Oblíbená herečka Gwyneth Paltrow si v posledních letech dává od hraní pauzu a věnuje se hlavně své podivné firmě Goop, prodávající různé wellness produkty nejasného původu a kvality. Naposledy hrála v seriálu Politik (The Politician), na filmovém plátně se neobjevila od Avengers: Endgame z roku 2019. Právě díky zkušenostem z marvelovského komiksového univerza se však nezdráhá do superhrdinských filmů trochu rýpat.
Články 10
Americká fikce (American Fiction), kterou si můžete nyní pustit na Amazon Prime, právě vyhrála Oscara za scénář. Satira zkušenosti afroamerického spisovatele s liberálním pokrytectvím a vlastními komplexy přesně zapadá do dnešní doby. Nejde o univerzálně sdílný film – na jeho plné docenění je třeba poměrně detailně znát každodenní realitu amerického života. I proto se snímek příliš neprosadil mimo Spojené státy. Přesto stojí za to mu dát šanci. Jak pro věci, co dělají tvůrci dobře, tak pro ty, o nichž se dá pochybovat.
Největším filmovým lákadlem Netflixu těchto měsíců měl být dvojfilm Zacka Snydera Rebel Moon (Rebel Moon - Part One: A Child of Fire), jehož druhá část s podtitulem Jizvonoška (Rebel Moon: Part Two - The Scargiver) doputuje na streamovací platformu v dubnu. Už kvůli „kvalitám“ prvního dílu, kdy se zpomalené vykrádačce Star Wars a milionu dalších filmů smáli skoro všichni, tady ovšem už asi málokdo čeká tučný sci-fi blockbuster. Ten bychom ale na Netflixu mohli paradoxně dostat jen o měsíc později. A v novince Atlas nám ho možná doručí samotná Jennifer Lopez.
Nejprestižnější oslava filmového umění v noci z neděle na pondělí zodpověděla otázku, která se objevovala ve většině odborných i laických úvah – kolik Oscarů si na 96. ceremoniálu uzme Oppenheimer? Životopisný portrét komplikovaného konstruktéra první jaderné zbraně si jich před zraky hollywoodské smetánky nakonec vysloužil sedm, přičemž se čtyřmi soškami mu nejtěsněji konkurovala osobitá satirická komedie Chudáčci (Poor Things). Moderátor Jimmy Kimmel sice stačil zesměšnit Donalda Trumpa a prostor dostal i citát ruského opozičního politika Alexeje Navalného, ale jinak se večer nesl v uctivém, místy překvapivě rozverném a ryze filmovém duchu.
Už třináctým rokem se datový novinář Ben Zauzmer pokouší odhadnout výsledky oscarového klání na základě matematických dat. O svém modelu dokonce napsal knihu s názvem Oscarmetrics a své predikce každoročně zveřejňuje i na webu The Hollywood Reporter. Jaké výsledky bychom podle Zauzmera měli na předávání, jež se uskuteční už tuto neděli, očekávat?
Americká filmová akademie jako každoročně zveřejnila seznam filmů a umělců, kteří se 10. března budou ucházet o prestižní oscarové ceny. Nominovaná díla a osobnosti vyhlásili herci Zazie Beetz a Jack Quaid. Ač došlo i na překvapení a bez nominace skončili Leonardo DiCaprio či režisérka Barbie Greta Gerwig, ostatní favorité si své pozice uhájili. S úctyhodnými 13 nominacemi vévodí Oppenheimer, Chudáčci (Poor Things) mají 11 nominací, Zabijáci rozkvetlého měsíce (Killers of the Flower Moon) 10, Barbie 8 a Maestro uzavírá vedoucí pětku se sedmi šancemi na Oscara. Už 54. nominaci obdržel legendární skladatel John Williams, jenž vylepšil vlastní rekord jako nejčastěji nominovaná žijící osoba.
V Hollywoodu po 81. rozdali prestižní Zlaté glóby, jimiž asociace zahraničních novinářů každoročně oceňovala mimořádné umělecké úspěchy na poli filmu a televize. Letos ovšem hlasování poprvé připadlo novému a globálně vyváženějšímu sdružení 300 žurnalistů a žurnalistek z celého světa, kteří nejlepšími filmy roku zvolili drama Oppenheimer, komedii Chudáčci (Poor Things) a evropskou Anatomii pádu (Anatomie d'une chute). Na ceremonii, jíž provázel stand-up komik a herec Jo Koy, se z vítězství radovali rovněž herci Cillian Murphy, Paul Giamatti a Robert Downey jr. nebo herečky Emma Stone a Lily Gladstone. Nejlepším seriálem se jako tradičně stalo korporátní satirické drama Boj o moc, které si odneslo i tři herecké ceny. První Zlatý glóbus vyhrál také populární režisér Christopher Nolan.
Severoamerická Akademie filmového umění a věd, známější pod zkratkou Oscar, dnes představila semifinalisty v deseti kategoriích. Širší nominace vždy přinášejí patnáctku těch, kteří budou později usilovat o užší výběr. Mezi představenými kategoriemi najdeme například dokument, cizojazyčný film, hudbu nebo vizuální efekty. Z dostupných dat to zatím vypadá na velký triumf Barbie.
Druhé nejprestižnější filmové ocenění světa zná své letošní nominované filmy, seriály a osobnosti. Zlaté glóby, jejichž hlasování nově neutváří asociace zahraničních novinářů působících v Hollywoodu, na podzim ohlásily také novou kategorii vyzdvihující filmy, jež zaznamenaly výjimečný tržební úspěch. Druhá novinka se týká stand-up komiků, šest z nich si za televizní vystoupení o minimálním rozsahu třiceti minut poprvé vysloužilo vlastní nominaci. O vítězích rozhoduje 300 žurnalistů a žurnalistek z celého světa, práva nyní drží společnost Dick Clark Productions. V pořadí 81. ceremoniál proběhne 7. ledna 2024 v hotelu Beverly Hilton, přičemž totožnost moderátora se ještě tají. Níže si můžete prohlédnout seznam nominovaných děl a osobností.
Z Hollywoodu poslední dobou moc nadšených hlasů ohledně umělé inteligence neslýcháme. O to víc překvapí tvrzení filmaře a bývalého novináře Corda Jeffersona, jehož debut American Fiction se stal před pár dny miláčkem publika na festivalu v Torontu. V rozhovoru pro Los Angeles Times řekl: „Tenhle vývoj je dobrý, jen si myslím, že musíme najít způsoby, jak využít technologie k podpoře skutečných umělců, ne jako cestu k vyřazení lidských bytostí z kreativního procesu.“