Ostrava jako město, které přežilo vlastní smrt. Co o něm prozradí nový film?
Režisérka dokumentu Petra Všelichová (Rudí prezidenti, Karel Reisz, ten filmový život) rok sledovala život mladých lidí, kteří chtějí svou budoucnost spojit s Ostravou. Plánují a realizují nejrůznější projekty přispívající k obrazu města, ve kterém by chtěli nadále žít. Do průmyslových objektů, jež mohly zůstat jen mementem těžkého průmyslu, se vrací život a postupně jsou přetavovány v kulturní centra. Vedle toho výpovědi bývalých havířů. Ti přicházejí do míst tehdejších řetízkových šaten a již uzavřených šachet, kde často při nástupu na směnu hladili sochu sv. Barbory.
Dokumentární film Zažít Ostravu pojednává o moravskoslezské metropoli a obyvatelích, kteří se spolu s ní ocitají na prahu nové éry, zachycuje příběh města, ve kterém má přes různá „ale“ smysl žít.
Zažít Ostravu: Trailer
„Ostrava? To je taková vzdorovitá láska,“ říká například v dokumentu Marta Pilařová, zakládající členka Provozu Hlubina. Právě Hlubina je totiž typickým příkladem přerodu bývalého černouhelného dolu na prostor pro kulturu a aktivity neziskového charakteru. Marta se do Ostravy přestěhovala před několika desítkami let z Podkrkonoší jako typické dítě z ryze intelektuální rodiny. A nejprve si ani nepřipouštěla, že zde zůstane.
„Pro většinu obyvatel České republiky je Ostrava stále černým městem kdesi na východě. Náš dokument je o lidech, kteří tento mýtus postupně bourají. Příběhy měst jako Detroit, Dortmund, Essen nebo Berlín, která přežila vlastní smrt a dokázala se ze dna vyšplhat k nové, často výrazně pestřejší současnosti, jsou silné, vzrušující, atraktivní“, vysvětluje dramaturg Josef Albrecht. „Aby se takový příběh mohl odehrát, je třeba v pravý okamžik a na pravém místě namíchat elixír, v němž jsou hlavními ingrediencemi energie, vize, odvaha a vůle.“ Ředitel ostravského studia České televize Tomáš Šiřinajej doplňuje: „Osobně vidím Ostravu - oproti některým aktérům dokumentu - ještě optimističtěji. Jsem rád, že vznikají díla zachycující různá vnímání města a rozmanité aktivity. Byl jsem zvědavý, jak Ostravu vidí zástupci jiné generace.“
Společnou vizi účinkujících v dokumentu symbolicky shrnuje nápis neznámého autora graffiti: „Třeba to opravit, a ne opustit!“