Zajímavosti o Příběh špionky

64%

Zajímavosti 4

  • Tento film byl velmi volně založen na postavě Melity Norwood (skutečné Rudé Joan), která byla nejdéle sloužící britskou špionkou v Sovětském svazu, a to po dobu téměř čtyř desetiletí. Norwood jako dlouholetá členka komunistické strany a sekretářka Asociace pro výzkum neželezných kovů v Londýně (která byla ve skutečnosti součástí tajného projektu výzkumu jaderných zbraní s USA nazvaného "Tube Alloy") kopírovala jaderná tajemství z kanceláře svých šéfů a předávala je do Moskvy. Na rozdíl od toho, co naznačuje film, byla špionkou od druhé světové války až do studené války, do důchodu odešla počátkem 70. let a v roce 1979 odcestovala do Moskvy, aby obdržela Řád rudého praporu Sovětského svazu.
  • V závěrečných titulcích je uvedeno, že film byl "inspirován" skutečným incidentem Melity Norwood. Na konci filmu se reportéři před domem Joan Stanley (Dame Judi Dench) ptají: "Kolik peněz jste dostala?". Ona rozhořčeně odpovídá: "Nic." Ve skutečnosti Norwood prohlásil: "To, co jsem dělal, jsem nedělal proto, abych vydělal peníze, ale abych pomohl zabránit porážce systému, který za cenu velkých nákladů poskytoval obyčejným lidem jídlo a jízdné, které si mohli dovolit, dobré vzdělání a zdravotní služby." (Zpráva New York Times z 13. 9. 99.) V té době nově zvolená britská labouristická (socialistická) vláda pod vedením premiéra Clementa Attleeho (ve filmu ho hraje Robin Soans) zavedla první sociální stát financovaný z veřejných prostředků (z peněz daňových poplatníků). První den nového parlamentu zpívali labouristé socialistickou hymnu Red Flag.
  • Telefonní budky z té doby měly dvě tlačítka. "A" a "B". Tlačítko "A" se stiskne, pokud je hovor přijat, a tlačítko "B" pro vrácení peněz, pokud hovor přijat není. Když Joan volá z veřejné telefonní budky, dotyčná osoba telefon zvedne a Joan okamžitě vede hovor, aniž by předtím stiskla tlačítko "A". Bez toho, aby to dotyčná osoba nejprve udělala, by ji neslyšela.
  • V čase 52:37 sleduje Joan filmovou kroniku, která ukazuje test atomové bomby na atolu Bikini. K tomuto testu došlo po 2. světové válce.