Je to tady zase. Simpsonovi předpověděli nehodu ponorky u Titaniku
Už je to tak trochu klasika. Simpsonovi čítají 750 epizod a jejich tematický záběr je tak široký a navrch satirický, že sem tam zkrátka trefně predikují budoucí dění ve světě. Ať už šlo o prezidenství Donalda Trumpa, koronavirus nebo loňské zrušení takřka hotového snímku Batgirl. Občas se zdá, že Springfield dějiny spíš přivolává než zrcadlí.
Ve zmíněné epizodě se Homer dozví, že jeho biologickým otcem je ve skutečnosti zámožný hledač pokladů Mason Fairbanks. Společně se ve dvou menších ponorkách ponoří k vraku španělské lodi, na níž má stále spočívat legendární poklad conquistadorů. Homer se však zasekne v korálovém útesu a rychle mu dochází kyslík, načež upadne do bezvědomí. Vše pochopitelně končí happy endem, Homera zachrání a nakonec zjistí, že je opravdu synem Abea Simpsona.
A teď k podobnostem, nad nimiž se už pozastavovaly i zahraniční magazíny jako New York Post nebo The Mirror. Také zmíněná pětičlenná posádka se k Titanicu vydala především proto, že si to mohla dovolit. Nehledala sice ukryté zlato, ale stejně jako v případě Masona Fairbankse šlo o bohaté muže honosící se pověstí dobrodruhů. A stejně jako on s Homerem podle všeho usedli do stroje, jehož technický stav řada expertů včetně Čecha Pavla Grosse zpochybnila. Ledabylost techniky v seriálu zdůrazňuje třeba Homerův neoprén, který mu na tělo pouze natřou pomocí válečku s barvou.
Ponorku Titan zřejmě semlel silný tlak vody, ale v průběhu záchranných akcí se psalo především o tom, kolik ještě uvězněné posádce zbývá vzduchu. Přesně to dostihne zaklesnutého Homera, jemuž kontrolky okamžitě hlásí „málo kyslíku“ a „ještě méně kyslíku“.
Zajímavý je rovněž Homerův komplikovaný vztah s otcem (potažmo s otci), který lze vztáhnout i na jednoho ze zesnulých pasažérů Hamishe Hardinga. Média hojně psala o tom, že jeho nevlastní syn se krátce po ohlášení zmizení účastnil koncertu kapely Blink-182 a nechal se zvěčnit na fotografii, na níž se usmívá před stánkem se suvenýry, což podle mnohých nevypovídá o vřelém vztahu. Homer svého dlouholetého otce Abea záhy zavrhne ve prospěch bohatého Masona, jenž vlastní loď nazvanou Ztracený syn.
Epizoda se celkově nese v duchu „bohatí versus chudí“ a odráží tím další probíraný aspekt aktuální tragédie. Řada lidí na sociálních sítích zmiňuje nesmyslné vrtochy miliardářů a kritizuje mediální šílenství kolem jejich nehody, která byla evidentně mnohem důležitější než úmrtí nejméně tří set pákistánských uprchlíků a uprchlic na přeplněné lodi, která se potopila u břehů Řecka.