Vzniká scénář filmu a seriálu o T. G. Masarykovi v době hilsneriády, pracovní název Rituál
„Je neuvěřitelné, že po třiadvaceti letech od Sametové revoluce, ale ani nikdy předtím, nebyl realizován jediný hraný snímek o Masarykově životě, ať už v kategorii celovečerního filmu, televizního seriálu nebo inscenace. Filosof Václav Bělohradský vyjádřil nedávno názor, že hlavním důvodem, proč o TGM dosud v této oblasti nic nevzniklo, je nedostatek odvahy,“ říkají scénáristé Tomáš Bojar, Šimon Špidla a Ondřej Gabriel.
Masarykův život podle nich poskytuje ohromující množství potenciálních námětů s různou mírou dramatických, psychologických ale i komediálních prvků. O většině široká veřejnost neví nic, nebo jen velmi málo. Přitom jde o náměty nepochybně atraktivní i pro dnešní publikum.
Jedním z nejzajímavějších je příběh nevyjasněné vraždy Anežky Hrůzové a následného nespravedlivého obvinění a odsouzení židovského mladíka Leopolda Hilsnera. Tzv. hilsneriáda rozdělila český národ podobně jako Dreyfusova aféra Francii a Masarykovi, který se angažoval ve prospěch obžalovaného, vynesla hlubokou nenávist prakticky všech vrstev české společnosti. Nenávist, která nekončila jen slovními a žurnalistickými útoky, ale přerostla i ve fyzické napadání Masarykovy rodiny a málem ho přinutila opustit vlast.
Hilsneriáda není jen napínavým příběhem vyšetřování brutálního zločinu a následným soudním dramatem. Je i pohledem do duše tehdejších Čechů, jejich myšlenkových stereotypů, strachů, nenávistí i nadějí. Mýtus židovské rituální vraždy, kterému v letech 1899 – 1900 uvěřila většina národa, je dnes již mrtvý. Modely myšlení a chování, které se během hilsneriády objevily, jsou však podle tvůrců jako vystřižené z reality České republiky roku 2012.
„Jsme přesvědčeni, že scénář k filmu a televiznímu seriálu se společným pracovním názvem Rituál, na kterém pracujeme už několik let, se svou netradiční formou a důrazem na osobní hledisko jednotlivých postav dotýká i dneška. Češi se totiž od té doby příliš nezměnili. Tenkrát na přelomu století se však objevila skupina odvážných lidí, kteří šli do zdánlivě prohraného střetu i za cenu dnes nepředstavitelného osobního rizika. Možná kdyby takoví existovali i dnes, připravovali bychom film o nich,“ tvrdí tvůrci.