Zajímavosti o Walter Mitty a jeho tajný život

78%

Zajímavosti 38

  • Majitel hotelu na Islandu, který nakonec Waltera během erupce zachrání, jezdí v autě ruské výroby Lada Niva.
  • Na poslední obálce časopisu „Life“, která byla zabalena poté, co Waltera vyhodili, je George Harrison z Beatles. Hned v následující scéně je vidět nástěnná malba křídou s nápisem „Here comes the sun“. Píseň, kterou napsal Harrison a která poprvé vyšla v roce 1969 na albu Abbey Road.
  • Když se Walter chystá na cestu do Himálaje, tričko, které vytáhne z batohu, je legendární manchesterské (UK) punkové skupiny Buzzcocks. Možná jde o odkaz na punkové ideály Walterova otce, který mu jako dospívajícímu skejťákovi vytvořil účes číro.
  • Když Walter (Ben Stiller) mluví s islandskými chlapci, říkají si, že neví, co znamená „eldgos“. Eldgos je islandský výraz pro „sopečnou erupci“.
  • Ve snové sekvenci ve verzi filmu "Tajný život Waltera Mittyho" (1947) se Walter jmenuje Gaylord. Ben Stiller, který ztvárňuje Waltera Mittyho ve filmu z roku 2013, hrál Gaylorda (Grega) Fockera ve filmu "Fotr je lotr" (2000).
  • V květnu 1999 společnost New Line najala Chucka Russella, aby nahradil Rona Howarda a přepsal scénář. Natáčení mělo začít na začátku roku 2000, ale bylo posunuto, protože Peter Tolan pracoval na přepisech. V květnu 2001 zažaloval Samuel Goldwyn Jr. společnost New Line za porušení smlouvy. Goldwyn tvrdil, že studio prodloužilo smlouvu z roku 1995 do května 2001 a poté oznámilo, že chce práva na remake převést na jinou společnost a že se Goldwyn vzdá svého tvůrčího podílu. V listopadu 2002 bylo New Line nuceno vrátit práva na film zpět Goldwynovi a převzalo je studio Paramount Pictures. Během předprodukčních jednání mezi společnostmi Paramount a DreamWorks Pictures o filmu "Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod" (2004), v němž hrál Jim Carrey, Steven Spielberg, šéf DreamWorks, znovu projevil zájem o spolupráci s Carreym. V květnu 2003 Spielberg souhlasil s režií a přivedl DreamWorks ke spolufinancování projektu Mitty se společností Paramount, která DreamWorks koupila v roce 2006.
  • Když Walter vstoupí do baru v Grónsku, v pozadí hraje jako karaoke píseň „Don't You Want Me“. Píseň byla také použita při propagaci filmu "Zoolander No. 2" (2016) na pařížském týdnu módy v roce 2015.
  • Tři herci z animovaného seriálu "Teen Titans" (2003) se objevují v neokoukané roli: Tara Strong, Greg Cipes a Hynden Walch.
  • Během bitvy se Stretchem Armstrongem jsou Stiller a Scott katapultováni z výtahu a přistávají v popelářském voze v ulicích New Yorku s namalovaným Hendricksem na boku. Postava Adama Scotta byla odporný šéf Ted Hendricks.
  • Do role Waltera Mittyho byl zvažován Will Ferrell.
  • Paramount chtěl začít natáčet 12. prosince 2005, přestože neměl konečný rozpočet, protože by přišel o práva na remake, kdyby nezačal natáčet před 20. prosincem. Owen Wilson odstoupil od natáčení v říjnu 2005 kvůli tvůrčím neshodám. The Hollywood Reporter spekuloval, že Walter Mitty začal skomírat poté, co se Paramountu nepodařilo obsadit hlavní ženskou roli, která by hrála po Wilsonově boku. Scarlett Johansson se údajně stala hlavní favoritkou po kamerových zkouškách s Wilsonem na začátku října, ale k podpisu smlouvy nikdy nedošlo. Vedoucí pracovníci Paramountu Brad Grey (I) a Gail Bermanová se v listopadu 2005 rozhodli Waltera Mittyho odložit. Samuel Goldwyn Jr. našel přízeň u společnosti Twentieth Century Fox. V květnu 2007 bylo oznámeno, že do hlavní role byl angažován Mike Myers. Jay Kogen byl najat, aby napsal nový scénář speciálně na míru Myersovi.
