Připravit druhého člověka o život je podle desatera a pro většinu z nás i na základě morálního kompasu nejhorší hřích. A co teprve, když zabíjení a podrobování situacím, jež lidskou oběť připraví o veškeré zbytky svobody a důstojnosti, probíhá v masově organizovaném měřítku. V kinech máte jedinečnou šanci vidět důležitý a výjimečný snímek Zóna zájmu (The Zone of Interest), v němž režisér Jonathan Glazer unikátním způsobem vykresluje ignoraci holokaustu za druhé světové války na příběhu osvětimského velitele Rudolfa Hösse (Christian Friedel), jenž s rodinou obývá honosnou vilu v těsném sousedství děsivé továrny na smrt. Při této příležitosti se ohlédneme za desítkou dalších filmů z celého světa, ať už hraných či dokumentárních, jejichž forma a styl sdělení ostře kontrastují s hollywoodským heroismem a hrůzu z válečných zločinů či morálního selhání servírují v mnohdy nestravitelně autentickém duchu.
Články 7
Abychom uvěřili dění na plátně, musíme potlačit nedůvěru a přistoupit na hru, kterou s námi filmaři a filmařky hrají. Ale co když pohyblivé obrázky přijímáme tak ochotně proto, že jejich princip už dávno dobře známe?
Česká televize vysílá od 11. září každou neděli čtyřdílnou krimisérii Pozadí událostí režírovanou Janem Hřebejkem. Scenáristicky za ní stojí Petr Jarchovský a Michal Sýkora. Tentokrát ale nejde o olomoucké detektivy od Nejsvětější Trojice. Sice se tu také stane zločin, ale ten není tak důležitý. Především sledujeme příběh mužské krize středního věku v éře po MeToo.
Disneyho bojovnice Mulan, Králové videa či melodrama pro teenagery se uchází o zájem diváků. Pojďme si představit všechny kinopremiéry prvního zářijového data.
Film v koprodukci Česko / Chile / Francie / Jižní Korea. Režírovaný chilským režisérem. Odehrávající se mezi českými intelektuály. Černobílý. Doprovázený klasickou hudbou (nebo hudbou, která imituje klasiku). Tedy pravděpodobně něco, co je (aspoň pro mě) téměř k nepřežití...?
Čtvrtý ročník Marienbad Film Festivalu se uskuteční v posledním prázdninovém týdnu v samotném srdci malebných Mariánských Lázní. Ve dnech od 28. do 31. srpna 2019 nabídne bohatý program se zaměřením na experimentální snímky, světové filmové klasiky prezentované v neotřelé podobě a vzpomene i na velikána české divadelní režie Petra Lébla.
Rozhovor - O filmu Petra Marka Nic proti ničemu toho bylo už napsáno hodně. A vůbec je v poslední době v médiích nějak přepetromarkováno i kvůli tomu, že shodou okolností vydal se svou skupinou Midi Lidi novou desku Operace Kindigo. Ale zatím se dělo víceméně jen to, že ti, kterým se snímek nelíbil, Marka kritizovali za schválnosti a okázalé neumětelství, a naopak názorově spříznění publicisté hájili Markův přístup v opozici k tomu, jak vypadá většina současné české popkultury. Nikdo se Marka neptal do hloubky na metodu a záměry. Jako nejvhodnější osoba nám přišel Jan Bušta, externí spolupracovník Aktuálně.cz, který u Marka studoval na FAMU. Koneckonců už sám dialog dvou režisérů je docela výjimečný.