Zajímavosti o Dámský gambit

89%

Zajímavosti 37

  • Scénáristovi a producentovi Allanu Scottovi trvalo asi třicet let, než se tento seriál dostal do výroby. Během té doby příběh devětkrát přepsal a oslovil několik studií. Každé studio seriál odmítlo, protože se domnívalo, že o šachy nebude mít nikdo zájem. Ironií osudu se tento seriál stal nejsledovanějším pořadem na Netflixu, když do měsíce po svém debutu přilákal více než 62 milionů diváků po celém světě.
  • Na rozdíl od většiny filmů a televizních pořadů zobrazujících šachy jsou v tomto seriálu šachovnice vždy správně rozestavěny a šachové partie a pozice jsou realistické. Národní mistr Bruce Pandolfini a velmistr Garry Kasparov působili v tomto seriálu jako konzultanti.
  • Na podzim roku 2020 přinesla řada zpravodajských serverů (včetně New York Times, NPR, FOX Business, CNN, Forbes, Variety a mnoha dalších) zprávu, že díky popularitě tohoto seriálu prudce vzrostl prodej šachových sad a výrazně se zvýšil zájem o výuku této hry.
  • Během rozhovoru se z National Public Radio v pořadu „Weekend Edition Saturday“ v říjnu 2020 uvedl moderátor pořadu Scott Frank, že nejprve požádal velmistra Garryho Kasparova, aby si zahrál roli Borgova, což Kasparov odmítl. Souhlasil však, že bude v pořadu působit jako konzultant. Frank uvedl, že kromě zřejmých rad, které Kasparov poskytl při navrhování šachových partií během turnajů, přispěl také cenným „vhledem do toho, jak se může cítit zázračný šachista. A v příběhu je spousta rozhovorů, které pocházejí přímo od něj - Rusové diskutují o tom, že nemůže prohrát, protože kdyby prohrála, víte, je sirotek. Je jako my. Co by jí zbylo?“
  • Anya Taylor-Joy (Beth Harmon) v jednom z rozhovorů uvedla, že před přijetím role byly její znalosti šachů „nulové, žádné“. Dále uvedla, že během natáčení seriálu byla „pozvána do velmi tajného světa...“. „Bylo to tak vzrušující, že na mě byl vyvíjen tlak typu „musíš se naučit tuto velmi složitou sekvenci na třech šachovnicích, a to co nejrychleji, během pěti minut“...“. „je to na stejné úrovni jako ta největší pýcha na něco, co kdy můj mozek dokázal, protože jsem si namluvil, že jsem opravdu dobrý šachista.“ Thomas Brodie-Sangster (Benny Watts) a Harry Melling (Harry Beltik) také přiznali, že před natáčením věděli o hře jen velmi málo.
  • Anya Taylor-Joy prohlásila, že byla schopna předvést partie rychlých šachů na jeden záběr, ačkoli musela tahy opakovat kvůli dodatečnému záběru.
  • Bruce Pandolfini byl nejen konzultantem tohoto televizního seriálu; téměř o čtyřicet let dříve působil také jako šachový konzultant a korektor původního výchozího románu. Autor Walter Tevis za tento přínos Pandolinimu děkuje v poděkování k románu. V článku v časopise Chess Life Magazine z roku 2020 Pandolfini také uvádí, že to byl on, kdo pro knihu navrhl název „Dámský gambit“.
  • Anya Taylor-Joy (Beth) a Gabriele Binder (kostýmní výtvarnice) společně vyvinuly Bethin styl. Přibližně 80 % dobových kostýmů pro Beth bylo vyrobeno ručně a Anya do nich hodně přispěla. Protože během představení úzce spolupracovaly, Anya si vlastně Bethin šatník ponechala. Představení je však tak úspěšné, že šaty jsou dočasně vystaveny v muzeu v Brooklynu.
  • Pan Shaibel dává Elizabeth knihu s názvem „Moderní šachová zahájení“. Tuto knihu, obvykle nazývanou MCO, napsali Richard Clewin Griffith a John Herbert White a poprvé vyšla v roce 1911. Od té doby se dočkala patnácti vydání a je označována za „první vědeckou studii o zahájeních ve dvacátém století“.
