedá auto pomocí zvedáku. Jsou použity dva záběry (jeden ukazuje Phila, druhý ukazuje dámy v autě), když Phil zvedá auto. Ale auto se nikdy nedostane výše ze země, jak by mělo. Jen se poskakuje nahoru a dolů do původního výchozího bodu.
- Philův pokoj v bed and breakfast Cherry Street je v nejvyšším patře s výhledem na ulici. Velikosti a počet oken uvnitř jeho pokoje neodpovídají žádné kombinaci oken z exteriérových záběrů, což je způsobeno tím, že interiérové záběry nebyly natočeny na místě.
- Když pronásledují Phila v náklaďáku se svištěm, projedou pod nízkým mostem, který je příliš nízký na to, aby pod ním projel televizní náklaďák, nicméně televizní náklaďák je v další scéně stále v honičce.
- Když je Phil na smrtelné jízdě, je zřejmé, že pickup, který Phil použije k přejetí útesu, nemá motor ani hnací ústrojí. Záběr zespodu je dokonce zobrazen ve zpomaleném záběru a je jasně vidět až k chladiči.
- Když Phil jede se svým autem po rokli lomu v pokusu o sebevraždu, není zjevně vidět žádný řidič.
- Phil se nikdy nepokusí odjet hned ráno, než se dálnice zablokuje, ale to neznamená, že to nezkusil, neuspěl a nevzdal to. Mohlo být mnoho věcí, které vyzkoušel a které nejsou ukázány, než se konečně rozhodl usadit.
- Phil zřejmě sundá víčko rozdělovače a vedení z motoru v dodávce Dodge. Motory použité v tomto vozidle mají rozdělovač umístěný v zadní části motoru. Je přístupný pouze po sejmutí vnitřního krytu motoru, nikoli zpod kapoty.
- Ve scéně předpovědi počasí svišťů drží jeden z úředníků ceduli s nápisem „Punxsutawney Penn. Weather Capitol of the World.“ Správně by se v tomto kontextu mělo psát „capital“.
- V první scéně, kde je zobrazen penzion, je 5:59 ráno a venku už je světlo. V Punxsutawney v Pensylvánii je 2. února noční setmění v 5:51 a ve Woodstocku v IL, kde se film natáčí, je noční setmění až v 6:02. Není možné, aby bylo venku tak světlo, jak je zobrazeno ve filmu.
- (asi 49 minut) V bavorské restauraci se na stěně objeví plakát s nápisem „Alles Gute Zum Erdhörnchentag“. To má znamenat "Happy Groundhog Day", ale je to chybný překlad, protože "Erdhörnchen" znamená "Gopher". Na plakátu měl být nápis „Alles Gute Zum Murmeltiertag“.
- Východ slunce na začátku února v Punxsutawney v Pensylvánii je až kolem 7:25, takže v 6 hodin ráno bude ještě úplná tma.
- 3. února, když Phil a Rita opouštějí místo, kde Phil bydlel, jsou záběry brány v plotě na záběrech z blízkosti budovy zavřené, ale na záběrech z ulice je brána otevřená.
- 3. února, když Phil a Rita odcházejí z místa, kde Phil pobýval, záběry brány v plotě ukazují bránu zavřenou v záběrech z blízkosti budovy, ale ukazují bránu otevřenou v záběrech z ulice.
- Prvního dne, kdy se Phil probudí v hotelu, se podívá z okna a vidí, jak se určitá auta pohybují a otáčí. Další den (asi v 19 minutě) se znovu podívá z okna a vidí přesně stejná auta atd., jako by to bylo přesně ve stejnou dobu, ale čas je jiný na základě rozhlasového pořadu, který je v jiném bodě.
- Když se Phil vydává na „projížďku“ s Gusem a Ralphem, sníh ještě není, ale to už by město zasáhla sněhová bouře.
- Během policejní honičky, kdy je Phil pronásledován po železničních kolejích, má policejní auto otočnou světelnou lištu. V detailních záběrech jsou policejní světla blikající za vozidlem jasně záblesková světla.
- Danny Rubin a Harold Ramis chtěli na poslední chvíli přidat další scénu s Nedem Ryersonem, a tak Stephen Tobolowsky napsal scénu, ve které chrastí mnoha pojistnými smlouvami. Tobolowsky založil svou postavu na svém vlastním pojišťovacím agentovi. Po uvedení filmu agent Tobolowskému zavolal, aby mu poděkoval za to, že agenty ztvárnil tak přesně, a ne že si z nich dělá legraci, jak to dělá většina filmů.
- (přibližně v 1h 35 min) V posledním záběru Phil Connors přenese Ritu Hansonovou přes bránu a poté přes ni přeleze. To proto, že brána byla ve skutečnosti zamrzlá.
- Závěrečnou scénu, kdy se Bill Murray probudí vedle Andie MacDowell, natočili v pětadvaceti záběrech, protože si nebyli jisti tonalitou scény. Nebyli si jistí, zda by Phil a Rita měli být stále oblečeni, nebo ne. Ramis nechal všechny na place, herce i štáb, hlasovat o tom, jak by se to mělo zahrát, a nakonec se rozhodlo, že dvojice bude stále oblečená, protože se ještě nemilovala.
