Zemřel David Lynch. Tvůrce jednoho z nejlepších seriálů všech dob, který vytvořil vlastní filmový žánr
David Lynch | Venice International Film Festival
Filmový svět opustil jeden z nejvýraznějších tvůrců, který jej utvářel od konce 70. let. David Lynch, tvůrce surrealistických filmů a legendárního seriálu Městečko Twin Peaks, zemřel ve věku 78 let. Na sociálních sítích oznámila smutnou zprávu jeho rodina. Loni v srpnu přiznal, že má rozedmu plic, způsobenou dlouhodobým kouřením
David Lynch se do světa filmu uvedl surrealistickým hororem Mazací hlava, výrazněji na sebe ale upozornil na počátku 80. let filmovým dramatem Sloní muž, za nějž si odnesl řadu ocenění. Cit pro snové obrazy a perfektní režii mu v roce 1984 přihrály sci-fi velkofilm Duna, který však na všech frontách propadl a přestože se později dočkal kultovního statutu, dveře do velkého světa filmu Lynchovi zavřel. Svérázný tvůrce si je však o dva roky později zase otevřel pomocí neonoirového thrilleru Modrý samet. Ponor do temnot lidské duše, viditelná inspirace filmem noir, surrealismus, šílené postavy a absurdní černý humor se staly jádrem Lynchovy poetiky, v níž se nesla jeho další tvorba.
Následovaly další kultovní a kritikou i fanoušky uznávané snímky Zběsilost v srdci, Lost Highway nebo Mulholland Drive, které jsou dodnes předmětem různých filmových interpretací a slouží jako studijní materiál na školách spojených s filmem. Zároveň stál za zrodem televizního seriálu Městečko Twin Peaks, v němž vyšetřování zdánlivě obyčejné vraždy vede k mnohým temným tajemstvím na pohled idylického maloměsta, stejně jako k mystickým tajemstvím jiných dimenzí. Postupné odhalování a následné vršení záhad, spojených s pravidly soap opery a mysteriózní fikce, fascinovalo diváky i filmaře natolik, že z Lynchových postupů vycházejí i další úspěšné seriály, například jej jako inspirační zdroj uvádějí tvůrci hitu Ztraceni.
Lynchovy filmy se staly svým způsobem žánrem samy o sobě. Inspirovaly nemalé množství následovníků, odkazuje na ně celá řada filmů, seriálů či videoher a slovo „lynchovský” se stalo označením pro díla hrající si s nejednoznačným vnímáním reality. Lynch se stal ikonou devadesátých let a svou tvůrčí energii si uchovával do začátku 20. let 21. století, kdy režíroval především dokumenty a krátkometrážní snímky. Postupující rozedma plic mu nakonec znemožnila opouštět dům a věnovat se režii naplno. Zanechal ale za sebou filmografii, která bude světové tvůrce i diváky inspirovat zřejmě navždy.