Zapomenutá filmová role Sinéad O'Connor v Bouřlivých výšinách

Zapomenutá filmová role Sinéad O'Connor v Bouřlivých výšinách
Bouřlivé výšiny | Paramount
Na Větrné hůrce patří ke stěžejním dílům anglické literatury, jedná se o základní součást západního kánonu i povinné školní četby. Příběh o dvou šlechtických rodinách uvedla roku 1847 Emily Brontë pod nezbytným mužským pseudonymem Ellis Bell. Šlo o spisovatelčin první a poslední romám předtím, než v pouhých třiceti letech zemřela na tuberkulózu.
Bouřlivé výšiny
Bouřlivé výšiny
68%
Jak to tak bývá, v době uvedení se Na Větrné hůrce setkalo s rozpolcenou, nejistou kritikou, jež nevěděla, jak si poradit se sugestivními popisy lidské krutosti a dokonce i tabuizovaných mentálních potíží. Dnes je kniha považovaná za jeden z nejlepších anglicky psaných textů všech dob. A jako taková se stala předmětem mnoha adaptací, tou asi nejznámější je verze z roku 1939.
Další jsou i prokleté Bouřlivé výšiny z roku 1992, jejichž velké ambice nakonec rozdrtily zásahy producentů. Ti se zhrozili náročného a těžce stravitelného díla a trvali na upřednostnění romantického aspektu. Potíže, jež musel na plátnech debutující Peter Kosminsky vytrpět, jsou však tématem pro jiný článek. Režisér byl nakonec tak znechucený, že se vrátil k televizní tvorbě a během své kariéry uvedl v kinech jen jediný další film o deset let později.
Do historie se nepříliš výrazný výsledek zapsal hlavně jako herecký debut Ralpha Fiennese, jenž zaujal Stevena Spielberga natolik, že ho o rok později obsadil do Schindlerova seznamu v roli ďábelského velitele koncentračního tábora, čímž odstartoval jeho kariéru.
Bouřlivé výšiny
Bouřlivé výšiny | Paramount
Jak do toho všeho zapadá Sinéad O'Connor? Vždyť se její jméno neobjevuje ani v titulcích! Irská zpěvačka má přitom na starost tu nejdůležitější roli: samotnou Emily Brontë. Snímek začíná tím, že sledujeme siluetu procházející nádhernou krajinu britského venkova a spolu s ní zkoumáme ruiny zaniklého panství. Žena se odhaluje jako Brontë s tváří O'Connor, jež vysvětluje své motivace a zájem o nešťastnou historii tajuplného místa.
S O'Connor se setkáme doslova jen na pár vteřin, jedná se však o dobře promyšlenou účast. Zpěvačka byla hlasitou aktivistkou za lidská práva, především svých irských spoluobčanů. Jejich boj proti britské nadvládě byl stále v mysli všech. Paralela mezi oběma ženami byla spíš symbolická, neboť jejich životní cesta byla velmi odlišná, přesto dostatečně patrná.
Sinéad O'Connor
Sinéad O'Connor

Herečka

Ve stejný rok, kdy byly Bouřlivé výšiny uvedené, pak O'Connor roztrhala v přímém přenosu fotku papeže Jana Pavla II., když byla hostkou komediálního pořadu Saturday Night Life. Svého času se jednalo o nebývale ostré a skandální gesto na amerických obrazovkách během hlavního vysílacího času. Zatímco dnes jí za tuto odvahu tleskáme, začátkem devadesátých let si jí O'Connor znatelně poškodila kariéru a ztížila si pohyb na americkém trhu. Možná i proto se nikdy neobjevila ve větší filmové roli. Netrápilo ji to však zdaleka tolik, jako kdyby poslušně mlčela.