- (přibližně v 1h 20 min) Když Phil odveze staršího muže do nemocnice a mluví se zdravotní sestrou, v pozadí je vidět chlapec se zlomenou nohou. Je to ten samý chlapec, který později ve filmu spadne ze stromu, ale tentokrát ho Phil chytí.
- Hromnice jsou 2. února.
- Než film vyšel, Punxsatawney přilákal na Hromnice asi 2000 návštěvníků. V dnešní době se objeví mezi 20 000 a 40 000.
- Desátý nejvýdělečnější film roku 1993.
- Toto byl první film, který Harold Ramis režíroval po sedmi letech, po kritickém a kasovním neúspěchu filmu "Klub Ráj" (1986).
- Danny Rubin napsal scénář podle specifikace v roce 1990 a jeho dokončení trvalo osm týdnů. Sedm z těchto týdnů strávilo vymýšlením všech spletitostí příběhu a napsáním hotového scénáře za pouhý týden.
- Původní scénář vysvětloval, jak k časové smyčce došlo. Bylo rozhodnuto neprozradit, proč k tomu došlo, protože film působil kouzelnějším dojmem.
- Andie MacDowell's to uvádí jako její nejoblíbenější ze svých filmů.
- Když Stephen Tobolowsky dorazil na natáčení svého prvního natáčecího dne, dostal scénář, který byl radikálně přepsán od toho, který očekával.
- Natáčeno po dobu 86 dnů.
- V roce 2016 byl film adaptován do podoby poměrně neúspěšného, byť Tonyho nominovaného scénického muzikálu.
- Harold Ramis, který předtím šestkrát spolupracoval s Billem Murrayem, věděl, že čím déle bude natáčení trvat, hercovo nadšení bude slábnout. Takže nejprve natočil všechny veselé věci a zakončil scénami na začátku, kde je Murrayova postava opravdu mrzutá.
- Zařazeno do seznamu 400 filmů Amerického filmového institutu z roku 2002, které byly nominovány na 100 nejlepších filmů v jejich seznamu America's Greatest Love Stories.
- (asi v 5 minutách) Když se prostředí změní na Punxsutawney a dodávka vjede do města, v pozadí je markýz kina popisující promítání "Heidi II" 'rodinné klasiky' - zjevně nějaké klasické satiry Harolda Ramise.
- Jeden z posledních filmů, který používá logo Columbia Pictures z roku 1981.
- Hudbu, kterou Phil slyší v rádiu v kavárně při čtení knihy, a poté ji krásně hraje také dospívající dívka, kterou následně vyhodí její učitel, je klavírní sonáta šestnáct C dur, K545, 1. věta (Allegro) , Wolfganga Amadea Mozarta (1756 - 1791), komponovaný v roce 1788, ale vydaný až v roce 1805.
- Film se natáčel na místě v Illinois po dobu dvou týdnů. Přestřelky a dodatečné scény, které byly ve filmu potřeba, byly natočeny zpět v Universal Studios v Los Angeles.
- (přibližně 27 minut) Během scény s jídlem je přes Philovo rameno vidět nálepka na nárazník pro „The Spirit“. Toto je název novin v Punxsutawney.
- Zařazeno do seznamu 100 nejzábavnějších amerických filmů Amerického filmového institutu z roku 2000.
- (asi v 58. minutě) Když Phil získá všech pět odpovědí na otázku „Jezera a řeky“ v epizodě hry "Jeopardy!" (1984), kterou viděl mnohokrát, ostatní hosté penzionu, kteří se s ním dívají, mu zatleskají. Odpovídá to tradici, která se v Jeopardy dodržuje, když soutěžící podobně „proběhne“ kategorií.
- (asi ve 47. minutě) Poté, co mu Rita Hansonová poprvé řekne, na co obvykle pije, Phil Connors spěšně a rezignovaně zamumlá „dobře... na světový mír“, ale to lze zachytit pouze odezíráním ze rtů, protože s tím není spojen žádný rozeznatelný zvuk.
- Andie MacDowell (Rita), Brian Doyle-Murray (Buster) a Robin Duke (servírka Doris) se objevili ve filmu "Jako vejce vejci "(1996), který rovněž režíroval Harold Ramis.
- (cca 1h 10 min) Během scény s házením karet říká Phil Connors Ritě Hansonové, aby „byla kloboukem“, což je nepochybně narážka na Chevyho Chase, hereckého kolegu Billa Murrayho, ve filmu "Caddyshack"(1980) („be the ball“).
- Tori Amos byla zvažována pro roli Rity Hanson.
- (asi v 58. minutě) V sekvenci pořadu Jeopardy! (1984) je druhým hráčem Jim Scott, pětinásobný vítěz soutěže Jeopardy! který vyhrál svou pátou hru ve vysílání 1. října 1990. V téže sezóně vyhrál i soutěž Turnaj mistrů. Úsek zobrazený ve filmu je z jeho semifinále Turnaje mistrů, vysílaného 11. listopadu 1991. Zajímavé je, že by to buď zasazovalo onu hotelovou scénu do roku 1991 a dále, což by znamenalo, že sledují reprízu ve smyčce z roku 1993, nebo že jde o „alternativní“ paralelní verzi z roku 1993.
