Filmy 12. 1. 2015
Irena Pavlásková zfilmuje Pražské orgie, knihu věhlasného Philipa RothaPhilip Milton Roth se narodil 19. března roku 1933 v Newarku do židovské rodiny, která emigrovala z polské Haliče. Roth vystudoval Bucknellovu univerzitu (obor angličtina), chicagskou univerzitu (anglická literatura) a následně vyučoval tvůrčí psaní na slavné univerzitě v Princetonu.
Již jeho povídková prvotina z roku 1959 Goodbye, Columbus (zfilmována roku 1969) byla odbornou veřejností přijata se slovy uznání. Následovala celá řada děl rozdělujcících společnost - Rothovi často vyčítali, že poukazuje na neurózy a obsese těch, kteří přežili hrůzu holocaustu. Roth se totiž ve svém díle často zaměřoval na moderní židovství a život svých druhů poznamenaný všemožnými psychickými neduhy.
V roce 2016 se pro svůj režijní debut Americká idyla inspiroval stejnojmennou knižní předlohou herec Ewan McGregor. I v tomto díle je znát Rothův smysl pro závažná témata, zpochybňování amerického snu, ale též humor. O životě hluboce přemýšlející Roth se stal filmařům důležitou inspirací ještě pro snímky Lidská skvrna (2003), Umírající zvíře (2008) a The Humbling (2014). Příběhy se často točí kolem univerzitních profesorů, stárnoucích mužů, kteří se vypořádávají s ubývajícími sílami vlastním způsobem.
Jeden film, který inspirovalo Rothovo dílo, prozatím vzniká a jeho autorkou je česká režisérka Irena Pavlásková. Příběh Pražských orgií (premiéra filmu je naplánována na říjen roku 2019) se točí kolem Rothova vztahu k Československu a tuzemské literatuře. Roth do Prahy prvně přijel v roce 1972 inspirován Franzem Kafkou. Setkal se zde s lidmi z disentu (Ivan Klíma, Ludvík Vaculík, Karol Sidon a další) a opětovně se do Prahy vracel. Rothův román Pražské orgie vyšel v roce 1985 a autor do něj otiskl zážitky a osobnosti tuzemské disidentské kulturní scény. Její autory taktéž coby knižní vydavatel podporoval.
Za svou dlouhou kariéru obdržel Philip Roth hned dvakrát Národní knižní cenu, Cenu amerických knižních kritiků a v roce 1998 též významnou Pulitzerovu cenu. Často byl mezi žhavými kandidáty Nobelovy ceny za literaturu.