Zemřel herec Alain Delon. Nejkrásnější i nejtajemnější ikoně evropského filmu bylo 88 let

Zemřel herec Alain Delon. Nejkrásnější i nejtajemnější ikoně evropského filmu bylo 88 let
V plném slunci | CCFC
Narodil se 8. listopadu 1935 ve Sceaux v části jižní Paříže a po rozvodu rodičů roku 1939 putoval k pěstounské rodině. Dělal v řeznictví a vypěstoval si ostré lokty, s nimiž jej nevítali ve škole ani v armádě, kam nastoupil v sedmnácti letech. Kradl vybavení a v terénu odcizil a zničil jeep, za což jej propustili ze saigonské služby v rámci indočínské války. Ve filmových kruzích udělal první vlny roku 1956, kdy si jej na festivalu v Cannes všiml samotný David O. Selznick, producent nejúspěšnějšího filmu všech dob Jih proti Severu.
Alain Delon
Alain Delon

Herec, Producent

7.3
Nabídl mu sedmiletý kontrakt pod podmínkou, že si Delon zlepší angličtinu. Začínající herec s rysy ostřejšími než jeho povahové vlastnosti ale raději setrval ve Francii, s níž (spolu s Itálií) posléze spojil svá vrcholná léta. Pro první úlohu ve filmu Quand la femme s'en mêle jej roku 1957 doporučila herečka Michele Cordue, manželka režiséra Yvese Allégreta a Delonova tehdejší milenka. „Nehraj, ale žij,“ pověděl prý dvaadvacetiletému zelenáčovi režisér, což změnilo jeho pohled na neznámou profesi.
Už roku 1958 poprvé pracoval na jednom projektu, komedii Buď hezká a mlč, s Jeanem-Paulem Belmondem, pozdějším slavným kolegou z Borsalina, kde to mezi jejich egy údajně jiskřilo. Dvě francouzské legendy si k sobě nicméně zachovaly respekt a přátelství, a když Belmondo před třemi lety zemřel, Delon svět zarmoutil prohlášením, že je připravený také odejít.
Rocco a jeho bratři
Rocco a jeho bratři | Les Acacias
Následně hrál v romanci Kristýna po boku Romy Schneider, s níž se sblížil také v reálném životě a do roku 1963 tvořili nejsledovanější pár francouzského showbyznysu. I po rozchodu spolu dál pracovali na filmech jako Bazén nebo Zavraždění Trockého. Delon se stal hvězdou především po roce 1960 díky filmům V plném slunci a Rocco a jeho bratři. V prvním případě ztvárnil proradného svůdníka Toma Ripleyho v adaptaci knihy Patricie Highsmith Talentovaný pan Ripley, přičemž k této tajuplné poloze jej jeho stoické vystupování a krása spojená s chladnou nevypočitatelností předurčovaly.
Francouzský nástupce Jamese Deana svým odměřeným herectvím, snad i strohým statusem sexsymbolu nikdy neoslňoval organizace udávající filmová ocenění. Na cenách César uspěl pouze roku 1985 zásluhou dramatu Náš příběh, roku 2019 mu v Cannes udělili cenu za celoživotní dílo a vedle ovací si vysloužil i pískot. Tehdy se už probíraly s ním spojené kontroverze včetně nařčení z homofobie, veřejně totiž deklamoval, že nesouhlasí s tím, aby homosexuální páry mohly provádět adopci. Odmítal však, že by kdy fyzicky napadal ženy – naopak naznačoval, že ony dávaly zabrat jemu.
V šedesátkách to zkoušel také v Hollywoodu, ale v zámoří se nikdy nestal hvězdou jako v Evropě. Raději pracoval třeba s italskými mistry včetně Michelangela Antonioniho (Zatmění) či Luchina Viscontiho (Gepard). Jean-Pierre Melville zřejmě nejlépe vystihl hercův enigmatický, nepředvídatelně výbušný rozměr v klasikách Samuraj (1967), Osudový kruh (1970) a Policajt (1972). S Jeanem Gabinem a Linem Venturou zazářil v gangsterce Sicilský klan, s Belmondem se poměřoval v Borsalinovi a účastnil se také atraktivní mezinárodní koprodukce Rivalové pod rudým sluncem s tehdy nejostřejšími tvářemi Francie, Ameriky (Charles Bronson) i Japonska (Toširó Mifuné).
Samuraj
Černý Tulipán
Sicilský klan
Borsalino
Asterix a Olympijské hry
V průběhu 70. let natočil přes třicet filmů včetně Dvou mužů ve městě či Povídky o policajtovi. Možná nejvíc herecky zaujal v Panu Kleinovi, příběhu o zkorumpovaném kšeftařovi s uměním, jenž v nacisty okupované Paříži pátrá po svém židovském dvojníkovi. V té době vyvinul vlastní módní brand, prodával hodinky, sluneční brýle či parfémy. Od 80. let své herecké aktivity značně omezil, za zmínku však stojí zejména dekonstrukční neo-noir Jeana-Luca Godarda Nová vlna z roku 1990.
Za svou kariéru se upsal víc než stovce filmů, tím finančně nejúspěšnějším byl Asterix a Olympijské hry z roku 2008, kde se příhodně rozloučil úlohou Julia Caesara. Alain Delon, jenž žil také s herečkou Mireille Darc nebo s holandskou modelkou Rosalie van Breeman, jako Caesar francouzské kinematografie ostatně žil i zemřel. Zanechal po sobě čtyři děti a také přes sedmdesát střelných zbraní, jež policie v únoru nalezla v jeho pařížské vile. Takové výstřelky už ale k Delonovi patřily.
Podívejte se na žebříček nejlepších herců podle databáze Kinoboxu.
zdroj: The Hollywood Reporter