Nejšílenější LGBT cenzury: Incest v Americe na denním pořádku?
Není žádným tajemstvím, že se v mnohožánrové filmové krajině vyskytují nejrůznější cenzury, které zakrývají politické i kulturní nesrovnalosti mezi státy. Mezi takové patří třeba cenzury týkající se homosexuálního kontextu. I když je v dnešní době toto téma společnosti stále více a více odkrýváno a tyto "náplasti" pomalu, ale jistě mizí, tak to tak nebylo vždy. Stačí se podívat pár let zpátky a vidíme, jak se práva LGBT (zkratka označuje lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby) komunity výrazně posunula dopředu.
To, že je dnešní USA co se týče homosexuálů a třeba transgender jedinců velmi otevřená, neznamená, že tomu tak bylo vždy. Populární seriál z devadesátých let minulého století je toho důkazem. Jedná se o anime jménem Sailor Moon z roku 1992. Tento velmi populární snímek z japonské tvorby se jako jeden z prvních dostal do celého světa a také jako jeden z prvních ustoupil anglickému dabingu, který se postaral o perfektní ukázku směšné devadesátkové cenzury.
Tento seriál podle stejnojmenné mangy od japonské autorky Naoko Takeuchi pojednává o skupině mladých vyvolených dívek, které se v námořnických oblečcích starají o svou princeznu a přitom ochraňují sluneční soustavu před obludami z temnot. Není náhoda, že jsou jejich pseudonymy určeny podle planet (Sailor Mars, Sailor Venus, Sailor Jupiter, Sailor Saturn atd.), právě ty totiž hrají v seriálu hlavní roli. Jsou něco jako jejich ochránci, kteří jim propůjčují sílu k tomu, aby mohly bránit Zemi a princeznu před posly zla. Právě mezi těmito dívkami se nachází lesbický pár, skládající se ze členek Sailor Uran a Sailor Neptun.
Zatímco v originálním jazyce je zřejmé, že se jedná o partnerky, tak podle anglicky mluvících zemí to tak není a jsou to pouze blízké sestřenice, které se nebojí vzájemně políbit, držet se za ruce, škádlit se a trávit společně veškerý volný čas. Po internetu dnes kolují nejrůznější vtipy, týkající se tohoto směšného pokusu zakrýt homosexuální podtext.
Sailor Uran, v seriálu známá také jako Haruka Tenoh, je tomboy, to znamená, že se stylizuje do role kluka, aniž by přitom potlačovala své pohlaví. Netvrdí o sobě, že je mužem, ale ráda zastává jeho roli. Může nosit pánské oblečení, ale není to nutností. V seriálu je však často s chlapcem zaměňována, tomu ale napomáhá také skutečnost, že má vášeň pro rychlá auta, s nimiž také sama závodí.
Její partnerka jménem Michiru Kaiou je nadaná muzikantka a velmi jemná dívka, která s Harukou tvoří dokonalý povahový kontrast a zároveň zažívá intimní a milenecký vztah. V seriálu se vzájemně provokují, zatímco Haruka má slabost pro mladší dívky, Michiru je bisexuální, to znamená, že ráda pokukuje po mužích i ženách. Obě své charakteristické rysy příliš neskrývají a několikrát se kvůli nim pohádají. Jejich povahové kontrasty tvoří opravdu dynamický vztah, který je nemožné zakrýt pouze tím, že dáme do dabingu větu "Jsme sestřenice".
Opravdu si nemyslím, že se snaha Američanů tento vztah cenzurovat povedla, v mnoha případech to působí spíše komicky a někdy dokonce i mnohem více nevhodně, než kdyby jednoduše „přiznali barvu“ a nedělali kolem toho takové drahoty. Minulé století je ale minulé století, v remaku tohoto anime z roku 2014 (Sailor Moon Crystal), už se jejich vztah zakrýt nesnaží, stejně tak v nové dabingové verzi původního seriálu z roku 2016.
Tohle vnímám jako krásnou ukázku neskutečného pokroku LGBT práv, který za posledních dvacet let ve světě nastal. I přesto, že ne v každém státě to je pro jedince této komunity jednoduché, situace se postupně lepší. Snad brzy jakákoliv cenzura tohoto tématu z filmů a seriálů úplně zmizí.