- Hodiny ve filmu jsou ve skutečnosti rekvizitní hodiny, které byly navrženy tak, aby se překlápěly tam a zpět mezi 5:59 a 6:00. Navíc se spustí budík a přehraje skladbu přesně ve chvíli, kdy se hodiny překlopí na 6:00. Se skutečnými výklopnými hodinami se může budík spustit náhodně v době, kdy byl budík nastaven na aktivaci. Při pohledu na hodiny třetího dne jsou jasně vidět bílé zakřivené tvary spodních čísel čísel na předchozích minutových panelech.
- V epizodě Supernatural Mystery Spot (2008) Sam Winchester opakovaně prožívá stejný den znovu a znovu a sleduje, jak jeho bratr Dean umírá pokaždé jiným způsobem. Den, kdy se Sam opakuje, je úterý, což byl den, na který připadl Hromnice 1993, rok uvedení tohoto filmu. Sam se také snaží vysvětlit situaci Deanovi v jídelně, podobně jako to dělá Phil, když se snaží Ritě vysvětlit svou těžkou situaci. Dean se snaží pochopit příběh svého bratra a opakovaně prohlašuje: "Myslíš jako Hromnice?"
- (přibližně ve 14 minutách) Podruhé Phil Connors odpočítává čas, kdy má jít do vzduchu (poté, co sysel spatří svůj stín), když se dostane na „1“, zvedne prostředníček, nikoli ukazovátko.
- (cca 1h 16 min) Mezi knihami Phila Connorse v kavárně jsou „Treasury of the Theatre: Od Agamemnona to A Month in the Country“ od Johna Gassnera (Simon & Schuster, 1964) a “Johann Strauss: Otec a syn, století lehké hudby“ od H. E. Jacoba (Greystone Press, 1939). Klasická klavírní skladba, která upoutá jeho pozornost v téže scéně, je Klavírní sonáta č. 16 C dur, K. 545 Wolfganga Amadea Mozarta.
- V roce 2003 byl tento film zahajovacím filmem výstavy Muzea moderního umění „Skrytý Bůh: Film a víra“. Článek v New York Times ze 7. prosince 2003 nazvaný „Groundhog Almighty“ pojednával jednak o zdánlivé nesourodosti kurátorování Groundhog Day vedle takových „vážných“ filmů, jako je Nazarín (1959) Luise Buñuela, Osm a půl (1963) Federica Felliniho, Nattvardsgästerna (1963) Ingmara Bergmana, a "Andrej Rublev" (1966) Andreje Tarkovského a názory různých duchovních a stoupenců náboženství (včetně rabínů, jezuitských kněží, buddhistů, praktikujících Falun Dafa a wiccanů) na to, jak se film vztahuje k jejich příslušnému náboženství nebo jak o něm vlastně vypovídá
- Zařazeno mezi „1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete“, sestříhal Steven Schneider.
- Diváci spekulovali, že Phil musel strávit několik let opakováním "Na Hromnice o den více", což odráží množství času, které by mu trvalo zdokonalit Heimlichův manévr, mluvit plynně francouzsky a stát se zkušeným hráčem na klavír.
- Filmoví kritici Leonard Maltin a Roger Ebert udělili filmu zpočátku 3 hvězdičky a jejich hodnocení zůstalo stejné až do let později, kdy měli pocit, že se jim film zlepšil. V několika posledních vydáních Maltinova výročního průvodce filmy a videoprůvodci změnil hodnocení ze 3 hvězdiček na 3 a půl hvězdičky a řekl, že se film neustále zlepšoval při každém zhlédnutí, zatímco Ebert ho zvýšil ze 3 na 4 hvězdičky a zařadil jej do svých skvělých filmů série.
- V letech, která uplynula od uvedení tohoto filmu, se zápletky se strukturou časové smyčky často označují jako „“Smyčka na Hromnice o den více„“ (například takto je tento dějový prostředek pojmenován na referenční webové stránce TV Tropes, která obsahuje soupis nejčastějších typů zápletek ve fikci). Platí to i pro případy tohoto žánru, které vznikly před uvedením filmu (například epizoda Star Trek: Nová generace (1987) "Cause and Effect"(1992) byla odvysílána v březnu 1992 - krátce před uvedením filmu "Na Hromnice o den více", i když dlouho poté, co původní scénář Dannyho Rubina začal kolovat po Hollywoodu). Mezi televizní seriály, které po uvedení filmu natočily takzvanou „časovou smyčku Hromnice“, patří "Akta X" (1993), "Buffy, přemožitelka upírů" (1997), "Angel" (1999), "Hvězdná brána" (1997), "Hranice nemožného" (2008), "Star Trek: Discovery" (2017) a "Lovci duchů" (2005); v několika z nich postavy samy zmiňují film "Na Hromnice o den více" jako vysvětlení toho, co se jim děje.
