Násilnický otec, nešťastná matka a chlapec ve střídavé péči. Febiofest zná filmové vítěze
Jubilejní 25. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest zná své vítěze. Porota sekce Nová Evropa v čele s Martou Kubišovou vybrala jako nejlepší snímek film francouzského režiséra Xaviera LegrandaStřídavá péče (2017). Xavier Legrand vypráví příběh Juliena, který se po rozvodu rodičů ocitá ve střídavé péči. Eskalující spory mezi násilnickým otcem a nešťastnou matkou jej dovedou až na okraj propasti. Aby zabránil nejhoršímu, je odhodlaný udělat cokoliv…
Febiofest udělil již počtvrté také Amnesty International Febiofest Award. Porota ve složení Ann Skelly, Šimon Holý a Martina Pařízková vybrala snímek Vnitřní život (2017) režiséra Philippa Van Leeuwa, který vznikl v koprodukci Belgie, Francie a Libanonu. Film vypráví příběh ženy, dětí a muže zabarikádovaných před všudypřítomnou válkou v bytě na sídlišti v Damašku. V protějším okně číhá ostřelovač a po domě se pohybují nebezpeční lidé. Režisér se snaží poukázat na nesmyslnost a krutost válečného konfliktu skrze postavy obyčejných, bezbranných lidí.
Své vítěze zná i pátý ročník soutěže I ty jsi filmařem, do které se mohli přihlásit se svým filmem amatérští filmaři bez omezení. Porota ve složení Jaroslav Kratochvíl, Zuzana Černá, Zdeněk Chaloupka a Jitka Kotrlová vybrala tři výherce. Finanční odměnu v hodnotě 7 000 Kč získal za vysokou řemeslnou a filmovou úroveň a skvělou výpravu Jáchym Belcher. Druhé místo, které je odměněno 13 000 Kč, získal za hravost, originalitu a schopnost zkratky Petr Černý. Výhercem soutěže, který si odnesl finanční odměnu 30 000 Kč, se stal za vynalézavost, lehkost a schopnost udržet si filmový výraz s minimem prostředků Adam Karásek.
Na závěrečném večeru festivalu byly předány dvě ceny Kristián. První převzal francouzský režisér s nezaměnitelným rukopisem Leos Carax (Holy Motors), jehož tři zásadní filmy letošní ročník Febiofestu připomněl. Oceněna byla také francouzská hvězda, herečka Catherine Deneuve, která na festivalu ve středu uvedla svůj snímek z roku 2008 Vánoční příběh. Film režíroval další host festivalu, Arnaud Desplechin, a Catherine Deneuve za něj v roce 2008 získala zvláštní cenu festivalu v Cannes.
Vzhledem ke zdravotní indispozici na začátku festivalu si Deneuve přijela pro cenu až v závěru a byla tak ozdobou zakončovací party. Celkem bylo letos rozdáno pět sošek. Kromě Catherine Deneuve a Leose Caraxe si je odnesli také již zmíněný francouzský režisér Arnaud Desplechin, francouzko-arménský hudebník a herec Charles Aznavour a herečka Daniela Kolářová.
„Nikdy jsem nepředpokládal, že spojím 25 let svého života s festivalem, který za tu dobu vyroste tak, že jej hlavní město České republiky bude označovat za jednu ze svých nejdůležitějších kulturních akcí. Myslím, že program, účast významných zahraničních hostů i neutuchající zájem diváků to letos opět potvrdili,“ řekl prezident festivalu a jeho zakladatel Fero Fenič s tím, že rád přivítal i ozdoby těch nejvýznamnějších světových festivalů, filmové legendy Charlese Aznavoura a Catherine Deneuve. „Ti se tak nádherně prolnuli s několika desítkami dalších tvůrců ze všech kontinentů. Jsem velmi vděčný celému týmu festivalu, že i dál a s velkým nasazením nejen udržuje, ale i skvěle rozvíjí to, co vzniklo z porevolučního nadšení, a co jsem svojí tvrdohlavostí léta z ničeho budoval a tvořil,“ uzavřel Fenič.
Letošní ročník Febiofestu přinesl 445 veřejných projekcí a včetně filmů ze soutěže I ty jsi filmařem celkem 179 snímků. „Na pražskou část festivalu přišlo několik desítek tisíc diváků. Doufáme, že budeme úspěšní také v regionech, kterých máme letos šestnáct a do kterých se vydáváme už 26. března. Festival zakončíme 20. dubna ve Zlíně a 21. dubna v Olomouci,“ dodal ředitel festivalu Kamil Spáčil.
Nyní Febiofest vyráží do regionů, kde budou moct filmoví fanoušci zhlédnout vždy vybranou část festivalu. Na trase jsou tato města: České Budějovice, Hradec Králové, Plzeň, Chomutov, Děčín, Jihlava, Pardubice, Kladno, Vsetín, Mikulov, Liberec, Beroun, Ostrava, Brno, Zlín a Olomouc.