Zajímavosti 46
- Film má jistou podobnost s broadwayskou hrou Martina McDonagha „A Behanding in Spokane“ z roku 2010, v níž Christopher Walken ztvárnil muže pátrajícího po své chybějící ruce. Hra měla 108 představení. Walken získal nominaci na cenu Tony za nejlepší mužský herecký výkon ve hře a jeho hereckými kolegy byli Zoe Kazan, Sam Rockwell a Anthony Mackie.
- Po dokončení písně „Banshees of Inisherin“ Colm uvažuje o tom, že podle něj už banshees nekřičí, aby předznamenaly smrt; spíše jen sedí, baví se a pozorují. To popisuje paní McCormicková, která sama pozoruje dění (zejména Pádraicovo) a vlastně také předpovídá smrt.
- Colin Farrell shrnul příběh jako „rozpad radosti“. Jeho Padraic začíná film, „jako by právě vyhrál v loterii; je tak šťastný a spokojený a propojený“. Na konci se však promění v „někoho, kdo věří, že na světě je místo pro násilí a že ani nemusí být ospravedlnitelné... a nedokáže najít nic z radosti, kterou kdysi v životě měl“.
- Martin McDonagh se za tento film stal šestým irským režisérem, který byl nominován na Oscara za nejlepší režii. Prvních pět je: Herbert Brenon - "Sorrell and Son" (1927); Sir Kenneth Branagh - "Jindřich V." (1989) a "Belfast" (2021); Jim Sheridan - "Moje levá noha" (1989) a "Ve jménu otce" (1993); Neil Jordan - "Hra na pláč" (1992); Lenny Abrahamson - "Room" (2015); Žádný z této šestice nezvítězil. Z této šestice je McDonagh jediný, který se narodil mimo Irsko (narodil se v Londýně irským rodičům).
- Film byl vydán v půjčovně PVOD a 13. prosince 2022 zpřístupněn ke streamování na HBO Max. Na Blu-ray a DVD jej 20. prosince 2022 vydaly společnosti 20th Century Studios Home Entertainment a Disney / Buena Vista.
- Colin Farrell a Barry Keoghan spolu dříve hráli ve filmu „Zabití posvátného jelena“.
- Colin Farrell [Padraic] a Brendan Gleeson [Colm] si společně zahráli ve filmu "V Bruggách" (2008).
- Nejznámějším polodokumentárním filmem, který kdy byl o Aranských ostrovech natočen, je pravděpodobně snímek Roberta J. Flahertyho „Muž z Aranu (1934)“, který poskytl dramatikovi Martinu McDonaghovi inspiraci pro jeho hru „The Cripple of Inishmaan“ z roku 1996. Když se hra v roce 2014 dostala na Broadway, získala šest nominací na cenu Tony.
- Kerry Condonová poprvé spolupracovala s Martinem McDonaghem v jeho divadelní inscenaci "The Lieutenant of Inishmore back" v roce 2001.
- Apríl se slavil i v odlehlých irských vesnicích. První nepříjemné setkání obou postav tedy přirozeně vedlo k (nesprávné) domněnce, že rozhovor, který se toho dne vedl, byl ve skutečnosti žert.
- V obsazení filmu jsou 4 nominovaní na Oscara: Colin Farrell, Brendan Gleeson, Kerry Condon a Barry Keoghan. Všichni získali za tento film svou první nominaci na Oscara.
- Film byl nominován na devět Oscarů, ale v oscarový večer odešel domů s prázdnou.
- Jedná se o první film Martina McDonagha odehrávající se v Irsku od jeho průlomového krátkometrážního filmu „Six Shooter“ (2004), který získal Oscara.
- Filmová lokace Keem Bay byla v roce 2023 v anketě novin Reader Travel Awards vyhlášena „nejlepší pláží Irska“.
- Hlavní postavy diskutují o tom, že „na tango jsou potřeba dva“, což je elegantní způsob, jak říct, že na hádku jsou potřeba dva lidé, protože se nemůžete hádat sami se sebou. Zatímco tango bylo ve 20. letech, kdy se děj filmu odehrává, velmi populární, fráze „na tango jsou potřeba dva“ vznikla mnohem později, v roce 1952, v populární písni interpretované Pearl Baileyovou.