- Mezi Haroldem Ramisem a Billem Murrayem bylo na place hodně napětí. Jedním z důvodů byly tvůrčí rozdíly, protože Murray chtěl, aby byl film více filozofický, zatímco Ramis chtěl, aby to byla komedie. Murrayho soukromé problémy, konkrétně konec jeho prvního manželství, byly také další, které měly dominový efekt na jeho chování. To by vedlo ke konci jejich pracovního vztahu a několik let by spolu nemluvili. Bylo to krátce před Ramisovou smrtí, kdy spolu uzavřeli mír.
- V jednu chvíli v honičce s červeným Cadillacem Eldorado měli Bill Murray a přátelé uhánět po chodníku před kinem a sotva minuli pokladnu, která byla stále obsazená. Scéna byla natočena, ale ponechána na podlaze střižny.
- (přibližně v 1 h 6 min) Když Phil vysvětluje Ritě své zážitky, říká: „Byl jsem pobodán, zastřelen, otráven, zmražen“ a tak dále. To všechno byly metody používané vrahy ruského mystika Grigorije Rasputina, ale (s výjimkou usmrcení elektrickým proudem) nebyly viděny jako provedené Philovi. To by mohlo být i odkazem na "Krotitelé duchů II" (1989), kde jsou podobné metody uváděny jako příčina smrti Viga Karpat.
- (asi ve 21. minutě) První den, kdy si Phil uvědomí, že je ve smyčce, vyjde před dům a zeptá se kolemjdoucího: „Promiňte. Kam všichni jdou?“, na což mu kolemjdoucí odpoví: “Do Gobblers Knob. Je Hromnice.“ Kolemjdoucí je žena, která bude později ve filmu učit Phila hrát na klavír.
- Tip Top Cafe, kde se odehrávalo mnoho vnitřních scén, byla scéna vytvořená pro film, ale po úspěchu filmu se z ní stala skutečná restaurace, Tip Top Bistro. Později se z ní stal obchod s kávou a italskou zmrzlinou a poté výdejna smažených kuřat. Nyní je to mexická restaurace Taqueria La Placita.
- Jeden ze skvělých filmů Rogera Eberta.
- (asi ve 43. minutě) Hned po scéně, kdy jde Bill Murray jako Phil Connors do kina oblečený jako Clint Eastwood ve spaghetti westernu, je opět střih na ráno a záběr na televizní monitor, kde Phil opět mluví na kameru o svišťovi. Klade otázku: „Má Phil pocit štěstí?“. Šlo o zřejmou narážku na slavnou hlášku Clinta Eastwooda ve filmu "Drsný Harry" (1971).
- Bill Murray, Chris Elliott, Brian Doyle-Murray a Robin Duke jsou bývalí členové obsazení "Saturday Night Live" (1975). Doyle-Murray a Duke byli ve stejném obsazení během sezóny 1981-1982. Murray hostil epizodu té sezóny.
- Michael Keaton odmítl roli Phila Connorse, protože při čtení scénáře považoval tento nápad za matoucí. S Andie MacDowellovou se později spojili s režisérem Haroldem Ramisem ve filmu "Jako vejce vejci" (1996).
- Andie MacDowellová byla najata na základě svého výkonu ve filmu "Objekt krásy" (1991).
- Scény v interiéru penzionu na Cherry Street nebyly natáčeny ve skutečném domě. Štáb do domu vstoupil pouze proto, aby rozsvítil lampy pro správné světelné efekty potřebné pro exteriérové záběry.
- Tento koncept byl od té doby použit v dalších filmech, včetně Disneyho "Co se stalo o Vánocích" (1999), televizní show "Za rozbřesku" (2006), epizody "Mystery Spot" (2008), komedie "50 x a stále poprvé" (2004), "Na hraně zítřka" (2014), egyptská komedie "Alf Mabrook" (2009) a "Palm Springs" (2020). A je zmíněn v "Happy Death Day" a Kolem a kolem (2023).
- Mezi vymazanými scénami jsou příklady toho, jak se Phil stává kulečníkovým géniem a předpovídá výsledky a bodové rozpětí různých sportovních událostí, jak uřezává hlavy všem ledovým sochám, jak mává na Ritu z ulice a ona důrazně zatahuje závěsy a jak se stává dokonalým hráčem bowlingu. Scéna, v níž probírá svůj opakující se problém, se odehrává v bowlingové herně, pravděpodobně poté, co odehraje dokonalou hru a je kvůli tomu v zoufalé depresi.
- V žebříčku BBC Culture 100 nejlepších komedií všech dob se umístil na 4. místě.
- První návrhy scénáře vysvětlovaly příčinu podivného zážitku Phila Connorse: nespokojená bývalá milenka Stephanie ho očarovala, aby mu dala lekci, aby se při čtení Charlese Dickense sladce miloval se svišti po celé zemi a přitom se přitom styděl. Bylo rozhodnuto, že vynecháním se to stane kouzelnějším.
