Komentář: I tady je zřejmým favoritem Radim Špaček. Pokud by skutečně vyhrál, bylo by to víc než kuriózní, protože by se tak stal historicky prvním držitelem Českého i Plyšového lva zároveň. Plyšáka za nejhorší film roku obdržel před dvanácti lety za Rychlé pohyby očí.
Komentář: Češi mají tendence dorovnávat. Když vládne levice, hlasují pro pravici, když pravice, trestají ji hlasy pro levici. Stejné tendence mají i akademici, proto je pravděpodobné, že by Pouta v této kategorii mohla vyjít naprázdno. Budou se radovat scenáristé Habermannova mlýna za odvahu, s jakou se pustili do tabuizovaného sudetoněmeckého problému?
Komentář: Jaromír Kačer je kameramanský génius, o tom není pochyb, navíc doma ještě žádného Českého lva na rozdíl od pětinásobného laureáta Vladimíra Smutného nemá. Ale pozor na třetího vzadu - Marek Jícha je černým koněm této kategorie.
Komentář: Při vší úctě ke všem nominovaným herečkám - výkon Ani Geislerové v Občanském průkazu je dechberoucí a to navzdory malému prostoru, který ve filmu vlastně má. Ovšem pozor, akademici mají rádi slzy a vypjaté emotivní scény, což by mohlo nahrávat Zuzaně Bydžovské!
Komentář: Producenti Habermannova mlýna sice taktizovali a Karla Rodena hrajícího evidentně vedlejší roli nominovali mezi herce v hlavní roli, na Ondřeje Malého to ale stačit nebude. Herec královehradeckého Klicperova divadla je jasným favoritem a nic na tom nemění fakt, že ruský herec Konstantin Lavroněnko je držitelem ceny ze nejlepší mužský herecký výkon z Cannes.
Komentář: Favoritkou je bezpochyby Eliška Balzerová, zvlášť když akademici rádi České lvy udělují tak trochu s přihlédnutím k dosavadní tvorbě. Ale pozor, na Cenách české filmové kritiky vyhrála Kristýna Liška Boková a bez šancí určitě nejsou ani Zuzana Čapková a Barbora Milotová.
Komentář: Všechno mluví pro Vladimíra Dlouhého: 1) Předvedl opravdu skvělý výkon, 2) Největší Češi a Pouta se navzájem oslabí, 3) akademici jistě rádi vzdají hold mrtvému herci výjimečných kvalit. Český lev se in memoriam už jednou uděloval - na jaře 1995 Petru Čepkovi.
Komentář: Jisté je jedno - nevyhraje Jiří Brožek, majitel vůbec rekordního počtu sedmi Lvů. Naopak Alois Fišárek by mohl ukořistit už pátého Lva. Nebo že by konečně vyhrál dvorní Hřebejkův a Trojanův střihač Vladimír Barák? Anebo bude všechno jinak? Například ustříhat Pouta musel být kumšt, protože kameraman Kačer má rád hodně dlouhé a přepečlivě komponované záběry.
Komentář: Outsiderem této kategorie je Tomáš Bělohradský, šance ostatních jsou zcela vyrovnané. V poslední době chodila ocenění převážně za tandemem Pavel Rejholec - Jakub Čech.
Komentář: Klasické filmové hudbě a tudíž představám akademiků asi nejvíc odpovídá práce Michala Novinského na Kukym. Je otázkou, jestli Petru Ostrouchovi spíš pomůže či uškodí fakt, že se v Občanském průkazu mohl opírat mj. i o Boba Dylana a kapelu Sweet. Bez šancí ale není ani debutující Tomáš Vtípil! Škoda, že akademici v nominacích zapomněli na skvělou muziku Midi lidí z filmu Heart Beat 3D.
Komentář: "A teď něco úplně jiného!" Tímto monty pythonovským heslem se řídí akademici v kategorii nejlepší výtvarný počin, takže lze předpokládat, že i letos vyhraje film, který jinak na žádnou jinou trofej nedosáhne. David Jařab? Jan Švankmajer? Nebo snad Jakub Dvorský?
Komentář: Nominace dokumentu 25 ze šedesátých je úlitba filmařů vlastnímu cechu, určitě by se našel v loňské kolekci lepší počin (například Drnovické catenaccio) než úhledný katalog na téma Nová vlna. Nic to ale nemění na tom, že kandidáti na vítězství jsou v podstatě jen dva - Český mír a Katka. Osobně bych si tipl na triumf Heleny Třeštíkové.