Proč se zvyšuje počet nominací ze tří na pět? "Chtěli jsme ukázat širší vkus akademiků, udělat Českého lva pestřejšího a propagovat víc kvalitních českých filmů," vyjmenovává hlavní důvody Petr Vachler, výkonný ředitel České filmové a televizní akademie (ČFTA). "Tento systém na Českých lvech ostatně fungoval už v letech 1993 a 1994," dodává.
Jistá změna tu ale oproti tehdejším zvyklostem přece jen je. Na nominačním večeru sice bude vyhlášeno pět nominací, ale videoprojekce na hlavním večeru představí už jen tři nejlepší. "Opět to podle nás přinese hned několik pozitiv: akademici mají ve druhém kole hlasování širší výběr, protože vybírají ze všech pěti nominací, čímž se - aspoň doufám - zvýší objektivita výsledku. Navíc nám tento systém pomůže gradovat napětí: 5. února na nominačním večeru vyhlásíme pět nominovaných, 5. března na hlavním večeru představíme tři nejlepší a hned na to vyhlásíme vítěze."
Jen připomeňme, že letos se o České lvy uchází 21 hraných a 15 dokumentárních snímků.
Sto tisíc pro nejlepšího studenta
Vůbec poprvé se letos bude udílet Cena Magnesie za nejlepší studentský film. Akademie oslovila tuzemské filmové školy i největší festivaly, aby jim poslaly své tipy. Pět nejlepších pak mezi nimi hledala desetičlenná komise složená ze členů ČFTA, byli mezi nimi mj. výtvarnice a režisérka Michaela Pavlátová, mistr zvuku Jiří Klenka, kameraman F. A. Brabec, dokumentarista Miroslav Janek, scenárista Robert Geisler či režisér Jiří Strach. Vítěz pak bude odměněn finanční prémií ve výši 100 tisíc korun.
Vždy pátého v osm večer v České televizi!
Nominační večer budou 5. února 2011 na programu ČT2 uvádět herci Jakub Žáček a Marek Daniel, průvodce hlavním večerem 5. března 2011 na ČT1 bude čtyřnásobný držitel Českého lva Jan Budař. Autorsky bude na hlavním večeru spolupracovat i scenárista a režisér Marek Najbrt (Mistři, Protektor), sám držitel dvou výročních filmových cen.