barycek

Barbora Dopitova
18

Uživatel o sobě nic nenapsal.

Česká republika



    300: Vzestup říše
    300: Vzestup říše (2014)
    6.5
    Je poměrně zajímavé časové a dějové zařazení filmu 300: Vzestup říše v ohledu k původnímu snímku. Nejedná se totiž o čistý sequel nebo prequel, ale o nepříliš často viděný mix obou dvou. První část se odehrává před první 300, prostřední během ní a závěrečná pasaž až po ní. Bohužel ale nic nového a ani ozvalštňujícího vzhledem k snímku Zacka Snydera nepřináší. Takže zarytí fanoušci původního díla budou nadšeni, ostatní už tolik ne. Druhý díl 300 pokračuje v nastolených normách - což znamená důraz na akční bojové sekvence a hlavně na neralisticky vzhlížející hektolitry krve. Vyprávění se již nezaměřuje pouze na jednu bitvu, nýbrž na několik. Ze souše se také přesouvá na moře, k jehož zvtárnění může mít divák určité výhrady (natáčení totiž probíhalo na souši). Někdy je z obrazu až moc cítit digitální podoba prostředí. Struktura filmu je poměrně obyčejná a běžná: střídají se akční posáže s těmi klidnějšími. Hlavní hrdina nedisponuje již takovým charisma jako jeho předchůdce Gerard Butler, a tak to musí převzít na svá bedra uhrančivá Eva Green. Což jen umocňuje fakt krátkého výskytu postavy Xerxa, ačkoliv vypravěč na něho v expozici snímku i v jeho průběhu opakovaně odkazuje jako na největšího hybatele a strůjce dění a samozřejmě i zla. Tomu i odpovídá Xerxovo vyplenění Athén, které se smrsklo jen do několika krátkých záběrů. A jak se řiká: film neurazí ale ani nenadchne.
    Ledová archa
    Ledová archa (2013)
    7.5
    Poměrně chytré a povedené koprodukční sci - fi natočené na základě komiksu pojednávající o posledních přeživsích v postapokalyptické vizi světa, kteří se před smrtící zimou uchýlili na poslední ,,bezpečné" místo na Zemi. Do nekonečna obíhajícího vlaku. Snímek pracuje s originální zápletkou a hlavně také s deskripcí a argumentací. Po celou dobu trvání vyprávění je film popisný a divák společně s hlavními postavami poznává mechanismus fungování a prostředí vlaku. Ústřední hrdinové (jak už to bývá), největší lůza v rámci cestujících, se snaží prostřednicvtím vzpoury vymanit z bídy a hladu a dostat se ze špinavé zadní části vlaku do jeho jídlem oplývajícím předku. Dominantou filmu je ono poznávání každého vagonu, který vždy vypadá odlišně a je jinak barevně vyřešen a po každé na postavy čeká jiné překvapení. Najdeme zde povedené akčí scény a mnoho zajímavých nápadů, ze kterých je cítít neamrické vedení. Snímek také může nalákat atraktivní herecké obsaznení a také fakt, že celý projekt se natáčel u nás na Barrandově. Zůstává jen velkou záhadou, jakto, že se film nedostal (alespoň prozatím) do české distribuce.
    Bezpečný přístav
    Bezpečný přístav (2013)
    5
    Lasse Hallstrom je zkušený režisér a už má na svém kontě několik podařených adaptací literárních děl (Co žere Gilberta Grapea, Pravidla moštárny, Čokoláda atd). Již podruhé se vrhá do zfilmování románu od Nicholase Sparkse (nejprve se jednalo o Milý Johne). Snímek se podle klasických konvencí odehrává ve dvou liniích odpovídající normám romantického žánru respektive thrilleru. Ústřední hrdinka řeší novou lásku, přičemž se musí také vypořádat se svou minulostí. Ta je divákovi (i všem ostatním postavám z milostné linie) utajena a její odhalení je dávkováno prostřednictvím postupně se prodlužujících flashbacků. Bohužel film selhává na obou rovinách. Snímek je v obou případech plný klišé a hlavně bez originality. Ono tajemství je přesně to, co diváka napadne jako první. V romantické rovině vyprávění se dočkáme pouze okoukaných postupů a opakovaného vývoje příběhu. Po stylistické a technické stránce se jedná pouze o rutinně natočený film, jehož bezvýznamnost podtrhuje závěrečný ,,mysteriózní" prvek, který k předešlému dění vyznívá jako pěst na oko.

    Oblíbená díla

    Oblíbení tvůrci