V provozu jsou od roku 1878 a od prvopočátků byly určené mužům, kteří si zde odpykávali tresty za závažné zločiny. Za komunistické totality sloužily jako takzvaný nápravně pracovní tábor pro politické vězně – nepřátele režimu. Skončil zde například armádní generál RAF Karel Janoušek, generál Heliodor Píka, Václav Havel, Jiří Dienstbier nebo Pavel Wonka. V současnosti je zde oddělení, kde si odpykávají tresty drogově závislí kriminálníci, na které se docureality Netflixu zaměřuje.
K dispozici je upoutávka, v níž Raphael Rowe upozorňuje na to, že na Borech vězni hojně užívají pervitin. Řada z nich zde vystupuje a svěřuje se se svými zkušenostmi. Je pochopitelně dost přehnané zahrnout Bory do skupiny nejdrsnějších věznic světa, kdybychom je měli poměřovat s podmínkami v latinskoamerických či asijských institucích. Drogy Nejdrsnější věznice světa řešily předtím zařízení ve filipínské Manile či v kolumbijském hlavním městě Bogota.
Tvůrci série si české Bory vybrali z jednoho prostého důvodu. Československo platí za jakousi kolébku produkce krystalického metamfetaminu (pervitinu). Řadu záběrů pro zmiňovaný díl Nejdrsnější věznice světa obstarala tuzemská parta Skyworker, která natáčí z dronů a zaměřuje se tak na letecké pohledy vězení s ikonickým paprskovitým půdorysem a dlouhou historií.