Zajímavosti o Králové Šumavy

66%

Zajímavosti 10

  • Kris Kelly byl během natáčení za Josefem Hasilem v Chicagu, kde se Hasil usadil a žil do své smrti, za Vlastou v Kanadě v Hamiltonu, kde se setkal i s její dcerou, a pak samozřejmě na Šumavě, kde se točilo s Hasilovými příbuznými.
  • Autorem hudby k filmu je slavný Dj David Holmes, jenž stojí za hudbou k takovým snímkům, jako jsou například Zakázané ovoce, Dannyho parťáci nebo Přeber si to znovu.
  • „Coby člověka z jiné země mě nejvíce šokovalo, co všechno musela zažít Hasilova rodina včetně věznění. I když moje země má také komplikovanou minulost, bylo to pro mě šokující. Začal jsem si postupně uvědomovat, kdo jsou opravdoví hrdinové, odkud se bere statečnost a hrdinství. To byla ta vzrušující filmařská cesta,“ dodává Kris Kelly.
  • „Pocházím z Belfastu, kde máme historicky a dlouhodobě problémy, nyní s Brexitem, v minulosti s násilím, konflikty a válkou, přičemž vše se týká a týkalo hranic. Můj nejoblíbenější film o Belfastu se jmenuje Hunger (Hlad) a režíroval ho Steve McQueen, který je Brit. Je to upřímná výpověď, líbí se mi právě ta perspektiva zvnějšku, že režisér není z naší země. Někdy je potřeba zkrátka pohled zvenčí – a takto jsem ke Králům Šumavy přistupoval. Aspekty hranic a jejich významu jsou pro mě velmi důležité a jsou mi blízké. Jako rodák z Belfastu se identifikuji se Severním Irskem, a to je občas velmi obtížná pozice,“ říká režisér Kris Kelly, který je také zkušeným výtvarníkem, animátorem a specialistou na vizuální efekty.
  • Kromě Josefa Hasila natočeného v jeho americkém bydlišti v Chicagu krátce před jeho smrtí tvůrci zaznamenali také životní story paní Vlasty žijící v Kanadě, kterou Hasil převedl přes česko- německou hranici jako mladou dívku, ta se nakonec desítky let poté se svým zachráncem před kamerou setkává.
  • Josef Hasil pocházel ze skromných poměrů početné šumavské rodiny, ve 24 letech nastoupil k pohraniční posádce na česko-německo-rakouském trojmezí. Pomáhal lidem při útěku z komunistického Československa. V roce 1948 byl odhalen a uvězněn na 9 let, z lágru dokázal po půl roce věznění utéct a dostat se do Západního Německa. Odtud se vrátil do Československa jako „skutečný český James Bond“, agent americké zpravodajské služby CIC (předchůdce CIA), jeho výzvědná skupina poskytovala na Západ cenné informace. Svou převaděčskou činnost musel ukončit po zadrátování hranic v roce 1953, rok nato odjel z Bavorska do USA. Po sametové revoluci navštěvoval svou rodnou zemi, v roce 2001 dostal od tehdejšího prezidenta Václava Havla vyznamenání Medaili Za hrdinství.
  • Režisérem snímku je Kris Kelly - držitel cen BAFTA a Emmy.
  • Snímek vstupuje do kin u příležitosti 100. výročí Hasilova narození a zároveň téměř přesně 5 let od jeho smrti 15. listopadu 2019.
  • Akční i romantický příběh legendy převaděčství ožívá prostřednictvím rotoskopické animace známé například z filmu Alois Nebel.
  • Snímek Králové Šumavy vypráví skutečný příběh hrdiny šumavských lesů Josefa Hasila, který pomohl z komunistického Československa na Západ desítkám lidí včetně matek s dětmi.