42. týden-kinopremiéry: Legendy zločinu, dopující cyklista, mysteriózní horor a tvorba pro děti
Gangsteři jsou vděčným předobrazem filmových (anti)hrdinů. A když se tvůrci zaměří rovnou na dvojici, dá se očekávat pořádně mrazivá podívaná. Ve filmu Legendy zločinu sledujeme příběh Rona a Reggieho Krayových (oba ztvárnil Tom Hardy), kteří v 60. letech ovládli říši organizovaného zločinu a stali se nejznámějšími gangstery v historii Velké Británie.
Legendy zločinu režíroval Brian Helgeland (Oscar za scénář k L. A. - Přísně tajné), takže se dá čekat, že má k tématu blízko. I herec Hardy má k prostředí blízko, před lety si zahrál další "významnou" postavičku z podsvětí, Bronsona (2009). Tuzemští recenzenti dávají Legendám zločinu lehce nadprůměrných 62 procent.
František Fuka: "Legendy zločinu nejsou špatný film, pokud máte rádi brutalitu a nesrozumitelné jazyky, vzdáleně podobné angličtině. Ale pořád znovu a znovu jsem si při jeho sledování opakoval slovní spojení "Velice promarněná šance" a vzpomínal na Martina Scorseseho, který srovnatelnou látku natočil mnohem lépe, a ne jednou."
Mexičan Guillermo del Toro je multitalent na poli psaní scénářů, produkování filmů i režie. Autor Faunova labyrintu (2006) přináší po devíti letech další mrazivou a zároveň esteticky působivou podívanou. Purpurový vrch je gotickým filmem, který se odehrává v jednom dost zvláštním domě. Sledujeme příběh emancipované spisovatelky (Mia Wasikowska), záhadného cizince (Tom Hiddleston) a jejich lásky v rozpadajícím se viktoriánském sídle. Od chvíle, kdy mladá žena prvně překročila práh domu, začaly ji provázet velmi znepokojivé vize.
Scenárista, režisér a producent Guillermo del Toro je mistrným strůjcem originálních atmosfér, znepokojivých protikladů, které vás zároveň přitahů a děsí. Jaká je jeho novinka? Nabízí něco víc než hutnou atmosféru spolu s působivými kulisami a děsivými náladami? Čeští recenzenti hodnotí Purpurový vrch solidními 70 procenty. Na to, aby se snímek vyrovnal fenomálnímu Faunovu labyrintu, to ale nevypadá. A upřímně, nikdo to nemohl čekat.
Cyklistu Lance Armstronga asi nemá smysl dlouze představovat. Jeho příběh je ideální látkou pro film nebo knihu - po úspěšné kariéře přišel pád (rakovina varlat), na čež se šlachovitý sportovec vrátil do první ligy a vyhrál, co se dalo. A pak došlo na dopingovou aféru, propadnutí majetku. Snímek The Program: Pád legendy přináší ve zkratce to, co lze popsat ve dvou větách. S tím, že film byl inspirován prací investigativního novináře Davida Walshe, který dopingovou aféru odhalil. Takže tu máme de facto dva životní příběhy v jednom filmu.
Režíruje Stephen Frears (Philomena, Královna), Armstronga hraje Ben Foster, novináře Walshe Chris O´Dowd. Dle recenzentů se jedná o průměrnou podívanou, převyprávění známého příběhu. Místy to režisér zpestří působivými výseky ze závodů a dalšími vzrušivějšími scénami. Ale chybí jakákoliv přidaná hodnota.
Z recenze Františka Fuky: "A kromě Armstronga a jednoho doktora není nakonec nikdo nijak výrazně potrestán a všechno jede dál. Přitom ale film rozhodně nevyznívá ve smyslu "Profi cyklistika je opovrženíhodné zlo, prolezlé korupcí". Film totiž nevyznívá nijak..."
Na závěr si představíme netradiční tuzemský projekt, který dnes míří do vybraných kin. Rosa & Dara a jejich velká dobrodružství je pásmo filmů pro děti. Formát si vybraná kina již nějakou tu dobu sama připravují, takto "naservírovaný" obsah je nicméně novinkou - pohádky o různých délkách odpovídají menším dětem a jejich možnostem vydržet se soustředit. Nejdelší z pásma má 25 minut, následují tři kratší příběhy s Rosou a Dorou, kde sympatické holčičky vysvětlí, proč prší nebo co je gravitace. V prvním týdnu půjde pásmo do zhruba patnácti tuzemských kin. Distributor v tom vidí potenciál na týdny až měsíce, protože kina takový formát žádají. Počítá se i s představeními pro školy za snížené vstupné. Držím palce.