Režisér Snowboarďáků vyměnil prkna za meče a natočil „rytírnu“

"Mně osobně je ale bližší spíš motto filmu, které zní Tak trochu jiný středověk," směje se režisér, když se má k žánrovému zařazení vyjádřit.

Děj Janákova filmu se sice odehrává ve středověku, sám režisér však zrazuje před tím, abychom termín historická komedie brali doslova. "Původně opravdu mělo jít o historický žánr, ale protože má oslovit především děti a teenagery, nemůže se historie držet slepě. To by děti z kina utekly," vysvětlil v rozhovoru pro iDNES.cz Janák.
Narnie místo punčoch
Výsledek tak má podle něj blíž k fantasy, minimálně výtvarně. "Představte si, že by na sobě měl hlavní hrdina dvoubarevné punčochy a zahnuté boty - přesně tak by mu to předepsali historici. Takový hrdina by ale nebyl hrdina, děti by se mu vysmály. Středověk jsme si proto trochu upravili. Čekejte spíš poetiku na způsob Narnie či Pána prstenů," říká režisér.

Ten si v Rytířích zopakoval spolupráci s dětskými herci, kterou piloval už v sérii Snowboarďáci - Rafťáci. "Nevím, čím to je, ale vždycky jsem nakonec skončil u dětí. Do jisté míry je to tím, že si rád hraju. A také se mi líbí dětská bezprostřednost. Rozhodně to ale není záměr, do škatulky režiséra dětí bych se dostal nerad," podotýká Janák s tím, že když bude zájem, s radostí natočí "dospěláckého" Indianu Jonese po česku.

"Proč jsem to neudělal už teď? Taková věc by byla hodně náročná, obzvlášť v našich podmínkách. Navíc u nás existuje spíš tradice rodinných dobrodružných filmů, tak na ni reaguji. Teď jsem zkrátka natočil 'rytírnu' pro děti, berte to jako přípravku na dospělého Indianu," naznačuje Janák.

Mádl v sukních
Na otázku, zda i z nového filmu vzejde hvězda svítivosti Mádla nebo Kotka, odpovídá Janák s poťouchlým úsměvem.

"Myslím, že to není až taková utopie. Dětské herce jsem vybíral opravdu pečlivě a vyplatilo se to. Andrea Ždáníková je přirozená oním odzbrojujícím způsobem, který fungoval třeba u Tomáše Holého. Takže ano, Mádl v sukních by se mohl konat," komentuje to režisér, který dále vsadil na talent zkušenějšího Štěpána Krtičky a Jana Komínka.

Příběh dobrodružné komedie Ať žijí rytíři! nás zavede do temných zákoutí mohutného hradu a nedaleké tvrze obklopených hlubokým lesem. Poklidnou existenci jejich obyvatel naruší nečekaná událost: Martin z Vamberka, čestný rytíř a starostlivý otec pěti dětí, je nařčen z čarodějnictví a loupežnických výprav.

Odjíždí proto na královský dvůr hájit svou čest a nechává tvrz v rukou svého nejstaršího syna Petra a jeho sourozenců. Netuší, že ono udání je dílem závistivého, hrabivého a dokonale slizkého souseda Albrechta z Krvenos, který netouží po ničem jiném než se panství zmocnit. Zdá se, že zlo už má vyhráno. Albrecht ovšem brzy zjistí, že vyzrát na partu dětí je někdy těžší než porazit armádu Saracénů…

"S nápadem na historický rodinný film přišel jeden z koproducentů Three Brothers Production Boris Krištof už téměř před deseti lety. Tehdy ale nemohl být vyslyšen, jednak jsem jako režisér začínal a jednak žádná z televizí nevěřila, že by podobný žánr mohl uspět. Rytíři jsou pro něj vlastně splněním jednoho velkého snu," vypráví režisér.

Sám doma s Indianou
Toho na námětu lákal i fakt, že se jedná o něco v Česku zatím nevyzkoušeného. "Je v tom akce, dobrodružství, humor, láska a přátelství, zkrátka všechno, co mám rád a co mě baví kombinovat. Mohl jsem si vyzkoušet honičky na koních, souboje, dobývání hradu a spoustu dalších věcí, které by v současném filmu šly uplatnit jen stěží," přiznává.

A protože Janák ctí žánr jako nikdo jiný, věnoval jeho studiu před natáčením mimořádnou pozornost. "Nakoukal jsem si jednak rodinné filmy typu Sám doma - komedie, ve kterých děti vymýšlejí pasti na dospělé a z potenciálních obětí se mění v důmyslné mstitele. A pak jsem samozřejmě 'sjížděl' všechny Indiany Jonese, abych věděl, jak správně dávkovat humor, akci, napětí a love story, aby to celé fungovalo i v našich podmínkách," vysvětluje Janák.
Seriál ano, ale televize v kině ne
Stejně jako jiný historický snímek, Nikolaevova detektivka Jménem krále, i Janákovi Rytíři měli být původně projektem pro televizi. Televizní estetiky se prý nicméně bát nemusíme.

Režisér Karel Janák"Já točím filmově všechno, jinak to ani neumím. Navíc tím, že jsme do filmu zhustili už tak bohaté dění, získal celý tvar tah a je na co se dívat. Jinými slovy: seriál sice taky bude, ale od filmu rozhodně čekejte film. Ostatně, Snowboarďáci byli taky plánovaní jako seriál," připomíná režisér, který už má rozdělanou další historickou látku pro mládež.

"Pracuji na Lovci mamutů. Jádro jsem vzal ze Štorchovy knihy, ale zbytek je naše fantazie. Mě prostě baví odskakovat z reality do jiného světa. A je jedno, jestli je to mezi rytíře či mamuty."

Premiéra snímku, který vznikl ve spolupráci s Českou televizí a jej hudebně doprovodil Miroslav Chyška a nově také Ondřej Brzobohatý, je plánována na 9. října.