  • Shirley MacLaine se objevila na obálce časopisu Life čtyřikrát. Poprvé to bylo s její dcerou Sachi Parkerovou ve vydání z 9. února 1959. Podruhé to bylo při propagaci filmu "My Geisha" (1962) ve vydání z 19. února 1961. Potřetí to bylo při propagaci filmu "Dětská hodinka" (1961) ve vydání z 23. února 1962. Počtvrté to bylo při propagaci filmu "Sladká Irma" (1963) v čísle z 21. června 1963.
  • Jeden z prvních velkých filmových projektů využívajících nový systém anamorfních objektivů Hawk 1,3x. Tento systém propůjčuje obrazu 33% stlačení, na rozdíl od plného 2x stlačení, což umožňuje použít celý 3násobný Super 35 negativ nebo celý 16:9 digitální snímač k zachycení Cinemascope obrazu.
  • Když Walterova matka (Shirley MacLaine) ukazuje výstřižek z novin z Walterova mládí, autorkou článku je Sarah Davidson. Sarah Rae Davidsonová pracovala ve výtvarném oddělení tohoto filmu.
  • V Grónsku si lze půjčit 2 vozy Daewoo Matizes.
  • Ben Stiller si v hotovém filmu zahrál a režíroval ho. Během jedné fáze vývoje byl k projektu připojen Stillerův blízký přítel a častý spoluhráč z „frat pack“ Owen Wilson.
  • O remaku tohoto projektu uvažovali filmaři Steven Spielberg, Ron Howard a Mark Waters.
  • V dubnu 2010 byl do hlavní role obsazen Sacha Baron Cohen. Později téhož měsíce byl najat Steve Conrad, aby napsal scénář, a v červnu 2010 byl oznámen Gore Verbinski jako režisér. V dubnu 2011 bylo oznámeno, že hlavní roli získal Ben Stiller. V červenci 2011 bylo oznámeno, že by měl film i režírovat, a to kvůli Verbinskiho angažmá ve filmu "Osamělý jezdec" (2013).
  • V kinoverzi filmu hraje při odchodu Waltera ze „života“ do Grónska hudba Wake Up od Arcade Fire, ale v následném televizním vysílání je tato píseň pro tuto scénu nahrazena.
  • Fotoaparát Seana O'Connella je Nikon F3/T, titanová verze modelu Nikon F3 (1980-2001), který se v 80. letech vyráběl v omezeném množství. Verze v barvě šampaňského, která je vidět ve filmu, se vyráběla v letech 1982-1985. Pozdější verze byly černé.
  • Když je Walter na návštěvě u své matky v jejím bytě, na zemi v pozadí leží zarámovaný plakát s Robertem Capou, který je jedním z nejslavnějších fotografů všech dob. Nejvíce ho proslavila jeho role při dokumentování španělské občanské války.
  • Patton Oswalt tvrdí, že byl jedním z autorů scénáře během let „development hell“.
  • Producent Samuel Goldwyn mladší, jehož otec Samuel Goldwyn produkoval v roce 1947 film "Tajný život Waltera Mittyho "(1947), pojal v roce 1994 myšlenku natočit remake, přičemž do titulní role uvažoval o Jimu Carreym. Goldwyn si vybral společnost New Line Cinema, která měla s Carreym pozitivní pracovní vztah. Studio koupilo práva v roce 1995 s tím, že The Samuel Goldwyn Company se bude podílet na tvůrčích rozhodnutích. Babaloo Mandel a Lowell Ganz odevzdali první návrh scénáře v červenci 1997. Tentýž měsíc zahájil Ron Howard jednání o režii a také o zastřešení producentských povinností s Brianem Grazerem a společností Imagine Entertainment. Howard, Grazer a Imagine Entertainment nakonec projekt opustili ve prospěch "EDTV"(1999) a Mittyho projekt se tak ocitl ve vývojovém pekle.
  • Když jeden z mužů křičí na Waltera Mittyho, zatímco ten běží pro kolo, muž křičí: „Zůstaň zlatý, Ponyboyi! Zůstaň zlatý!“, což je odkaz na román pro mládež The Outsiders od S. E. Hintona.