- Harold Ramis uvedl, že inspirací pro tento film nebyl román „The Strange Life of Ivan Osokin“ (1905) od P. D. Uspenského, ale mnozí jiní si myslí, že ano. Ramis toto popření učinil v rámci svých příspěvků k přebalu jednoho vydání Uspenského knihy. V knize dostane Osokin od jednoho mága příležitost prožít svůj život znovu... a Osokin jeho nabídku přijme, jen aby se znovu dopustil stejných chyb. Nakonec se dostane do bodu v čase, kde se setkal s kouzelníkem, který Osokinovi vysvětlí, že nemůže změnit opakující se kolo, kterým je „tato past zvaná život“, a že se Osokin musí naučit obětovat, aby z ní unikl, aby našel svou spásu.
- Harold Ramis zakomponoval prvky Davida Lettermana a Pata Sajaka do úvodní scény, kde Phil dělá předpověď ve studiu. Oba byli bývalí meteorologové, kteří využili platformu k zahájení větší mediální kariéry, podobně jako si Phil Connors přál na začátku filmu.
- (přibližně v 16 minutách) Scéna, kde Bill Murray vystupuje ze zpravodajského vozu a mluví se státním policistou, byla natočena na Amstutz Expressway pod nadjezdem Grand Avenue, kousek od centra Waukeganu v Illinois. Na některých záběrech můžete vidět obchodní čtvrť Waukegan. Amstutz Expressway sloužila také k natáčení velké honičky v "Bratři Bluesovi" (1980).
- Cher v rozhovoru uvedla, že fanoušci jí posílají dopisy, v nichž říkají, že se jim líbí píseň, kterou vytvořila pro film "Na Hromnice o den více" (1993), aniž by si uvědomili, že píseň byla skutečně nahrána v roce 1965. Také uvedla, že jí film pomohl zvýšit prodej alba, kvůli zájmu o skladbu.
- Dům, který sloužil jako dům učitele klavíru, je vzdálen necelý blok od domu, v němž se nachází penzion. Ačkoli ve filmu není vidět, ve skutečnosti se nachází na ulici, kterou Phil vidí přímo z okna svého pokoje, jen o několik domů níže po levé straně.
- (přibližně ve 37 minutách) Řádky, které Rita Hanson (Andie MacDowell) cituje v kavárně – „nevyplašený, nepoctivý a nezpívaný“ – pocházejí z „Lay of the Last Minstrel“ od Waltera Scotta, Canto vi, Stanza 1.
- Harold Ramis si nechal kabát Armaniho Billa Murrayho... jak rád poukazuje na zvukový komentář k filmu.
- Premiere tento film v roce 2006 zvolila za jednu z „50 nejlepších komedií všech dob“.
- (cca 1 h 18 min) Bill Murray cituje verše z básně Samuela Taylora Coleridge „Práce bez naděje“: A já, zatím jediná věc bez práce, ani med neudělám, ani pár, ani nestavím, ani nezpívám.“ (Coll Columbey: “Celá příroda jako by pracovala, slimáci opouštějí svá doupata, včely se hýbou, ptáci jsou na křídlech, a zima, dřímající pod širým nebem, nosí na své usměvavé tváři sen o jaru.
- (přibližně v 1h 5 min) V jedné scéně se Connors vrhne ze zvonice vysoké budovy. Tato budova je ve skutečnosti operou ve Woodstocku, Illinois. Místní legenda praví, že v budově straší duch mladé dívky, když dívka jednou spadla z balkonu v budově opery a zemřela.
- (přibližně 56 minut) Píseň, která se hraje během sestřihu, kde se Phil Connors snaží (a nedaří) získat Ritu Hansonovou, je „You Don't Know Me“ od Raye Charlese. Píseň samotná je o jednostranné lásce, podobně jako Philova neopětovaná láska k Ritě.
- (cca 1h 35 min.) Hlášku v poslední scéně: „Dobře, půjčíme si na začátek“ improvizoval Bill Murray, ale Haroldu Ramisovi se tak líbila, že ji tam nechal.
- První a jediný film režírovaný Haroldem Ramisem, který byl MPAA ohodnocen jako PG. Poté, co režíroval drsné komedie s hodnocením R, jako je "Caddyshack"(1980) a "Bláznivá dovolená" (1983), Ramis řekl, že chce režírovat film, který by měl trochu navrch, ale také takový, který by byl celkově vhodný pro rodinné publikum. U tohoto filmu tedy trval na tom, že jakékoli násilí, sexuální obsah a vulgární výrazy by byly velmi mírné, aby zajistily hodnocení PG.
- Švédský název tohoto filmu se překládá jako „pondělí celý týden“. Film však nespecifikuje, jaký den v týdnu má být a Hromnice v roce 1993 byly ve skutečnosti úterý.
- Legenda chicagského rádia Steve Dahl byl Haroldem Ramisem požádán, aby se stal rozhlasovým hlasatelem na začátku každého dne, ale jeho rozhlasový partner filmu nerozuměl a nechtěl to udělat.
- V červnu 2008 se umístil na 8. místě v seznamu 10 největších filmů žánru „Fantasy“ Amerického filmového institutu.
