Společnost 31s nabízí řešení filmového pirátství. Projekt podporuje i Jan Svěrák.

Společnost 31s nabízí řešení filmového pirátství. Projekt podporuje i Jan Svěrák.
Jan Svěrák
Principem služby 31s je možnost zakoupit film prostřednictvím platebního QR kódu umístěného na začátku a na konci filmů šířených v tzv. pirátských sítích. Platba za licence probíhá pomocí systému ILQ platba (ILQpay) a její výše je libovolná s doporučenou cenou 25 Kč. Proces probíhá stejně po celém světě, neboť využívá spojení chytrého mobilního telefonu a platební karty VISA či MasterCard.
Obrázek článku
Jak to funguje?
Držitelé distribučních práv vloží před začátek filmu sekvenci s platebním QR kódem a informací pro diváka. Divák, který platbu uskuteční, bude moci legálně stahovat, sledovat a sdílet kopie díla. Dobrovolná platba bude rozdělena mezi držitele práv k filmu, výrobce ripu (elektronické kopie filmu), obchodníka nabízejícího rip a společnost 31s. K platbě za film je zapotřebí pouze načíst platební QR kód z obrazovky před začátkem filmu chytrým telefonem nebo licenci zakoupit v e-shopu 31s.cz přes ILQ platbu. Licence lze také zakoupit na serverech Ulozto, WarForum a Warserver.
Jan Svěrák
Radim Špaček
Mezi prvními filmovými tvůrci, kteří se do projektu 31s zapojili, je držitel Oscara Jan Svěrák, jehož filmy Jízda (1994), Tmavomodrý svět a Vratné lahve si ode dneška můžete legalizovat i v případě, že jste si je dříve stáhli bez placení. K projektu se dále připojili režisér Radim Špaček, Národní filmový archiv, produkce Evolution Films, Radim Prochazka, Verbascum a další tvůrci. V současné době probíhají jednání s BBC a desítkami dalších domácích i zahraničních subjektů. Filmaři si od nové technologie slibují nový zdroj příjmů, divákům zase dává šanci vyhnout se porušování autorských práv. Lidé šířící dnes filmy nelegálně získávají díky projektu 31s nástroj, jenž jim umožní činit tak v souladu se zákonem a zájmy filmových tvůrců.
Radek Pastrňák, Aňa Geislerová, Jakub Špalek
Film za 25 korun? Dobrá jízda, že.
Česká společnost 31s, s.r.o. vznikla spojením poskytovatele platebního systému ILQ platba Red Eggs s produkční společností Shining Pictures a vývojáři WIS SecurityNet.cz. „Tento projekt může znamenat revoluci v oblasti autorských práv,“ říká duchovní otec 31s, producent Pepe Rafaj. „Stávající koncept je neudržitelný, což potvrzuje stále rostoucí šedá zóna uživatelů, kteří využívají pirátský obsah, ač by mnohdy byli ochotni svoji filmotéku zlegalizovat.“

Manifest 31s:

Manifest 31s aneb Divák, filmový producent i pirát na jedné lodi
Stejný optimismus sdílí také režisér Jan Svěrák. „S lidmi z filmové branže vedeme již léta mnoho diskuzí, jak řešit problém filmového pirátství. Zdálo se to marné a moc mě potěšilo, když s originálním nápadem na řešení globálního problému přišla právě česká firma.“ Jeho kolega Radim Špaček dodává: „Producenti vítají zájem o své filmy, ale finanční úniky z pirátské distribuce jsou mnohdy fatální. Nikdy jsem ovšem nepodceňoval ochotu diváků platit za dobré filmy rozumnou cenu."
Zdeněk Svěrák
Jedním z prvních snímků, které jsou v rámci služby 31s uváděny, jsou Vratné lahve. Schválně, kdo se přidá? | Falcon
„Nejen dnešní producenti, ale i strážci filmové minulosti, za něž se filmové archivy považují, všemožně trpí množstvím nelegálního a nekvalitního obsahu, který se převaluje na internetu. 31s považuji za příslib lepších časů,” říká Michal Bregant, ředitel Národního filmového archivu.
Více o projektu 31s najdete na webových stránkách. Co si o iniciativě myslíte? Hlasujte v anketě a vyjádřete se v diskusi pod článkem.