Zajímavosti 12
- V terénních kancelářích FBI je nejžádanějším úkolem "agent případu" při vyšetřování, které přináší zatčení a odsouzení, "uzavřené případy" a rozvoj informátorů. Agent, který "má lístek" na případ, je agent, který je osobou, jež získá hodnotící zásluhy za úspěch vyšetřování; nejčastěji je to osoba, která řídí administrativní část vyšetřování. Agenti, kteří na případu nahromadí svá "čísla" - zatčení -, dostávají z Washingtonu pochvaly, povýšení a peněžní odměny,
- "Královna na jeden den" je vyjednávacím trumfem při vyjednávání o přiznání viny. Jedná se o nabídkový dopis, což znamená, že se zatýkající policista nemusí předem k ničemu zavazovat. Nabídka bude přezkoumána a nebude považována za předpojatou v průběhu vyjednávání a po něm. Pokud mají poskytnuté informace hodnotu, může být projednána dohoda o spolupráci. Jedná se také o název herního pořadu z 50. let 20. století, který začal v rozhlase pořadem Queen for a Day (1951) a nakonec se dočkal i televizního zpracování Queen for a Day (1956), kde ženy soutěžily o ceny na základě toho, proč si zaslouží královské zacházení.
- V řadách FBI pracuje značný počet mormonů, a to v takové míře, že se jim říká "mormonská mafie". Důvodem, proč jsou vyhledáváni, jsou jejich vlastnosti jako "čistotnost", abstinence a nekuřáci. Vzhledem k celosvětovému misionářskému aspektu církve mají mormoni při svém proselytském poslání k dispozici jazyky.
- Jen Richardsová v seriálu nejprve působila jako konzultantka, poté jí byla svěřena role Julie Lawsonové. Postava Jamea "Buffalo Billa" Gumba z filmu Mlčení jehňátek (1991) je obecně považována za významný příklad fiktivního tropu "vražedného transsexuála", přestože doktor Lecter ve filmu výslovně potvrdil, že Bill nebyl skutečným transsexuálem, ale pouze si to myslel kvůli své těžké poruše identity. Producenti nicméně doufali, že se jim podaří napravit negativní dopady filmu (a mnoha dalších filmů) na vnímání transsexuálů veřejností. Juliin monolog o veřejném vnímání transsexuálů v souvislosti s případem Buffalo Billa odráží mnoho přetrvávajících kritik Mlčení jehňátek, ať už oprávněných, či nikoli.
- Co se týče zvláštních agentů, FBI přijímá spíše právníky, dále pracovníky donucovacích orgánů a vojáky, jakož i osoby, které úřad považuje za osoby se zásadními dovednostmi důležitými pro národní zájmy, např. jazykové znalosti, počítačové dovednosti atd.
- ViCAP je zkratka pro Violent Criminal Apprehension Program a jedná se o stále se rozšiřující a rozsáhlou databázi nevyřešených sériových vražd v celé zemi. Inspirací pro vznik programu byl vyšetřovatel vražd losangeleského policejního oddělení Pierce Brooks, který v 70. letech minulého století lovil ve veřejné knihovně v novinách velkých měst články o vraždách podobných těm, které vyšetřoval. Napadlo ho: "Co kdyby tyto informace byly obsaženy v systému, ve kterém by se dalo vyhledávat?". Svůj nápad předložil ministerstvu spravedlnosti a v létě 1985 se Brooks stal prvním vedoucím programu ViCAP. Program funguje pouze tehdy, pokud se členové komunity orgánů činných v trestním řízení starají natolik, aby údaje do systému vkládali.
- Ve Washingtonu, zejména na území města, má Federální úřad pro vyšetřování dvě velká zařízení. Ústředí FBI, známé také jako budova J. Edgara Hoovera, dohlíží na činnost úřadu na celostátní úrovni, zatímco washingtonská pobočka (WFO) se zabývá záležitostmi v rámci metropolitní oblasti. V době, kdy se odehrával děj příběhu, sídlila washingtonská pobočka v Buzzard's Point (jihozápadní Washington). Agenti vyslaní do tohoto zařízení si stěžovali na jeho izolaci, vzdálenost od hlavních dopravních uzlů a nedostatek rušného městského života.
- ViCAP (Violent Criminal Apprehension) taskforce neboli Violent Crime Taskforce je také název databáze, která sleduje aktivity spojené se sériovými vraždami ve Spojených státech.
- Výcviková akademie FBI (Federálního úřadu pro vyšetřování) se nachází 36 mil od Washingtonu D.C. a rozkládá se na 547 akrech v areálu základny námořní pěchoty Spojených států v Quantiku ve Virginii. Akademie je instituce určená k výcviku budoucích zvláštních agentů a zpravodajských analytiků. Od roku 1972, kdy J. Edgar Hoover otevřel její brány, se v Quanticu (jak se mu v kruzích FBI říká) nachází jedna z největších a nejkomplexnějších kriminalistických laboratoří na světě a také sídlo týmu pro záchranu rukojmích (FBI SWAT). V současné době zde společně sídlí výcviková akademie DEA (Drug Enforcement Agency) a také vyšetřovací složky různých vojenských útvarů: Vzdušné síly Spojených států - Úřad pro zvláštní vyšetřování (OSI)Armáda - Kriminální vyšetřovací oddělení (CID)Námořnictvo - Námořní kriminální vyšetřovací služba (NCIS).
- Přestože se děj seriálu odehrává podle filmové adaptace Mlčení jehňátek (1991), Dr. Hannibal Lecter se v něm nezmiňuje jménem, protože práva na tuto postavu patří jiné produkční společnosti. Práva na zfilmování románu "Červený drak" z roku 1981 a dalších Harrisových děl vlastní společnosti De Laurentis Films a NBC (která odvysílala film Hannibal (2013)), zatímco CBS si zajistila pouze práva na román "Mlčení jehňátek" z roku 1988.
- Ačkoli se v seriálu neobjevuje Hannibal Lecter, vrací se do něj další postavy z filmu Mlčení jehňátek (1991).
- Rebecca Breedsová uvedla, že pro svou interpretaci Clarice Starlingové použila také výrazný přízvuk Jodie Fosterové ve filmu Mlčení jehňátek (1991).