Německý herec Udo Kier má za sebou v 80 letech kariéru, kterou lze podobnou měrou obdivovat i odsuzovat jako převážně brakovou. On sám nepochybuje, že z přibližně 280 rolí jich za řeč stojí sotva pětina, v nichž svůj uhrančivý démonický výraz opřel také o kvalitní scénář. Pracoval se špičkovými režiséry i herci, o kterých neřekne nic špatného, zatímco před kamerou musí často provádět vrcholně zlomyslné nebo prostě neobvyklé věci. Nejen proto spadá mezi charakteristické osobnosti, jež si na první pohled nespleteme.
Články 18
Pokud o tom náhodou nevíte, největším akčním hrdinou minulé dekády nebyli John Wick nebo Ethan Hunt, nýbrž miamský retro policista Kung Fury s nadpřirozenými schopnostmi, k nimž přišel uštknutím od kobry a zásahem bleskem. Ve světě bláznivého půlhodinového kraťasu Davida Sandberga z roku 2015 bylo možné cokoli a protagonista se postupně střetával s Hitlerem (Kung Fuhrer), Thorem, Davidem Hasselhoffem či jiným policistou s hlavou triceratopse (Triceracop). Pocta osmdesátkovým brakům, kung-fu žánrovkám i severské mytologii má na YouTube 39 milionů zhlédnutí a roku 2019 vzniklo celovečerní pokračování, v němž si zahráli mimo jiné Arnold Schwarzenegger a Michael Fassbender. Soudní tahanice kvůli financování však projekt ani po pěti letech nepropustily z nákladné postprodukce.
Netflix na své platformě uvádí akční drama s komediálními prvky s názvem Krev a zlato. Ústředním tématem je hroutící se nacistické vojsko na jaře roku 1945. Film se natáčel v německé produkci a vznikal i na území České republiky za účasti tuzemských tvůrců (masky, kostýmy, pomocná režie, kaskadéři). Ačkoli to v době zveřejnění upoutávky vypadalo na ambiciózní pokus navazující na Tarantinovy Hanebné pancharty, filmová látka zůstala někde napůl nevýrazné cesty.
Ze severských jazyků k nám pronikají pojmy vyjadřující abstraktní hodnoty. Dánské „hygge“ znamená neokázalou pohodu danou pohodlím a splynutím s přírodou. A finské „sisu“ zase značí neobyčejnou sílu vůle, statečnost, odhodlanost, odolnost, otužilost a vytrvalost. Schopnost stát chladnokrevně tváří v tvář neřešitelné situaci. Tak jako Finové za druhé světové války nebo jako když se ocitnete v lese, musíte vykonat velkou potřebu a kolem jsou jen jehličnany a žádný lopuch.
Na nový několikadenní festival Kinomixer se mohou fanynky a fanoušci žánrových filmů těšit v Praze a v Brně. V pražském kině Bio Oko odstartuje třídenní svátek milovníků hororů, fantasy a science fiction v pátek 17. února. Publiku se představí to nejlepší z dané oblasti natočené v posledních letech.
A k tomu nějaký ten pokus Netflixu o další filmovou hitovku, kratičké lákadlo na televizní pokračování oblíbených Lovců pokladů a jeptišky bojující se zlem.
Do kin dnes vstupuje romantická komedie Rudolfa Havlíka Prezidentka, v níž Anna Geislerová ztvárňuje fiktivní postavu historicky první české prezidentky. Nejde ale zdaleka o jediný, ať už smyšlený či životopisný snímek, který sleduje ženské hrdinky ve vysoké politice. Nabízíme proto seznam deseti dalších celovečerních filmů, kde o politice rozhodují ženy – od Margaret Thatcher až po vymyšlené hlavy státu, které čelí padajícímu meteoritu či nacistické invazi z Měsíce.
Nezávislé sci-fi béčko Sky Sharks nabízí koncept, který je tak šílený, že ho lze akceptovat jen s vysokou mírou divácké benevolence - pokud tak ovšem učiníte, můžete se těšit na slušnou porci drzé a energické zábavy. Sky Sharks u nás uvádí jediná VOD služba, platforma SupremeXP.
A aby té zábavy neměla málo, ještě na palubě letadla změří síly s odporným skřetem.
Už jsme na Kinoboxu dlouho neměli nějakou novou pecku se žraloky, takže přišel čas na Sky Sharks, kde je vlastně úplně všechno, co si může fanoušek pokleslé zábavy přát.