Recenze: Spider-Man: Homecoming

Recenze: Spider-Man: Homecoming
Spider-Man: Homecoming
Tenhle film nemá nic společného s posledními dvěma Spider-Many, ale zato je součástí aktuálního filmového vesmíru Avengers, a to tak že velmi. Ve filmu se objevuje několik herců z Avengers. Děj se točí kolem událostí, které se staly v Avengers. A to objevení se Spider-Mana v posledním Captain America nebyla rozhodně náhada, nýbrž důležitá součást děje tohoto Spider-Man filmu. Vzhledem k tomu, že tento film je od Sony / Columbie, zatímco Avengers patří Disneymu, muselo jít o logisticky a právně velmi složitý projekt, aby to všechno takhle zdánlivě hladce fungovalo. Ale to nás nemusí zajímat, že...

Trailer:

Spider-Man: Homecoming
Důležité je, že nový Spider-Man je svižný a vtipný film, který má překvapivě kvalitní scénář (navzdory tomu, že je pod ním podepsáno šest lidí). Tento Peter Parker je zajímavou postavou proto, že je to mladý školák (15 let), který by chtěl být plnohodnotným Avengerem, ale Tony Stark (který mu vyrobí nový superoblek) je přesvědčen, že na takovou zodpovědnost zatím ještě nemá (s čímž Peter samozřejmě nesouhlasí). V souvislosti s tím bylo updatováno několik dalších aspektů příběhu: Peter nepracuje pro žádné noviny, a vůbec se neřeší, jak se z něj vlastně stal Spider-Man. Je krátce zmíněno, že ho kdysi kousl pavouk, ale detaily se neřeší, a nebylo mi úplně jasné, co dokáže jeho tělo samo o sobě, co je Peterův vynález, a co způsobil nový oblek od Starka. Neexistuje strýček Ben, neexistuje Mary Jane Watsonová ani Gwen Stacyová (Peter se zamiluje do nahnědlé starší spolužačky), ale... je to fakt celkem jedno a jsem rád, že mě v kině nezdržovala další mírná variace toho, co už jsem několikrát viděl.
Michael Keaton
Spider-Man: Homecoming | Marvel Studios
Hlavním padouchem je Adrian Toomes (Michael Keaton), který krade artefakty po invazi mimozemšťanů (viz starší Avengers filmy), vyrábí z nich zbraně a ty prodává na černém trhu. A má turbokřídla. Adrian není žádný bondovský superzloduch, nemá žádné superschopnosti a v klíčových okamžicích filmu se ukáže, že je to vlastně hodně férový chlap s velmi jasným morálním kompasem. Což je vskutku osvěžující, po všech těch padouších, kteří jen střílejí blesky a dělají "muhahahaha!", protože jsou blázni.
Ale největším plusem filmu pro mě rozhodně byl humor. Peter je patřičně ukecaný a leckteré dialogy mají opravdu výborný švih (podstatnou roli hraje opět Happy Hogan v podání Jona Favreaua), nebo až hitchcockovské napětí (scéna zásadního odhalení v Toomesově autě). Ovšem pořád jde především o komedii. Když dojde na supervýpravnou akci, výsledek je samozřejmě adekvátní, ale po dvou hodinách filmu jsem se už trochu nudil. Skákající Spider-Man i tentokrát vypadá jako (dobré) CGI a nikoliv jako někdo živý, kdo opravdu provozuje takovou akrobacii. Navíc - bohužel - většina velkých akčních seknvencí je prozrazena v trailerech. A 3D není nijak moc zajímavé a komplikuje sledování temných scén (kterých je hodně).
Spider-Man je příjemný návrat k odlehčenosti a vtipnosti prvních Iron Manů (jeho mladý režisér dříve natáčel takováto videa pro The Onion). Vůbec by mě nenapadlo, že je od jiného studia a od jiného tvůrčího týmu.
Hodnocení: 80%
Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE
P.S: K pořádnému vychutnání všech narážek je bohužel nutné docela dobře znát předchozí Avengers filmy.