Svět změní energetická revoluce, předvídá německý dokument
Svůj názor opírají o tvrzení vědců, ekonomů, politiků či analytiků. Přináší také názorné příklady z deseti zemí světa, které na existujících projektech ukazují, nakolik efektivní a demokratická může výroba energie z alternativních zdrojů být. Do diskuze o budoucnosti energetiky se díky filmu můžete zapojit i Vy - distributor filmu Aerofilms společně s distributorem energie z obnovitelných zdrojů Nano Energies organizuje veřejné diskuze s předními českými odborníky v rámci série speciálních projekcí filmu v 5 městech ČR. Premiéra a první veřejná diskuze se uskuteční 2. října v pražském Biu Oko, do běžné distribuce film vstupuje 11. října.
Viděli jste někdy budovu, která vyrobí více energie, než sama spotřebuje? Nebo třeba sportovní kabrio, které nepotřebuje benzin? Již brzy nepůjde o nic překvapivého, říká divácky nejúspěšnější německý dokumentární film roku 2010. Jeho autoři nás seznamují s vizí energetické soběstačnosti - úplného nahrazení energie z fosilních a jaderných paliv energií z obnovitelných zdrojů, která je nejen ekologičtější, ale v horizontu několika málo let i levnější a demokratičtější. A co víc, přinese s sebou i nové společenské uspořádání. Koncentrace ekonomické moci v rukou velkých energetických korporací zmizí a bude nahrazena decentralizovanou sítí. Opravdu radikální změna.
Není divu, že se ve filmu hovoří o počínající revoluci. Pokud skutečně přijde, ne všem se to bude líbit. Mezi nejsilnější odpůrce globálního využití obnovitelných zdrojů patří ti, kteří „otáčí kohoutky“ a profitují ze současného stavu.
Téma obnovitelných zdrojů přirozeně vyvolává značné rozpory a kontroverze. Tak jako všude na světě, i v naší zemi považuje mnoho lidí zastánce nové energetiky za vizionáře, zatímco jiní je mají za blázny a pro některé mohou znamenat nebezpečí. Jak se ve změti argumentů a protichůdných údajů, čísel a názorů vyznat? Je možnost globální přeměny ve společnost využívající alternativní zdroje energie jen utopistická vize, nebo realita blízké budoucnosti? Jaké modely a technologie již ve světě fungují a jaké jsou výhledy České Republiky?
Pozvání na diskuse přijal například expert na fotovoltaiku Milan Smrž, ekolog a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, René Neděla z Energetického regulačního úřadu či František Hezoučký, ředitel jaderné elektrárny Temelín v době spouštění prvních dvou bloků.
Moderovat bude publicista Jan Urban. „Chceme, aby lidé měli příležitost bezprostředně po zhlédnutí filmu konfrontovat své dojmy s myšlenkami respektovaných expertů. Nepůjde o obhajobu filmu, ale o otevřenou diskuzi, při které zazní celé spektrum názorů. Jedná se o téma, které je často politizováno či převáděno do zbytečně emocionální roviny. Velmi nám proto záleží na tom, aby diskuze byla věcná a spíše se soustředila na praktické příklady,“ říká za Aerofilms Jiří Šebesta.
Kdy a kde budou diskuse? Zapište si do deníčků.
2. 10. Praha - Bio Oko, 20.00 8. 10. České Budějovice - Kino Kotva, 17.30 9. 10. Litoměřice - Kino Máj, 20.00 11. 10. Brno - Kino Art, 18.00 18. 10. Ostrava - Minikino, 19.30