- Oslík Jenny je ve skutečnosti třetím oslíkem, který byl obsazen do poslední role.
- Poníka Minnie hraje poník jménem Minnie. Oslíka Jenny hraje oslice jménem Jenny. Ale psa Sammyho hraje pes jménem Morse.
- Během natáčení pobýval scenárista a režisér Martin McDonagh o víkendech u svých irských rodičů v jejich domě v Galway na západním pobřeží Irska, nedaleko Rossaveelu, odkud pravidelně vyplouvají trajekty na ostrov Aran.
- Když měl film premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách v roce 2022, sklidil patnáctiminutový potlesk vestoje.
- Natáčelo se po dobu dvou měsíců.
- Ačkoli je naznačeno, že mezi postavou Kerry Condon a Barrym Keoghanem je velký věkový rozdíl, ve skutečnosti je dělí pouhých 9 let.
- Dominik řekne: „Slabé srdce a tak,“ poté, co Siobhan podráždí. To pravděpodobně odkazuje na přísloví „Slabé srdce nikdy nezískalo krásnou dámu“.
- Díky tomu, že se film odehrává převážně pod širým nebem a má omezené obsazení na odlehlém ostrově, byl ideální pro natáčení uprostřed pandemie s intenzivním omezením Covid-19.
- Všichni čtyři hlavní herci (Gleeson, Farrell, Condon a Keoghan) pocházejí z Irska, kde se děj filmu odehrává.
- Úspěch filmu vedl k tomu, že Brendan Gleeson moderoval epizodu pořadu Saturday Night Live (1975). S úvodním monologem mu pomohl Martin McDonagh. Gleeson váhal, zda se do toho pustit, ale Colin Farrell ho přemluvil, aby to vzal, protože to sám udělal v roce 2004.
- Inisherin je fiktivní místo. Název pochází ze dvou irských výrazů: „Inish“ a „Erin“. Inish znamená „ostrov“ a Erin je starobylá podoba slova „Eire“, což je irský název pro Irsko. Celkově Inisherin znamená „ostrov Irska“. Ve filmu je Inisherin ostrov, který se nachází západně od Irska.
- Jenny je vlastně výraz pro oslí samici. Ačkoli se skutečná oslice, která ve filmu Jenny ztvárňuje, skutečně jmenuje Jenny, hodí se to i k postavě Colina Farrella, která je představena jako poněkud prostomyslná.
- Osm nominací na Zlatý glóbus dělá z filmu nejvíc nominací na tyto ceny od filmu "Návrat do Cold Mountain" (2003). V obou filmech se objevuje Brendan Gleeson.
- Pat Shorttová i Jon Kenny spolu sdílejí mnoho scén, často vedle sebe sedí v hospodě a společně sedí v kostele. Dvojice začínala jako komediální duo D'Unbelievables.
- Mezi Siobhaniny knihy patří „Northangerské opatství“ od Jane Austenové, „Irské idyly“ od Jane Barlowové, „Waverley“ od Waltera Scotta a „Zlatý sen“ od R. M. Ballantynea.
- Podle kostymérského oddělení se Colin Farrell i Brendan Gleeson významně podíleli na tvorbě kostýmů svých postav a oba prokázali hluboké porozumění tomu, jak může oblečení proměnit scénu.
- The Banshees of Inisherin, v originále The Banshees of Inisheer, měl být třetím dílem série divadelních her Martina McDonagha nazvaných „Trilogie Aranských ostrovů“, do které patří i Mrzák inishmaanský a Poručík z Inishmoru.
- Většina šatníku Brendana Gleesona byla navržena s ohledem na siluetu hrdinů Starého západu.
- Ve filmu je zmíněno, že válka může brzy skončit. V době, kdy film začíná (1. dubna 1923), zbývaly do konce jedenáct měsíců trvající irské občanské války necelé dva měsíce.