  • Díky tomuto pořadu se román Dámský gambit dostal 37 let po svém vydání na seznam bestsellerů The New York Times.
  • Na otázku, proč seriál neobsahuje nahotu během sexuálních scén, jak to dnes dělá většina kabelových seriálů, Anya Taylor-Joy odpověděla: „U Beth to není tak, že by [explicitní nahota] odváděla pozornost od příběhu, jen by nic nepřidala. Jste na cestě s ní a ta cesta se odehrává v její mysli. Není v ní nic fyzického, kromě zneužívání, kterému vystavuje své tělo prostřednictvím návykových látek.“
  • Anya Taylor-Joy prohlásila, že ačkoli v reálném životě není výjimečnou šachistkou, od natáčení se o hru zajímá a poznamenala, že si koupila drahou šachovou sadu, kterou by bylo škoda promarnit. Dodala, že její soupeři mohou uvítat, když zjistí, že není představitelkou Beth Harmonové.
  • Podle webu The Chess Website je dámský gambit jedním z nejoblíbenějších zahájení v šachu díky své útočné zdatnosti. Používá se, když hráč rád vyvíjí neustálý tlak na svého soupeře.
  • Bethiny imaginární pohybující se šachové figurky na stropě její ložnice byly dílem VFX supervizora Johna Mangii a VFX producentky Arissy Blasingame, z nichž ani jeden neměl o šachách příliš mnoho znalostí, dokud nenastoupil k této produkci. Mangia a Blasingameová zajistili pro seriál více než 700 záběrů, včetně virtuální budovy v Las Vegas z 60. let. Pro stropní sekvence bylo použito skenování LIDAR, aby bylo možné vykreslit přesné 3D rozměry místností a prostředí. Kdykoli je Beth zobrazena, jak v duchu přesouvá šachové figurky po stropě, všechny tyto tahy byly založeny na skutečných šachových tazích.
  • Když se Anya Taylor-Joy poprvé dozvěděla o obrovském pozitivním ohlasu na seriál po jeho prvním odvysílání na Netflixu, byla zrovna na natáčení v Irsku, kde natáčela film Here Are the Young Men (2020). Poté, co se vrátila domů do Londýna a vyšla si na neformální procházku v masce a čepici, lidé ji na ulici okamžitě poznali díky jejím nezaměnitelným očím.
  • Díky úspěchu pořadu se počet dotazů na šachy ve vyhledávači Google zdvojnásobil, zatímco vyhledávání „jak hrát šachy“ dosáhlo devítiletého maxima.
  • Anya Taylor-Joy se narodila v USA a je stoprocentně evropského původu, v dětství však krátce žila v Argentině a hlavně v Anglii; díky tomu umí perfektně americký přízvuk a zároveň dokonale a záměrně špatný španělský přízvuk. Je to díky tomu, že je bilingvní.
  • V září 2021 podala Nona Gaprindašviliová žalobu na společnost Netflix za pomluvu, protože tvrdí, že Gabrindašviliová byla ve filmu Dámský gambit nesprávně zobrazena. Případ se týká závěrečné epizody, v níž se uvádí, že Gaprindašviliová nikdy nehrála soutěžní šachy s muži. V pětadvacetistránkové žalobě podané u okresního soudu v Los Angeles se uvádí, že „Netflix bezostyšně a záměrně lhal o úspěších Gaprindašviliové s laciným a cynickým cílem ‚zvýšit dramatičnost‘ tím, že vyvolal dojem, že se jeho fiktivní hrdince podařilo to, co žádné jiné ženě, včetně Gaprindašviliové,“. V dokumentech k případu se dále uvádí, že Gaprindašviliová začala hrát šachy ve 13 letech, ve 20 letech se stala mistryní světa a byla první ženou, které byl udělen titul velmistra. „Do roku 1968 se Gaprindašviliová utkala s nejméně 59 mužskými šachisty (z toho s 28 současně v jedné partii), včetně nejméně 10 tehdejších velmistrů.“ Střetla se také nejméně se třemi mistry světa: Michail Tal, Boris Spasskij a Višvanathan Anand. Případ byl vyřešen rok po jeho podání.
