Životopis George Floyda je na spadnutí. Může tohle dopadnout dobře?

Životopis George Floyda je na spadnutí. Může tohle dopadnout dobře?
George Floyd | Getty Images
Menší studio Radar Pictures a další skupiny se rozhodly uvést do pohybu film s názvem Daddy Changed the World, tady „Taťka změnil svět“. Měl by se podívat na život amerického občana George Floyda, jehož smrt vedla k další eskalaci komplikovaných vztahů mezi americkými etnickými a šířeji politickými skupinami.
Floydova dcera Gianna Floyd a její matka Roxie Washington budou sloužit jako výkonné producentky, což je ceremoniální pozice bez jasně určených povinností. Je běžné, že u životopisů se jí chopí právě členové pozůstalosti a během natáčení slouží víceméně jako poradci historické přesnosti. Respektive své představy o ní. Scénáře by se měl chopit nepříliš frekventovaný Gregory R. Anderson a po režisérovi či režisérce se začíná pátrat.
George Floyd
George Floyd
George Floyd
Můžeme očekávat, že vyrazit po téhle zprávě do radioaktivních internetových diskuzí bude vskutku na vlastní nebezpečí. Člověk se skoro musí ptát, jestli to stojí za všechnu nevyhnutelnou negativitu. Samo téma vztahu bezpečnostních složek a marginalizovaných skupin je jistě hodnotné, ale je tohle cesta, jímž ho pokrýt? Floyd byl komplikovaná postava s mnoha osobními démony, s nimiž někdy více, někdy méně úspěšně bojoval, což by samo o sobě dalo na smysluplné drama. Problém je, že jeho vražda není aktem definovaným nuancemi a odstíny šedi – jedná se o velmi drastický okamžik, který by měl stejnou hodnotu, ať by byl Floyd v osobním životě kýmkoliv.
Proč nám upírají bílého Martina Luthera Kinga? Má to svůj důvod, šach mat se nekoná
Téma3. 6. 2023
Proč nám upírají bílého Martina Luthera Kinga? Má to svůj důvod, šach mat se nekoná
Je jedno, jakými trápeními si prošel, jestli to byl dobrý člověk, kdo ho miloval a kdo nesnášel. Ve chvíli své smrti to byl náhodný muž. Floyda jako osobu příliš nevystihuje jeho smrt, a na oplátku následky jeho smrti příliš nesouvisí s jeho individuálními vlastnostmi. Tato univerzalita je ostatně jedním z důvodů, proč se jeho tvář stala symbolem Black Lives Matter – jedná se v mnoha ohledech o tabula rasa, zmařený lidský potenciál, který nemá žádný specifický tvar. Kýmkoliv Floyd byl a kýmkoliv ještě mohl být, bylo zadupáno do země. Jde tento fenomén převést do celovečerního filmu?
Jistě nejde říct, že to je nemožné. Studio ale potřebuje špičkový scénář a režii. Účast Floydovy rodiny pak (jako u životopisu vždy) musí vyvolat pochyby o tom, jak daleko si filmaři dovolí zajít do méně příjemných aspektů protagonistova života. O tvaru a kvalitách filmu bude mít však smysl spekulovat až tehdy, pokud se dostatečně zafinancuje a na palubu naskočí nějaký důvěryhodný filmař.
Podívejte se na žebříček nejočekávanějších filmů tohoto roku.
zdroje: Variety