- Na rozdíl od scén v penzionu se scény v domě učitele klavíru natáčely ve skutečném domě, v předním pokoji, jak se objevuje ve filmu.
- Německý název filmu je „Und täglich grüßt das Murmeltier“, což lze přeložit jako „Sysel zdraví každý den“. Název byl v Německu adaptován jako vtipné přísloví, které se často používá, když se něco často opakuje, zvláště otravné nebo trapné věci.
- Scény předvádějící Phila (Bill Murray), který natáčel své předpovědi počasí na zpravodajské stanici, spolu s představením Rity (Andie MacDowell), byly vytvořeny až v procesu střihu. Museli se vrátit a natočit je, aby je později sestříhali.
- Obchod Lloyd's, který je vždy vidět v pozadí ve scénách, kdy se Phil Connors setkává s Nedem Ryersonem, se pokusil zažalovat produkci o několik tisíc dolarů za ušlý zisk. Neuspěli.
- Celovečerní debut Michaela Shannona.
- Harold Ramis zvažoval pro roli Phila Connorse Chevyho Chase, Steva Martina, Robina Williamse, Michaela Keatona a Johna Travoltu, ale ve srovnání s Billem Murrayem je považoval za „příliš pěkné“. Keaton by později hrál s Andie MacDowell v "Jako vejce vejci", také v režii Ramise.
- (asi 46 minut) Oblíbeným nápojem Rity Hansonové je sladký vermut. To byl nápad Harolda Ramise, protože je to oblíbený nápoj jeho ženy.
- Interiéry pokoje Billa Murrayho v posteli se snídaní byly natočeny v prázdném skladišti v Cary, Illinois.
- Brian Doyle-Murray (Buster Green) je starší bratr Billa Murraye (Phil Connors).
- (přibližně 50 minut) Francouzská báseň, kterou Phil recituje v německé restauraci, je citována z písně Jacquese Brela z roku 1957 „La bourrée du célibataire“ nebo „Bakalářský tanec“. "La fille que j'aimera / Sera comme bon vin / Qui se bonifiera / Un peu chaque matin." To se do češtiny přeložilo jako: „Dívka, kterou budu milovat / bude jako dobré víno / které se každé ráno / o kousek zlepší.“
- V 80. letech 19. století se několik přátel v Punxsutawney v Pensylvánii vydalo na Hromnice do lesa hledat sviště. Tato vycházka se stala tradicí a redaktor místních novin hledačům přezdíval „Punxsutawney Groundhog Club“. Od roku 1887 se hledání stalo oficiální akcí, jejímž hlavním cílem byl svišť jménem Punxsutawney Phil. Slavnostní ceremoniál se dodnes koná každý rok.
- Danny Rubin řekl, že jeden z momentů, který inspiroval vznik příběhu, přišel po přečtení románu Interview s upírem, který ho přiměl přemýšlet o tom, jaké by to bylo žít věčně.
- (přibližně v 58 minutách) Phil v jednu chvíli hořce komentuje: "Groundhog Day v tomhle městě něco znamenal. Vytahovali prase a jedli ho!" To je vlastně přesné tvrzení o původu skutečných Hromnic, protože šlo spíše o lov.
- (cca 34 minut) Údajně byl Paul Lynde inspirací pro jednu z nejslavnějších hlášek filmu. Po honičce vysokou rychlostí v údolí San Fernando, kdy jel bezohledně pod vlivem alkoholu, Lynde jednou v noci narazil autem do poštovní schránky. Policie přišla k autu s vytasenými zbraněmi, Lynde spustil okénko a řekl: „Dám si cheeseburger, podržte mi cibuli a velký Sprite.“ V tu chvíli si Lynde vzpomněl, jak se mu to stalo. Podle jiného líčení byla tato scéna inspirována incidentem komika Sheckyho Greena v Las Vegas. Jednou v noci v opilosti najel autem do velké fontány před Caesarovým palácem. Když ho kolemjdoucí vytahovali ven a voda z fontány pršela na jeho auto, křičel: „Vyčistěte rohože a žádný horký vosk!“.
- Při natáčení scény Neda si Bill Murray všiml stovek diváků, kteří sledovali aktivity. Poté šel do nedaleké pekárny, objednal 500 "danishes" a sám je zaplatil. On a Stephen Tobolowsky je pak rozdali vděčným přihlížejícím.
- Ledové sochy, které se ve filmu objevily (s názvem Winged Victory), vyřezal Randy Rupert, známý jako The Chainsaw Wizard. Randy je ve skutečnosti obyvatelem Punxsutawney a v centru města má obchod. Každý rok na Hromnice ho můžete potkat v městském parku, jak vyřezává a prodává své dřevěné sochy.
- (přibližně v 1h 23 min) Shaun Chaiyabhat, který hrál chlapce na stromě, vyrostl a stal se reportérem místní televize.
- Stephen Tobolowsky (Ned „The Head“ Reyerson the Insurance Agent) byl 2. února 2010 čestným velkým maršálem v Punxsutawney v Pensylvánii. Během svého projevu na pódiu předvedl akt „pískání pupku“, na který odkazuje v film.
