Musk financuje soudní proces herečky, již za politické a rasistické názory vyhodili ze Star Wars
Žaloba explicitně tíhne k terminologii Star Wars, což poznáme už dle jejího základního popisku sdíleného webem Deadline: „Před nedávným čase v nepříliš vzdálené galaxii, obžalovaní jasně deklamovali, že ve svém impériu akceptují pouze jeden způsob uvažování, mluvení a činů. A že nebude tolerovaný nikdo, kdo se mu odváží vzepřít a plně se mu nepodvolí. To byl také případ Carano. Poté, co se jako rebelující ranger Cara Dune představila ve dvou sezónách oceňovaného Mandaloriana, Carano odstřihli od její úlohy s rychlostí, s níž byla domovská planeta její postavy Alderaan zničená Hvězdou smrti v předchozím Star Wars filmu. A to jen proto, že se odvážila sdílet vlastní názory, ať už na sociálních sítích nebo jinde, a postavila se online šikaně lidí, kteří ji chtěli naklonit své extrémně progresivní ideologii.“
Carano s Muskovou pomocí upozorňuje, že ji diskriminovali za svobodné šíření pravicových názorů. Po Lucasfilmu chce vyžádat, aby byla znovu obsazena do její role, a byla jí tak napravena reputace nehumánní extremistky, která má být vytržená z kontextu. Požaduje také finanční odškodnění ve výši 75 tisíc dolarů. Lucasfilm a Disney ji měli veřejně zdiskreditovat, jelikož se nepodvolila jejich pohledům na hnutí Black Lives Matter. Stěžuje si rovněž, že její mužští kolegové vyjadřující nepřátelské postoje k republikánům naopak žádným postihům nečelili. Naráží konkrétně na Pedra Pascala, jenž v příspěvku z roku 2017 přirovnal Trumpa k Hitlerovi.
Disney měl také po herečce požadovat veřejnou omluvu před LGBTQ+ zástupci organizace Gay & Lesbian Alliance Against Discrimination či sepsání prohlášení, v němž by přiznala, že urazila menšinovou komunitu. Carano vše odmítala a s Mandalorianem, kde pobírala 25 tisíc dolarů za epizodu, se musela rozloučit.
S Muskovými právníky v zádech se jednačtyřicetiletá hvězda Deadpoola či Rychle a zběsile 6 hodlá také finančně zahojit, avšak na Disneyho straně stále zůstává důkazní materiál v podobě jejích tweetů. Ty dle vyjádření společnosti z roku 2021 „hanobí lidi na základě jejich kulturní a náboženské identity a jsou odporné a nepřijatelné.“
Prohlášení naráží zejména na příspěvek vztahující se k holokaustu. V něm Carano uvedla, že „většina lidí si dnes neuvědomuje, že aby se nacisté dostali do bodu, kdy mohli snadno shromáždit tisíce Židů, vláda je nejprve musela naučit nenávidět vlastní sousedy prostě proto, že jsou Židé. Jak se to liší od toho, když někoho nenávidíte na základě jejich politických názorů?“
„Hanobení na základě kulturní a náboženské identity“ bylo tedy z pohledu herečky pouhou Disneyho záminkou k potlačování svobodného projevu a následné persekuci své zaměstnankyně, která se dovolila vymezit proti převládajícím ideologiím. Jádro soudního sporu se tedy odvolává až k prvnímu dodatku Ústavy Spojených států, přičemž do hry vstupuje stále kontroverznější platforma X.
Carano v čerstvém příspěvku potěšeně reagovala na financování svého případu a X nazvala „společností, která je jedním z posledních světových paprsků naděje na svobodu slova.“ Vzhledem k restriktivním opatřením po přechodu z Twitteru a Muskově ujištění, že za jakoukoli cenu podpoří své veřejně lynčované uživatele a půjde po krku klidně i ředitelům jiných společností, to vyznívá poněkud paradoxně.