Filmy 17. 5. 2021
Troška nostalgie: České hlášky vojína Hudsona z VetřelcůNebyly to naivní plány. Prometheus, ač jen v malé míře obsahující vraždící monstra, na jaká jsou fanoušci série zvyklí, si vedl v kinech přímo fenomenálně. Snímek vyšel studio na 125 milionů dolarů, celosvětově jich vydělal 402 a dalších 47 přidal na videu. To z něj dělá, minimálně pokud jde o výši tržeb, nejúspěšnější projekt celé ságy. Následující Covenant měl tak cestičku umetenou.
Otazníky kolem stvořitele
Předně je třeba říct, že Vetřelec nikdy nebyl dílem, kde by autoři původního filmu vycházeli z nějaké existující látky. Dokonalé vraždící monstrum s kyselinou místo krve vzniklo pro potřeby stříbrného plátna a teprve poté se jeho mytologie začala prostřednictvím her, knih, fan-fikcí či komiksů rozrůstat. Když začal Scott připravovat Promethea, rozhodl se v něm konečně zodpovědět základní otázku – jak vlastně slavné monstrum vzniklo. Byli představeni Inženýři, snímek nicméně téma pouze naťukl. Následně došlo na zásadní odhalení v Covenantovi, který ukazuje, že obrovskou roli v celém procesu sehrál pološílený android David (Michael Fassbender), když prováděl své experimenty.
I když nám film nepřímo říká, že to byl právě on, kdo monstrum stvořil, románový přepis scénáře celou věc vykládá trochu jinak. Když v dílně poprvé vidíme mrtvého facehuggera, David v knize zareaguje následujícím způsobem: „Pokud vás to zajímá, já s tím neměl nic společného. Leží to tak, jak jsem to našel, vrcholná ukázka schopností Inženýrů. A taky, předpokládám, jejich arogance. Kéž bych tak uměl vytvořit něco tak dokonale funkčního. Snažím se, ale nemám tisíce let praxe v biologickém a genetickém inženýrství. Mohu čerpat jen ze svého ubohého naprogramování. Z toho a z deseti let poctivého úsilí bez cizí pomoci. Naučil jsem se jen málo, ale nepřestávám se snažit, protože doufám, že se mi podaří dosáhnout něčeho, jako je tohle.“
Nejasná budoucnost
Ale zpět k meritu věci. Covenant měl otevřený konec a následně se počítalo minimálně s jedním dalším pokračováním, na které by pak přímo navazoval první Vetřelec. Jenže na něj nedošlo. Proč? Přestože se Scott po kritice Promethea, že obsahuje příliš filozofování a málo xenomorphů, rozhodl jít Covenantem fanouškům a fanynkám na ruku a snímek byl jakýmsi mixem Promethea a původních dílů, diváctva ubylo. Snímek si z pokladen kin odnesl pouhých 238 milionů dolarů. To byl sice stále druhý nejlepší výsledek v sérii, navíc bohatě stačící na zaplacení rozpočtu ve výši 97 milionů, ale po fenomenálních číslech Promethea šlo o zklamání. Velkolepé plány na další díly tak vzaly za své a nic z nich nebylo.
Místo toho nás nyní čeká Vetřelec: Romulus v režii Fedeho Alvareze, který bude dějově zasazen mezi Scottova prvního Vetřelce a druhý akčnější díl, který režíroval James Cameron. O příběhu takovém se zatím moc neví, minimálně se ale nabízí propojení, že bude nějak ve filmu zmíněna loď Nostromo.
Vetřelec: Romulus
- +1
76%
Vetřelec: Romulus má být uveden do českých kin 15. srpna 2024. Všechny díly Vetřelce, včetně prequelů a nepříliš povedených crossoverů s Predátorem, najdete na platformě Disney+. V diváckém Kinobox žebříčku nejlepších hororů na Disney+ zaujímají první dva díly série právem první dvě místa.