Nejbizarnější fantasy roku? Jeff Goldblum je havajský Zeus, který na lidstvo sesílá apokalypsu
Neobvyklou hříčku, do níž Goldblum se svým výrazovým rejstříkem přirozeně zapadá, má na svědomí scenáristka populárního netflixovského seriálu The End of the F***ing WorldCharlie Covell. Britská tvůrkyně má k antické mytologii zajímavý postoj a do současného globálního klimatu ji převádí ještě daleko odvážněji než Percy Jackson. Aristokratické slunečné zázemí bájného božstva zkombinuje s problémy reálného světa včetně přírodních katastrof, z nichž má Zeus dle vlastních slov nejraději požáry.
V podání Goldbluma dostaneme částečně sympaťáka, jemuž na hlavě vyraší divné znaménko a začne se obávat apokalypsy, která dle prastaré věštby ukončí jeho olympskou vládu. Paranoidní bůh obrátí svůj zrak na tři smrtelníky, kteří podle něj s proroctvím souvisí. Nežádoucí Diovu pozornost vycítí i lidské trio v čele s Aurorou Perrineau ze seriálu Westworld, která vzdoruje bohům, jimž „jsme všichni u p*dele“. V mytickém pantheonu vedle Dia přebývají také Hera (Janet McTeer), Hádés (David Thewlis, jenž si krále podsvětí zahrál už ve Wonder Woman), Poseidon (Cliff Curtis, který náčelníka vodního kmene ztvárnil v druhém Avatarovi), Medúsa (Debi Mazar), Dionýsos (Nabhaan Rizwan) nebo Orfeus (Killian Scott).
To je sebranka, která vedle ironických komentářů může lidstvu pořádně zavařit. Krátká upoutávka ostatně obsahuje i několik znepokojivých či přímo drastických záběrů, žánrové ukotvení seriálu tedy zůstává tajemstvím, podobně jako konkrétní podoba zápletky, již odlišně prezentuje Netflix i produkční společnost Sister, která stojí například za Černobylem. Projekt, který do hlavní role původně vábil Hugh Granta, ale nejlépe obstojí s minimálním předvojem spoilerů.
Čeká nás 480 minut podvratné zábavy s kvalitními herci, přičemž dosavadní propagace naznačuje něco na pomezí Amerických bohů a Utopie. Takový mix na Netflixu ještě nebyl a odhadovat jeho kvality se jeví dost absurdní. Co si myslíte vy?