  • V lednu 2014 unikla na internet promítací kopie filmu opatřená vodoznakem a s vypáleným nápisem: „Property of Fox“ v horní části a „‚Ellen Degeneres‘ 11/26/13“ v dolní části. Produkční společnost Ellen DeGeneress byla nucena vydat k této záležitosti prohlášení.
  • Hudba v prvním traileru k filmu zní „Dirty Paws“ od islandské skupiny Of Monsters and Men.
  • Technicky vzato měl časopis LIFE dvě „poslední“ čísla. Poslední měsíčník vyšel 20. května 2000. Na obálce s názvem „Předčasně narozené dítě“ od Jasona Michaela Waldmanna Jr. byl obrázek malého, předčasně narozeného dítěte, které někdo drží v rukou a je napojeno na život udržující hadičky. Posledním tištěným číslem byla příloha vydaná 20. dubna 2007. Na obálce s názvem „21 míst, která musíte vidět, abyste uvěřili - skryté poklady Ameriky“ byla fotografie sochy Johna F. Kennedyho v President's Parku v Jižní Dakotě.
  • Do role Waltera Mittyho byli zvažováni Jim Carrey, Owen Wilson, Mike Myers a Sacha Baron Cohen.
  • Když Walter přijede do Grónska a zeptá se, jestli mají k dispozici nějaká auta, řeknou mu, že mají „jedno modré a jedno červené“. Walter muži řekne: „Vezmu si to červené.“ „A co to je?“ zeptá se ho. Ve filmu "Matrix"(1999) říká Morfeus Neovi: „Vezmeš si modrou pilulku a příběh končí. Probudíš se ve své posteli a věříš tomu, čemu chceš věřit. Vezmeš si červenou pilulku, zůstaneš v Říši divů a já ti ukážu, jak hluboko sahá králičí nora.“
  • Když loď přistane na Islandu, dva členové posádky pobídnou Waltera, aby utíkal k jedinému volnému kolu, protože skupina „nadržených Chilanů“ chce kolo odvézt do striptýzového klubu. Islandský parlament zakázal striptýzové kluby v roce 2010. Zákon označil striptýz za nezákonný a zakázal jakémukoli klubu vydělávat na základě nahoty zaměstnanců.
  • Rodney Mullen, který předvádí skateboardovou scénu v parku, je mistrem světa ve freestylu a v 80. letech byl součástí skupiny Bones Brigade.
  • Fotoaparát Seana O'Connella má začerněné logo Nikon. Producenti filmu možná neměli svolení společnosti Nikon k použití jejího názvu. Mnoho skutečných profesionálních fotografů však zakrývá loga svých fotoaparátů, aby se vyhnuli otázkám laiků, neinzerovali výběr svého vybavení a chránili drahé vybavení před případnými zloději.
  • Kristin Wiig sice ve scéně v grónském baru zazpívala Space Oddity od Davida Bowieho, ale přiznává, že neumí hrát na kytaru. Před natáčením chodila na lekce, aby mohla věrohodně brnkat a pohybovat rukama.
  • Od roku 2014 nemá společnost Papa John's na Islandu žádné restaurace. Pro potřeby filmu byla na Papa John's přestavěna pekárna v západoislandském městě Borgarnes.
  • „LIFE“ byl americký fotožurnalistický časopis. V letech 1936-1972 vycházel týdně, v letech 1972-1978 jako občasný speciál a v letech 1978-2000 jako měsíčník. V letech 2004 až 2007 byl týdenní novinovou přílohou vydávanou společností Time Inc. V době své největší slávy zabíral pět pater budovy Time & Life Building v Midtownu na Manhattanu. George Story se objevil jako dítě na první fotografii v prvním čísle časopisu Life, které vyšlo 23. listopadu 1936. Zemřel 4. dubna 2000, několik dní poté, co časopis LIFE oznámil, že již nebude vycházet jako měsíčník.
  • Místní islandská média informovala o ochotě obyvatel a obcí pomoci při natáčení filmu. Městský dům ve městě Stykkishólmur na poloostrově Snæfellsnes na západě země byl natřen černou barvou. Obyvatelé v Seyðisfjörðuru na východě Islandu souhlasili s tím, že se budou jeden den držet při zemi.
  • Opilý pilot vrtulníku vtipkuje, že „v Grónsku je asi osm lidí“. Když se Walter vydá do Grónska, vidí jen osm různých lidí.
  • Všechny scény z Grónska se natáčely na Islandu.