US tržby: Diváci poslechli kritiky a nevrátili se do Silent Hillu
Měl to být silný víkend. A nestalo se. Dvě očekávané novinky sice skončily v TOP10, ani jedna ovšem nezazářila. Začneme Atlasem mraků (2012). Trailer nalákal na mnohovrstvé podobenství a událost roku. Chladné zámořské ohlasy jsou proto více než zarážející a co hůř, diváci jim naslouchali. Atlas mraků si během otvíráku na 3 místě odnáší 9 milionů, což je obrovský průšvih, neboť podle odhadů stál 125 mega. U Warnerů musí být v tuhle chvíli slušně dusná atmosféra a moc bych se divil, kdyby po tomhle druhém průšvihu (prvním byl před pár lety Speed Racer) ještě někdo sourozencům Wachowštím svěřil podobně štědrý rozpočet. Očividně se to nevyplácí.
Druhým nováčkem v desítce je Návrat do Silent Hillu (2012). Po tomhle sequelu volali fanoušci prvního dílu dlouho. Není se čemu divit. Jednička nejenže dokonale ctí herní předlohu, ale dokonce obstojí i jako samostatné filmové dílo. Dvojku dostal na starost Michael J. Bassett, který před třemi lety uvedl do kin solidního Solomona Kanea. Výsledkem je bohužel podle americké kritiky jeden z nejhorších filmů roku a i když jsou diváci ve známkách o něco smířlivější, na snímek se nehrnuli. Čísla? Páté místo s osmi miliony na kontě a 20 milionový rozpočet. Co z toho vyplývá? Návrat se nakonec zaplatí, těžko ale říct, jestli z toho vůbec někdo bude mít radost.
Poslední novinkou je bláznivá komedie Fun Size (2012) o jednom divokém Halloweenu. Snímek není žádné terno, čemuž odpovídají 4 miliony na debutovém desátém místě. Film stál ale pouhých 14, takže se studio bát o finance nemusí. Tím nováčci v TOP10 končí. Nejlépe si o víkendu vedlo výborné drama Argo (2012) Bena Afflecka, které to díky slabým novinkám poprvé od své premiéry dotáhlo na první příčku. Velká gratulace. Druhý skončil Hotel Transylvánie (2012), jenž dokázal i přes rozpačité reakce získat stálý zájem diváků. Celosvětové tržby již hlásí 221 milionů dolarů.
Neuvěřitelně strmý pád zažil Paranormal Activity. Propad o celých 70% se vidí málokdy a diváci tím tvůrcům hlasitě dávají najevo, že tahle dojná kráva už začíná trochu chcípat. Pořád si ale snímek celosvětově dokázal do dnešního dne vydělat 90 milionů, což je vzhledem k pětimilionovému rozpočtu dostatek důvodů k pětce. Snad se studio poučí a napříště si výsledek lépe pohlídá. Liam Neeson kosí nepřátele na páté pozici, přičemž jeho tažení se v rámci světových tržeb blíží třetině miliardy. Uf.
Ze žebříčku brzy pomalu mizí i komedie Here Comes the Boom (2012), která okupuje sedmou pozici a detektiv Alex Cross (2012 / tentokrát na devítce). Sinister (2012) na osmé pozici neoslňuje vysokými čísly, jistou vytrvalost ale filmu upřít nelze a dosavadních 40 milionů je pro projekt za trojku výborných.
Pokud bylo v minulých týdnech v amerických kinech plno, tentokrát se diváci novinkám spíše vyhýbali a tržby jsou díky tomu z ranku slabších.
A nový Bond, jehož start v USA teprve čeká, si již stihl ve zbytku světa utrhnout 77 milionů. Megastart to není, příslib hitu stoprocentně ano.