  • Heath Ledger byl v době své smrti připoután k režii filmové adaptace románu, přičemž hlavní role byla svěřena Elliotu Pageovi.
  • Podle článku v New York Times román Waltera Tevise, podle kterého je tento seriál natočen, představoval Beth Harmonovou jako ženského Bobbyho Fischera. Sám Fischer se k šachistkám stavěl velmi odmítavě.
  • Výkonný producent Allan Scott získal práva na román Waltera Tevise tři roky předtím, než se hlavní hvězda Anya Taylor-Joy vůbec narodila.
  • V tomto seriálu se zdálo, že časová linie naznačuje, že Beth Harmonové bylo patnáct let, když vyhrála svůj první turnaj. V původním románu Waltera Tevise však byla zázračným dítětem a mistrovství státu Kentucky v šachu vyhrála, když jí bylo pouhých dvanáct let.
  • Konzultant série a národní mistr Bruce Pandolfini, který vyškolil budoucího národního mistra Joshe Waitzkina. Ve svých 11 letech Waitzkin uhrál remízu s dalším konzultantem série, velmistrem Garrym Kasparovem.
  • První film, který Anya Taylor-Joy (Beth Harmon) po přestěhování do Anglie zhlédla v kině, byl Harry Potter a tajemná komnata (2002). Přestože tehdy neuměla anglicky, prý to nevadilo. Při scénách s baziliškem držela její matka Anii ruku před očima. Ta však mohla nahlížet skrz matčiny prsty, což jí dalo možnost být svědkem toho, co se děje. Popsala to jako okamžik, díky němuž se zamilovala do filmu. Harry Melling (Harry Beltik) hrál ve filmu Dudleyho Dursleyho.
  • Chloe Pirrie, která hraje Alici Harmonovou (matku Beth), hrála ve filmu Emma starší sestru Anyi Taylor-Joy (2020).
  • Ruského mistra světa v šachu Vasilije Borgova hraje Polák Marcin Dorocinski.
  • Šachovým zahájením v rozhodující partii mezi Beth Harmonovou a Borgovem byl Albinův kontrgambit, v němž černý (Borgov) v odpovědi na Harmonův dámský gambit (1. P-Q4 P-Q4 2. P-QB4) obětoval místo toho vlastního královského pěšce hrou 2....PK4. Partie v knize Waltera Tevise byly často založeny na partiích z počátku 20. století. Moderní (poválečný) názor byl, že černý nemá dostatečnou kompenzaci za obětovaného pěšce, a tak se po mnoho desetiletí toto zahájení v partiích na mistrovské úrovni objevovalo jen zřídka.
  • Většina herců a hereček pochází z Evropy. Christiane Seidel je německo-dánská; Chloe Pirrie, Akemnji Ndifornyen, Harry Melling, Patrick Kennedy, Jacob Fortune-Lloyd a Thomas Brodie-Sangster jsou Britové; Marcin Dorocinski je Polák. Ačkoli má Anya Taylor-Joy trojí pas, který jí dává americko-argentinsko-britskou národnost, sama je také stoprocentně evropského původu. Její rodiče se zkrátka hodně stěhovali po světě a jejich dcera se narodila v USA. Zatímco tři jsou ze Severní Ameriky: Moses Ingram a Marielle Hellerová jsou Američané, Sergio Di Zio je Kanaďan.
  • Natočeno podle stejnojmenného románu Waltera Tevise z roku 1983.
  • Název odkazuje na „královnin gambit“, šachové zahájení.
  • Falaise Hall, White Rock Gardens, Hastings, East Sussex existuje, ale nyní je v něm tělocvična.
  • V poslední scéně seriálu vypadá Beth v celobílém kabátě, kalhotách a klobouku jako královská figura na šachovnici každým coulem. Binder potvrdil záměr tohoto vzhledu: „Smyslem je samozřejmě vyjádřit, že ona je nyní královnou na šachovnici a šachovnice sama o sobě je svět.“
  • Poslední scéna seriálu, kdy Beth vystoupí z auta a prochází se parkem ke starším mužům, kteří venku hrají šachy, je skutečně natočena v Berlíně.