- Obřad svišťů je vyobrazen v centru města. Gobbler's Knob, kde se obřad ve skutečnosti odehrává, je venkovská zalesněná oblast asi dvě míle za Punxsutawney.
- Andie MacDowell se zeptala Harolda Ramise, jestli by mohla mluvit svým normálním (a dost těžkým) přízvukem z Jižní Karolíny.
- V roce 2020 si Bill Murray, Stephen Tobolowsky a Brian Doyle-Murray zopakovali své role v reklamě Super Bowl (hrané na Groundhog Day toho roku) na Jeep. Stejně jako původní film byla reklama natočena ve Woodstocku v Illinois.
- Píseň, která každé ráno vítá Billa Murrayho, „I've Got You Babe“ od Sonny & Cher, byla od začátku v původním scénáři Dannyho Rubina. Píseň je známá svým zdánlivě nekonečným opakujícím se refrénem, který odráží Philovu těžkou situaci ve filmu.
- Původně měl Phil Connors lovit sysla ve svém doupěti. To se však změnilo, protože to vypadalo příliš jako "Caddyshack" (1980).
- (cca 1 h 19 min) V předposledním setkání Phila Connorse s otravným pojišťovacím agentem Nedem Ryersonem Bill Murray pronese: „Nevím, kam máš namířeno, ale můžeš zavolat, že jsi nemocný?“ a Ned uteče.
- (v cca 1h 19 min) Bill Murray příliš známé objetí Neda a jeho reakce byla improvizovaná. Murray Stephenu Tobolowskému dopředu řekl, že to udělá jako křídlo. Tobolowsky byl naprosto zaskočen a dodržel to, přičemž zůstal skvěle v roli. Dalo by se poznamenat, že konkurz zvládl na jedničku, připravoval se na něj noc předtím a pak, když v místnosti nebyl nikdo jiný než Harold Ramis a castingový režisér, spustil ten nejpřehnanější výkon ňoumy, jaký dokázal, a nechal je válet se po podlaze.
- Během filmu Phil Connors prochází pěti fázemi podle Elisabeth Kübler-Rossové: Popírání, Hněv, Vyjednávání, Deprese a Přijetí. Harold Ramis: „Danny Rubin si vlastně vzal za vzor Elisabeth Kübler-Rossovou - jejích pět stádií smrti a umírání - a použili jsme je jako předlohu pro postup Billa Murrayho.“
- Harold Ramis dostával dopisy od buddhistů a dalších, ve kterých chválil jeho pohled na reinkarnaci. Dokonce dostal dopisy od jezuitů, kteří chválili jeho ztvárnění duchovních témat v tomto filmu.
- Byla natočena scéna, ve které Phil ničí svůj pokoj, prořezává polštáře, sprejuje po stěnách atd. Také si oholí hlavu, pak se kamera stáhne z jeho obličeje a ukáže, že druhý den ráno jsou jeho vlasy i pokoj zase v pořádku. Harold Ramis měl ale problém s tím, aby rozplývající se záběr ladil, a tak byla scéna změněna tak, že Phil místo toho zlomí tužku.
- Po jeho vydání se objevilo několik spisovatelů, kteří tvrdili, že příběh byl ukradený jejich nápadu. Autor sci-fi Richard Lupoff tvrdil, že šlo o vykrádání jeho povídky 12:01, zatímco Ken Grimwood, autor Replay, byl jiný. Nicméně, Danny Rubin řekl, že jeho jediným odrazovým bodem pro tento film byl příběh "Christmas Every Day" (1892) od Williama Deana Howellse.
- (přibližně 1 h 2 min.) Při natáčení scény "Únos Phila" Bill Murray spontánně improvizoval větu "Neřiď naštvaný, neřiď naštvaný!" aby zakryl fakt, že sysel (kterého držel na klíně) byl rozrušený a snažil se uniknout přelézáním volantu. O chvíli později sysel kousl Murrayho do ruky tak silně, že musel vyhledat lékařské ošetření. Tato linie by o desítky let později inspirovala název akčního/hororového filmu Nicolase Cage "Drive Angry" (2011).
- Počasí se měnilo, a protože natáčeli celou dobu od ledna do jara, rozhodli se natočit každou variaci venkovní scény zády k sobě ve stejný den, příkladem je všech pět verzí setkání Neda Ryersona na téhož dne.
- Pro produkci byla vychována rodina svišťů.
- Film byl v roce 2006 vybrán pro uchování v Národním filmovém registru Knihovnou Kongresu jako „kulturně, historicky nebo esteticky významný“.
