Zajímavosti 25
- Maltézský sokol se stal v roce 1941 prvním klasickým filmem noir.
- Hudbu k filmu složil Adolph Deutsch, který později získal Oskara pro “nejlepší hudbu“ za film Oklahoma! (1955).
- Hustonův scénář k chystanému pokračování “Sokola“ se použil k natočení krimi Three Strangers (1946). Postavy se lišily, herci Peter Lorre a Sydney Greenstreet jsou v něm ale k vidění opět.
- Po úspěchu snímku se “Warneři“ rozhodli natočit pokračování. Režisér John Huston připravil scénář, který byl nadepsán “Three Strangers“ (Tři cizinci) a počítalo se s hlavními postavami z “Maltézského Sokola“, zvláště se Samem. Dashiell Hammett, autor knižní předlohy, však ještě před rozběhnutím natáčení studio upozornil, že ačkoli (studio) vlastní práva na knihu, tak práva k postavám vlastní on a film se tak v chystané podobě nerealizoval.
- Populární spojení Bogart-trenčkot (sportovní plášť) se datuje, navzdory obecnému povědomí, až uvedením filmu Casablanca (1942). V tomto filmu (1941) Bogart (Sam Spade) ještě trenčkot nenosí.
- Ve filmu se záměrně kouří o sto šest. Šéf studia, Jack L. Warner, totiž nařídil omezit kouření ve všech filmech na minimum, vtipálci Humphrey Bogart a Peter Lorre se ho však rozhodli pozlobit a kouřit co nejvíc. Podněcovali k tomu i kolegy. John Huston přesvědčoval studio, že přemíra kouření dodá snímku tu správnou “hustotu“ a posílí napětí.
- Jeden z filmových sokolů byl v prosinci 1994 vydražen za 398500 dolarů. Byla to v té době nejvyšší suma vůbec kdy vydaná za filmovou proprietu. Cena sokola je dnes kolem 2 miliónů, shodou okolností stejná, která byla zaplacena za “Maltézského sokola“ ve filmu Kasperem Gutmanem.
- Oba sokoli použití při natáčení přišli produkci se vším všudy na méně než 700 dolarů.
- "Maltézský sokol" byl údajně inspirován "Kniphausenovým jestřábem," obřadní nádobkou zhotovenou v roce 1697 pro George Williama von Kniphausena, hraběte Svaté říše římské. Nádobku vykládanou drahokamy nyní vlastní vévoda z Devonshire a je součástí tzv. “Chatsworth collection“.
- Film na plátna poprvé přivedl anglického herce Sydneyho Greenstreeta (1879-1954). Greenstreet vážil nějakých 150 kilogramů a pro jeho roli Kaspera Gutmana muselo studio připravit zcela nové kostýmy.
- Původní sokol je dnes vystaven ve filmovém muzeu studia Warner Bros.
- V cameu (kapitán Jacobi) se zde objevil i režisérův otec, herec Walter Huston.
- Vrcholná scéna trvá bezmála dvacet minut, tedy pětinu filmu. Objeví se zde všech pět hlavních postav. Její natáčení trvalo déle jak týden.
- Role Brigid O'Shaughnessyové byla původně nabídnuta 27-leté Geraldine Fitzgeraldové, jelikož studio požadovalo “novou tvář“. Dalšími kandidátkami byly také Olivia de Havilland, Rita Hayworthová a Ingrid Bergmanová.
- Do role Sama Spadea byl původně obsazen George Raft (1895-1980), ale odmítl, jelikož šlo o "nedůležitý film". Využil bodu smlouvy, podle kterého se nemusel účastnit remaků.
- Knižní postava soukromého detektiva Sama Spadea vycházela z autorových (Dashiell Hammett) vlastních zkušeností během práce u Pinkertonovy detektivní agentury v San Francisku. Křestní jméno hrdiny (Sam) je původním jménem spisovatele (Samuel).
- Režijní debut Johna Hustona.
- Filmová hláška "Látka, z níž jsou utkány sny" byla Americkým filmovým institutem zvolena 14. nejlepší filmovou citací. Jde o parafrázi veršů z “Bouře“ Williama Shakespeara: "Jsme látka z jaké stvořeny sny / a naše žití kol a kol / jest obklopeno spánkem“.
- Závěrečný odkaz na Williama Shakespeara byl nápadem Humphreyho Bogarta.
- V roce 1989 byl film vybrán do Národního filmového archívu Knihovny Kongresu USA.
- Podle Amerického filmového institutu 6. nejlepší film v žánru "Mysteriózní" (2008).
- Podle Amerického filmového institutu 31. nejlepší film všech dob.
- Gutman a Wilmer jsou nazýváni jako "Fat Man" a "Little Boy". Stejně se později jmenovaly obě bomby svržené v roce 1945 na Nagasaki a Hirošimu.
- Film byl natočen během dvou měsíců a stál necelých 300000 dolarů.
- Pro film byli třeba dva sokoli. Toho původního totiž Humphrey Bogart upustil a poškodil.