  • Sedm epizod odpovídá sedmi polím, která pěšec zaujímá od počátečního pole až do okamžiku, kdy může být povýšen na dámu, když dosáhne nejvzdálenějšího pole. Beth dokončí svou cestu z pěšce na dámu v 7. epizodě. Povýšení dosáhne i ve své partii proti Borgovi v závěrečné epizodě. Komentátor klade otázku: „Co bude dělat dál?“ s dvojím kontextem hry a jejího života.
  • Příběhová linie seriálu, v níž Alžběta prochází sedmi epizodami, které představují sedm políček, jimiž musí pěšec projít, aby se stal královnou, se strukturálně podobá knize Lewise Carrolla „Alenka v zrcadle“. I tam Alenka začíná jako pěšec na druhé řadě a potřebuje sedm tahů, aby se na konci knihy stala královnou. Pokračujeme-li v této analogii, dvojčata Matt a Mike by mohli být vnímáni jako Tweedledum a Tweedledee, podivně oblečený a kloboukovitý Benny jako Šílený kloboučník, poněkud zmatený, ale dobrosrdečný Harry jako Bílý rytíř, moudrost rozdávající pan Shaibel jako Housenka, elegantní Townes jako Srdcový pěvec a mizející a znovu se objevující Jolene jako Kočka z Cheshire. Borgov je samozřejmě Jabberwok, který musí být zabit.
  • Beth nikdy nezaplatí panu Shaibelovi těch deset dolarů.
  • Nehledě na výše uvedené umělecké kvality a celkovou přesnost seriálu, uvádí několik nepřesností: V oficiální hře hráč téměř nikdy nepoloží svého krále, aby odstoupil, bylo by to považováno za vulgární (Benny jen říká Bethovi, že se to v mezinárodních hrách nedělá): zastaví hodiny a/nebo podá ruku a podepíše se do výsledkové listiny. Je velmi nepravděpodobné, že Beth objeví knihu o Paulu Morphym, když jí ji Harry předloží. Harry ji dokonce poučuje o Morphym, což je nemístné, protože ten je mimořádně proslulý. Hráč, jakkoli talentovaný, by nemohl tak snadno porazit v simultánním rychlém šachu tři prvotřídní hráče, z toho velmistra a mistra USA: tempo by bylo na třech různých šachovnicích příliš rychlé. O odkladech v oficiálních partiích se nedalo vyjednávat, uplatňovaly se po časové kontrole (zpravidla 40 tahů), když se pro ně hráč rozhodl nebo když vypršel první časový příděl, aby partie nebyla příliš dlouhá. (Pro informaci, od této praxe se upustilo v 90. letech 20. století s rozvojem počítačů a zkrácením časových přídělů). V roce 1968 by v SSSR diváci nesměli povzbuzovat amerického hráče, zejména po porážce sovětských velmistrů. Sovětský velmistr by neobjímal a netleskal americkému hráči poté, co s ním prohrál svou partii, a vlastně ani žádnému jinému hráči. Celkově se Bethova vysoká výhra v moderní éře šachu (po druhé světové válce) nikdy nevyskytla, a to ani mezi mužskými hráči. Bobby Fischer měl sice několik vítězných sérií, ale ne v takové míře. Magnus Carlsen měl dlouhou sérii bez porážky, ale s mnoha remízami. Judit Polgarová, pravděpodobně nejlepší ženská hráčka všech dob, se Bethiným výkonům nepřiblížila. Málokdy vidíme Beth trénovat nebo studovat, přestože její vysoce konkurenční turnaje by vyžadovaly neustálou a důkladnou práci. José Capablanca, který je v seriálu občas zmiňován, byl stejně „přirozený“ jako Beth, ale hrál mnohem víc než ona a jen před druhou světovou válkou, kdy sovětští velmistři ještě nedominovali světu. Remízy vidíme jen zřídka, zatímco v průměru by se vyskytovaly ve více než 20 % partií na vysoké úrovni, a to i v 60. letech.