Festivaly a ceny 23. 9. 2024
Festival Future Gate prozkoumá umělou inteligenci. Přivítá legendu Hollywoodu i Monty PythonůFestival prezentuje současné krátké filmy všeho druhu. Na přetřes přijdou hrané, animované, experimentální, studentské, profesionální i neprofesionální tituly. Tyto počiny budou moci diváci zhlédnout zejména v soutěžích, do nichž se každý rok hlásí přes tisíc filmů. Největší prostor patří jejich mezinárodní podobě, v níž se letos představí 34 kraťasů z celého světa. Soutěž Československá 16 pak pro změnu uvede 13 kraťasů z České a Slovenské republiky.
Jejich společnou klasifikací je délka stopáže do 40 minut i aktuálnost, hlásit se totiž mohou jen filmy mladší tří let. Výsledný výběr přináší žánrově i tematický pestrý výběr kraťasů z celého světa, který mohou diváci zhlédnout v rámci devíti hodinových bloků. Na festivalu budou zároveň přítomny tvůrčí týmy projektů z celého světa, s nimiž budou moci návštěvníci debatovat v rámci Q&A či během diskuzí.
Soutěžní výsledky bude hodnotit jako odborná porota, tak samotní diváci, kteří mohou vybrat svého vítěze prostřednictvím hlasování. Zahájení festivalu proběhne ve středu 2. října ve 20:00 ve Velkém sále Kina Art, na programu budou projekce snímků Egg, Dálkař a Slepice, vítězného titulu 55. BRNO16. Festival pak vyvrcholí 5. října večer, kdy budou na stejném místě v rámci slavnostního zakončení vyhlášeni vítězové jednotlivých soutěžních kategorií.
Motto letošního ročníku zní someBODY to love. Ústředním motivem festivalu je tedy letos nejen láska, ale také tělesnost v mnoha významech. V jednotlivých snímcích, diskusních panelech či debatách tak dojde např. na téma body positivity, bodyshamnigu či komodifikace těla. Podtitul zastřešuje téma doprovodného programu, který nabídne například výběr Radua Sticley z portugalského festivalu BEAST. Zobrazení těla a lásky v české filmové historii pak přinese retro blok amatérských snímků.
Ve spolupráci s MIDPOINT Institutem chystá festival přednášku s Virginijí Vareikyté, která se účastní natáčení filmů jako koordinátorka intimity. Jedná se ve filmovém průmyslu o čím dál vyhledávanější profesi, která zajišťuje dodržování hranic i osobní pohodu herců a hereček při natáčení intimních scén. Dále se můžete těšit na diskusní panel o etické pornografii s umělkyní a vysokoškolskou pedagožkou Kateřinou Olivovou i dalšími hosty či filmový blok, zabývající se uměleckým pohledem filmařů a filmařek na využívání těla v uměleckém filmu. Tématem bodyshamingu se bude zabývat workshop Moje tělo je moje – téma těla i duše. A z diskusního či vzdělávacího hlediska vás toho čeká samozřejmě ještě mnohem více.
Na své si však přijdou i fanoušci her. Filmové bloky doplní v rámci spolupráce s festivalem Gamer Pie také herní program. Ten letos uvede krátký film Yötön Yö, který je součástí hry Alan Wake II od finského studia Remedy Entertainment. Online debaty po projekci se zúčastní i kreativní ředitel studia Sam Lake. Hlavní téma festivalu bude rezonovat např. i v rámci gameplaye a přednášky o dating simulátorech v podání studia Painappuru Project. Celý filmový i doprovodný program najdete na oficiálních stránkách festivalu.
Zdroj: Brno16