„Co nejvíc vzbudilo všeobecnou pozornost a ocenění u tohoto filmu, byl Formanův pronikavý pozorovatelský talent. V recenzích bylo konstatováno odvážně nazřené téma mladých s neobvyklou mírou autentičnosti, nekonvenční způsob vyprávění a volně strukturovaný příběh, odkloněný od běžné, tradiční formy,“ shrnuje Stanislava Přádná v biografii Miloše Formana přednosti Černého Petra. Snímek, standardně uváděný s rokem vznikem 1963, přesně před 60 lety vstoupil do českých kin.
Články 18
Pro každého z nás je českou filmovou klasikou něco jiného, neboť máme své favority, na které nedáme dopustit. Přesto jsme se rozhodli na danou otázku odpovědět a přinášíme vám obsáhlý přehled toho nejlepšího, co byste v české kinematografii neměli minout a co mezi naši klasiku určitě patří.
V československém filmu druhé poloviny 20. století můžeme vysledovat řadu proudů či tvůrčích uskupení, jež se od sebe nějakým způsobem odlišovaly. Zatímco 60. léta máme spojená hlavně s uměleckými, poetickými i sociálně kritickými snímky nové vlny, v těch 70. slavily úspěch chytré komedie z pera Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Byla by však škoda zapomínat na další geniální filmaře, kteří právě v těchto dekádách slavili největší úspěchy.
Národní filmový archiv po Vorlíčkově Dívce na koštěti (1971) digitálně zrestauroval další památnou československou komedii pozoruhodného tvůrce, snímek Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974). Do vybraných kin se vrátí 7. dubna. Pojďme si pomocí zajímavostí z natáčení tento hvězdně obsazený film připomenout.
Před šedesáti lety započala dekáda, která světu přinesla spoustu památných filmových děl. A v nich byly k vidění také krásné ženy, jimž k nohám padaly zástupy mužů a jejichž tváře zdobily titulní stránky těch nejprestižnějších časopisů. Jaké byly největší sexsymboly šedesátek a jak se na nich podepsal zub času?
Do našich kin se dostává vpravdě neobvyklý počin, to jest krátká akční komedie (necelých 30 minut) a dokument o akčních scénách v českých filmech (necelá hodina), obojí od mladého Jana Haluzy.
Jak to dopadne, když se spojí legendární československý film a sexsymbol 90. let? Napoví nejnovější kampaň tuzemské odnože časopisu Vogue, kterou nafotila Pamela Anderson na motivy snímku Kdo chce zabít Jessii? (1966).
Včera nás opustil Václav Vorlíček, který natočil skvělé komedie, pohádky a seriály. Mezi ty nejznámější rozhodně patří Tři oříšky pro Popelku, Dívka na koštěti, či kultovní seriál Arabela. Režisér, scenárista a pedagog vystudoval na FAMU režii a na počátku šedesátých let točil hlavně dětské filmy. Přes příběh ze současnosti MARIE (1964) se dostal k žánru v němž se nejvíce proslavil. K parodiím.
S Václavem Vorlíčkem, mistrem filmového humoru a komiky, který ve věku 88 let toto úterý zemřel, jsme před lety hovořili v rámci dokumentárního cyklu Tváře českého filmu (2002). Z obsáhlého rozhovoru vybíráme dva okruhy témat, která by vás mohla zaujmout.
V úterý 5. února 2019 zemřel ve věku 88 let na rakovinu plic režisér oblíbených pohádek, filmů a seriálů Václav Vorlíček. Autor pohádky "Tři oříšky pro Popelku", komedie "Dívka na koštěti" nebo seriálu "Arabela" se zapsal do duší hned několika generací tuzemských diváků. Informaci o Vorlíčkově smrti potvrdil webu Blesk.cz režisér Zdeněk Zelenka.