- Danny Rubin, autor původního scénáře k filmu Na Hromnice o den více, měl z výsledného filmu smíšené pocity. „Je to skvělý film a v mnoha ohledech mi usnadnil život. Rychle jsem však poznal, že když pracujete jako scenárista v Hollywoodu, musíte dělat kompromisy, aby vaše dílo mohlo být realizováno. Za to, že Harold Ramis měl zájem a věnoval čas úpravě a vypilování scénáře tak, aby vznikl, navíc mi pomohl se sháněním finančních prostředků a také s režírováním filmu, za to všechno jsem mu velmi vděčný. Zároveň, když se na film dívám, vidím v něm více komedie, než jsem zamýšlel, více romantického příběhu, než bylo kdy v mém scénáři, mnoho temnějších prvků bylo zmírněno. Něco mi nesedí, když se díváte na něco, co jste vytvořili, a jsou tam věci, které si ve své vizi nepamatujete, a teď tam jsou. Znovu opakuji, že nechci působit nevděčně. Chápu, že šance na natočení filmu podle scénáře jsou podobné výhře jackpotu v loterii. Díky tomu, že se o scénář zajímal Harold Ramis, si teď žiju pohodlný život, kde se o peníze nikdy nemusíte starat. Film prostě nedopadl úplně podle mých představ, a s tím budu muset žít do konce života.“
- (asi v 1h 19 min) Phil v domě učitele klavíru, když tápavě hraje „Rapsodii na Paganiniho téma“ Sergeje Rachmaninova, hraje ve skutečnosti Bill Murray. Neumí číst noty, ale velkou část skladby se naučil podle sluchu. Stejná rapsodie, konkrétně její 18. variace, byla použita i v jiném časosběrném filmu "Kdysi dávno" (1980).
- Od uvedení filmu se město Punxsutawney stalo hlavní turistickou atrakcí.
- Bill Murray se v době natáčení rozváděl a byl filmem posedlý. Neustále zvonil na Harolda Ramise, často v časných ranních hodinách. Ramis nakonec poslal scenáristu Dannyho Rubina, aby seděl s Murrayem a vyžehlil všechny jeho úzkosti, což je jeden z důvodů, proč Murray přestal s Ramisem na několik let mluvit.
- V tomto filmu je zobrazeno přesně 38 dní, ať už částečně, nebo úplně.
- Danny Rubin a Harold Ramis řekli, že se vyhýbali zkoumání skutečně temné stránky Philova časosběru, kdy by mohl bez následků spáchat psychopatické činy. Příklady jsou vraždy, znásilnění, mučení atd.
- Bill Murray dostal pro scénu v bistru, kde se cpe pečivem, kbelík na plivání, ale odmítl. Zejména z andělského dortu se mu brzy poté udělalo špatně.
- Mezi obsahem speciálních funkcí Harold Ramis uvádí, že původní myšlenkou bylo, aby Phil žil 2. února asi deset tisíc let. Později říká, že Phil pravděpodobně žil ve stejný den asi deset let.
- Všechny hodiny v jídelně jsou zastaveny, což odráží svízelnou situaci Phila Connorse.
- (přibližně v 1h 12 min) Nápad, že Phil Connors čte Ritě Hansonové, když spí, přišel od Billa Murrayho. Jeho žena o svatební noci vypila příliš mnoho šampaňského a brzy usnula, takže jí Murray četl nahlas, dokud neusnul i on.
- Harold Ramis nařídil dětem při koulovačkách, aby Billa Murrayho co nejvíc udeřily. Murray na to reagoval tím, že házel sněhové koule tak silně, jak jen mohl.
- V původní verzi scénáře Dannyho Rubina byl Phil Connors uvězněn v Hromnicích už na začátku příběhu. Připojili jsme se k němu během typického dne, kdy se diváci divili, jak mohl vědět, co všechno se stane. Harold Ramis slíbil, že tento aspekt scénáře měnit nebude, ale nakonec se rozhodl tak učinit.
- Bill Murray a Harold Ramis se stali čestnými hlavními maršály oslav Dne na Hromnice v Punxsutawney v Pensylvánii
- Film se nenatáčel v Punxsutawney v Pensylvánii, ale ve skutečnosti ve Woodstocku v Illinois (jen padesát mil od rodného města Billa Murraye, Wilmette, Illinois). Na obrubníku, kde Murray neustále vchází do louže, je malá plaketa s nápisem „Bill Murray vstoupil sem“. Na zdi budovy v rohu je další deska s nápisem „Ned's Corner“, kde byl Phil Connors neustále obtěžován Nedem Ryersonem. Během scény Neda je v pozadí jasně vidět nápis „Woodstock Jewelers“.
- (asi v 59. minutě) Scéna, kdy Phil zvedne budík a praští s ním o podlahu, se nepovedla podle plánu. Bill Murray s budíkem praštil, ale ten se sotva rozbil, takže ho štáb rozmlátil kladivem, aby vypadal opravdu rozbitě.
- Harold Ramis chtěl původně do hlavní role obsadit Toma Hankse, ale nakonec se rozhodl odmítnout s tím, že Hanks je „příliš milý“.
- Podle režiséra Harolda Ramise většinu času, když se snažil vysvětlit scénu Billu Murraymu, Murray přerušil a zeptal se: "Jen mi řekni - dobrý Phil nebo špatný Phil?"
- Bill Murray byl během natáčení dvakrát pokousán syselem. Murray musel dostat injekce proti vzteklině, protože kousnutí bylo tak silné.