- Poslední scéna filmu se natáčela poslední den natáčení. V rozhovoru pro britskou televizní a produkční společnost Film4 Martin McDonagh uvedl, že na začátku psaní scénáře nevěděl, zda bude mít film „šťastnější nebo smutnější konec. Mohlo to dopadnout tak i tak“. Teprve poté, co byl natočen zbytek filmu a prvky scénáře byly začleněny do filmu, získal příběh vlastní tón. Poté bylo rozhodnuto, jaký bude konec, a byla natočena poslední scéna. Podle režiséra by mělo být cítit, že „příběh nemohl skončit jinak“.
- Colmův domov byl natočen na ostrově Achill, který je skalnatý a drsný, aby odrážel jeho morální rozpolcenost. Padraicovy scény se natáčely na rovinatějším, více zemědělsky obdělávaném ostrově Inishmore.
- Jméno postavy Colina Farrella, „Pádraic Súilleabháin“, je původní gaelský zápis jména, které se v angličtině stalo Patrick Sullivan.
- Barry Keoghan a Colin Farrell bydleli během natáčení v Irsku ve stejném bytě. Keoghan přiznává, že Farrella přiváděl k šílenství tím, že po sobě nechával nepořádek a snědl všechny Farrellovy oblíbené cereálie. Farrell, kterého Keoghan nazývá postavou staršího bratra, řekl, že to bylo jako „žít v epizodě [MTV] The Real World“.
- Jenny, miniaturní oslík, který ztvárňuje domácího mazlíčka Colina Farrella - také se jmenuje Jenny, pravděpodobně proto, aby jí pomohl reagovat na náznaky -, nikdy předtím ve filmu nehrál. Nebyla vycvičeným zvířecím hercem a zdálo se, že se jí tato zkušenost příčí. Sám Farrell žertoval, že je největší diva na place. Druhý osel s bohatými zkušenostmi z natáčení, Nosy Rosy, zastával roli Jennyina dvojníka.
- Při práci na hudbě k filmu skladatel Carter Burwell uvedl, že mu režisér Martin McDonagh dal jedno zlaté pravidlo, kterým se musí řídit: žádná tradiční irská hudba.
- „Banshee“ je poangličtěný výraz pro ‚bean sí‘ ze staré irštiny, což znamená ‚žena z pohádkové mohyly‘ nebo ‚pohádková žena‘. V irském folklóru je to duch, který zvěstuje smrt člena rodiny, obvykle křikem, nářkem, jekotem nebo kvílením.
- Colin Farrell a Brendan Gleeson souhlasili s účastí ve filmu několik let předtím, než dostal zelenou.
- Brendan Gleeson je ve skutečném životě zdatným hráčem na housle a hraje zde vlastní hudbu stejně jako ve filmech "Michael Collins" (1996), "Jak ulovit Dr. Lewise" (2013) a "Návrat do Cold Mountain"(2003).
- Veřejný dům J. J. Devine byl pro účely natáčení filmu speciálně postaven na ostrově Achill v hrabství Mayo na západním pobřeží Irska. Protože nebylo získáno stavební povolení, musela být hospoda po skončení natáčení zbourána. BBC však dne 8. 7. 23 informovala, že hospodu zachránil hostinský Luke Mee, který ji přemístil a zrekonstruoval, aby mohla sloužit jako turistické místo.
- Colin Farrell měl během natáčení několik incidentů se zvířaty. Miniaturní oslice Jenny ho kopla, když ji krmil z ruky. Za druhé ho pokousal pes, který ztvárňoval domácího mazlíčka Brendana Gleesona. Zatřetí se kůň, který vedl vozík, v němž Farrell seděl, pokusil couvnout s vozíkem do oceánu.
- Svetry všech hlavních postav šila stejná starší žena, Delia Barryová. Pletla je ručně speciálně pro film, a to i dvojmo pro každý svetr. Nebyla přítomna na natáčení a s herci se před vytvořením kousků pro ně nesetkala. Barryová uvedla, že jeden ze svetrů Colina Farrella se pletl 100 hodin.