Zajímavosti 14
- V celém seriálu jsou křídla všech opeřených dinosaurů nesprávně připevněna k jejich třetím prstům, zatímco ve skutečnosti vyrůstala z prostředních (druhých) prstů.
- Opeřený dinosaurus Sinornithosaurus má jedovatý skus. Tato hypotéza však byla vyvrácena již několik let před uvedením seriálu a většina vědců se domnívá, že byla založena na nesprávných předpokladech. Například "jedové žlázy" nad zuby zvířete byly pravděpodobně jen jeho zubní jamky, ze kterých zuby během fosilizace vylezly.
- Všem modelům troodonů z výstavy nevysvětlitelně chybí charakteristická pera na rukou a ocasu.
- Vypravěč vyslovuje jméno dinosaura "Troodon" jako TRUE-DON. Správná výslovnost má slabiku navíc: TROH-UH-DON.
- Ačkoli v době vydání byla většinou aktuální, několik tvrzení uvedených v pořadu bylo od té doby vyvráceno. Nyní se předpokládá, že spinosaurus byl ještě více doma ve vodě, měl delší zadní plachtu, výrazně kratší zadní nohy a vysokou ploutevní strukturu probíhající podél ocasu. "Predátor X" od té doby dostal skutečné vědecké jméno: Pliosaurus funkei, a pravděpodobně vážil jen třetinu seriálového odhadu 45 tun. "Hatzegopteryx" nebyl zdaleka tak štíhlý a dlouhokrký, jak je zde zobrazen. Byl poměrně robustní a jeho krk byl jen asi o polovinu delší než u seriálového modelu. o mikroraptorovi se nyní předpokládá, že byl černý, nikoli hnědý. O tom se však stále diskutuje. epidexipteryx je zobrazen, jak používá své dlouhé tenké prsty k hledání hmyzu, ve skutečnosti však mohl mít mezi prsty blánu připomínající netopýří křídla. tyranosauři v seriálu jsou zobrazeni jako šupinatí. Vědci se stále přou o to, zda byli zcela pokryti šupinami (některé části jejich těla nejspíše ano), nebo zda měli peří či holou kůži. Předpokládá se, že samotný tyranosaurus měl šupiny, což by pravděpodobně platilo i pro jeho blízké příbuzné. V seriálu jsou zobrazeni bez pysků, ale většina důkazů naznačuje, že by je měli a jejich zuby by nebyly vidět při zavřených čelistech. bradycneme je zobrazen jako dinosaurus typu troodontid (opětovné použití CGI modelu troodona), i když některé studie naznačují, že ve skutečnosti patřil k jednoprstým alvarezsaurům. Jiní se domnívají, že šlo o mnohem bazálnějšího teropodního dinosaura, který je s oběma skupinami příbuzný jen vzdáleně. dinosaurus pojmenovaný v seriálu Troodon se nyní nazývá Stenonychosaurus. Název Troodon se používá pouze pro označení souboru fosilních zubů, které nelze snadno spojit s žádným známým dinosaurem. "Zunityrannus" se ve skutečnosti jmenuje Suskityrannus.
- Společnost Jellyfish Pictures pokračovala v animaci CGI pro různé pozdější dokumentární filmy o dinosaurech. Mnohé z nich jsou vlastně vylepšenými verzemi modelů dinosaurů viděných v tomto seriálu.
- Ve třetím díle je při scéně s centrozavrem, kdy přechází řeku, jeden centrozavr stažen pod vodu krokodýlem. Krokodýl byl ve skutečnosti Deinoshucus, 30 stop dlouhý aligátor, který žil v době, kdy se tato scéna odehrává.
- Scéna, v níž je mladý paralatitan uchopen obřím krokodýlem Sarcosuchusem za ocas a dravým dinosaurem Carcharodontosaurem za krk, aby byl zachráněn dospělými, kteří toto přetahování přeruší, vychází ze slavného videa "Battle at Krueger" na YouTube, v němž je buvolí mládě současně rozsápáno krokodýlem a lvem, ale je zachráněno dospělými.
- Program obsahuje 180 minut animace CGI (včetně grafiky a schémat), což odpovídá celovečernímu filmu. Celkem bylo vyrenderováno asi 2300 záběrů.
- Krvácející efekty byly jednoduše vytvořeny "omítnutím" skutečných záběrů tekoucího inkoustu nebo mléka přes digitálně namalované textury kůže CGI zvířat a následnou úpravou tak, aby vypadaly jako krev.
- Kompozice 2,8 milionu snímků trvala 10 počítačovým umělcům 11 měsíců.
- Vypravěč označuje tyranosaury z povodí Zuni jako "Zunityrannus", což není skutečné jméno dinosaura. Fosilie tohoto zvířete byly v době natáčení seriálu ještě nepublikované a nepojmenované a vědci, kteří fosilie zkoumali, dokonce požádali BBC, aby název "Zunityrannus" nepoužívali. Vzhledem k pravidlům vědeckého názvosloví nelze zvířeti dát formální jméno, které již bylo použito v nevědecké publikaci, například v televizním dokumentu. BBC žádost vědců zamítla, a tím zneplatnila název "Zunityrannus". V roce 2019 bylo zvířeti nakonec přiděleno formální vědecké jméno Suskityrannus. Název "Zunityrannus" nemohou vědci používat kvůli jeho chybnému použití v tomto seriálu.
- Projekt byl realizován během 18 měsíců a podílelo se na něm přibližně 50 lidí.
- Na rozdíl od většiny dokumentů o dinosaurech, například od předchozího filmu BBC "Putování s dinosaury" (1999), který kombinoval hrané záběry se zvířaty pořízenými pomocí CGI, se Planeta dinosaurů spoléhala při tvorbě obrazu výhradně na počítačovou grafiku. Celkem bylo vytvořeno 21 stanovišť. K vytvoření těchto prostředí se používal především software SOFTIMAGE XSI a NUKE, který kombinoval skutečné CGI terény a digitální matné malby pro vyplnění pozadí, protože vytvořit kompletně 3D prostředí by bylo téměř nemožné vzhledem k obrovskému výpočetnímu výkonu a době vykreslování, které by takový úkol vyžadoval.