Euforie, izolace a smrt plná otazníků. Televize připomene život výrazné osobnosti pražského jara
První hraný snímek o politikovi, který je pevně svázán s pražským jarem, je podán formou retrospektivy a začíná osudnou cestou Alexandera Dubčeka do Prahy roku 1992, během níž vzpomíná na přelomové události svého života. Film, který v koprodukci s Českou televizí natočila slovenská RTVS, tak pokrývá tři fáze Dubčekova života, rok 1968, život ve společenské izolaci a později po roce 1989.
„Překvapilo mě, jak málo jsem před studiem historických pramenů věděl o událostech roku 1968. Bylo pro mě důležité si osobu Dubčeka bezvýhradně obhájit. Lidsky, protože politicky to pro mě bylo velmi komplikované,“ říká představitel titulní role Adrian Jastraban.
První část filmu se odehrává roku 1968, kdy euforii rychle vystřídala okupace. Dubček, zadržovaný v té době v Moskvě, musí rozhodnout o podepsání, či nepodepsání tzv. Moskevských protokolů, které měly legalizovat pobyt vojsk na území Československa. Druhá dějová linka vykresluje Dubčekův život ve společenské izolaci, atmosféru špehování a ponížení. Poslední zachycená fáze, která popisuje Dubčekův život po roce 1989, je dokumentární a ilustrativní, používá archivní materiály, které informačně doplňují historické drama. „Prolínání těchto linií umožňuje rozvíjet dramatickou linku a prohlubovat psychologické prožívání hlavního hrdiny,“ říká režisér filmu Dubček - krátké jaro, dlouhá zima (2018) Laco Halama.
Snímek bude mít televizní premiéru dnes 21. srpna při příležitosti 50 let od okupace Československa na prvním programu České televize.