Zajímavosti 20
- Joel Edgerton (Lord) hrál sira Gawaina ve filmu Král Artuš (2004). Donncha Crowley (Bishop) hrál ve starším filmu mnicha.
- David Lowery chtěl natočit co nejdrsnější film, protože právě natočil něžnou romanci Stařec a zbraň (2018).
- Vznášející se písmeno, které se vznítí ve vzduchu, nebylo vizuálním efektem. Bylo ho dosaženo pomocí rybářského vlasce a střelného prachu.
- Natáčelo se v Irsku.
- Mnozí věří, že Matka je sestra krále Artuše Morgana la Fay. Film to však záměrně ponechává nejednoznačné. V původních legendách není Gawain synem Morgany la Fay, ale Artušovy druhé nevlastní sestry Morgause a jejího manžela krále Lota.
- Křižovatka s kostlivcem ve visuté kleci je velmi podobná obrazu z filmu Willow (1988), kde byla postava Vala Kilmera krátce v kleci. Inspirace pro adaptaci tohoto filmu částečně vznikla, když režisér David Lowery vytvářel dioráma "Willow".
- Film se vyhýbá datování svého prostředí. Jeho technologie je příliš pokročilá na dobu historického krále Artuše, který pravděpodobně žil v 5. nebo 6. století. Zdá se, že se odehrává ve 14. nebo 15. století, kdy byla napsána definitivní artušovská díla. Tato díla Artuše aktualizovala do dnešní doby a byla okopírována většinou následujících popkulturních děl o Artušovi.
- Původně měl tento film debutovat na festivalu South by Southwest 2020, než byla akce zrušena kvůli pandemii Covid-19. To vlastně hrálo ve prospěch Davida Loweryho, protože nebyl zcela spokojen se zamýšleným střihem. Během následujících šesti měsíců pak mohl film dopracovat.
- David Lowery původně neměl v úmyslu obsadit Deva Patela (role Gawaina se obvykle přiděluje bílému Anglosasovi), ale když ho zastihl jako modela v módním magazínu Zegna, zaujalo ho, jak královsky vypadá.
- Ve filmu přijíždí Zelený rytíř na Štědrý den. V původní básni přichází na Silvestra.
- Ve scéně, kdy se Zelený rytíř setkává s rytíři kulatého stolu, měl jet na koni. Kůň však nespolupracoval, takže Ralph Ineson strávil většinu scény na koňském vozíku. Stalo se tak proto, že klisna byla v říji, takže ani Ineson, který je vynikajícím jezdcem, ji nezvládl.
- Vzor na Gawainově žlutém plášti je ve skutečnosti otiskem palce manžela kostýmní výtvarnice Malgosie Turzanské, kameramana Joea Andersona.
- Jednou z dlouholetých inspirací Davida Loweryho pro tento film byl fantasy epos Rona Howarda Willow (1988) a Excalibur (1981) Johna Boormana.
- Nápad na adaptaci Zeleného rytíře dostal David Lowery, když na své zahradě stavěl dioráma s figurkami z filmu Willow (1988).
- Na brnění zeleného rytíře je vyryta sabejská abeceda. Sabejština byla jihoarabský jazyk, kterým se mluvilo od roku 1000 př. n. l. do 6. století n. l. To bylo provedeno proto, aby postava působila starobyle a nadpozemsky.
- Na začátku filmu se několikrát objeví neobvykle vypadající spirálová věž. Jedná se o skutečnou stavbu s názvem "Báječná stodola". Nachází se ve městě Leixlip, Co. Kildare v Irsku. Jedná se o bláznivou stavbu, kterou na panství Castletown House postavila rodina Conollyových v roce 1743. Sloužila sice jako sýpka, ale obecně se má za to, že byla postavena především proto, aby poskytovala práci místní chudině.
- Na šerpě, kterou Gawainova matka a další tři čarodějky vytvořily před jeho cestou, jsou zleva doprava vyřezány tři runy: Thurisaz (Obr) znamená "silný", nástroj nebo zbraň, obranu nebo ochranu; Algiz (Los) znamená ochranu, vyšší já, božství, učení; a Raidho (Jízda) cestu, dopravní prostředek, spravedlnost, vnitřní kompas, ušlechtilost a "cestu".
- Svatá Winifred se v původní básni nevyskytuje, ale tradice kolem ní vypráví, že byla sťata svým snoubencem, když zrušila zasnoubení a stala se jeptiškou. Na místě, kam spadla její hlava, vznikl léčivý pramen. Její hlavu a tělo později znovu spojil její bratr svatý Bueno.
- Hlas úvodního vyprávění je ve skutečnosti hlasem režiséra Davida Loweryho a jeho manželky Augustine Frizzellové, kteří se smíchali dohromady.
- Essel (Alicia Vikander) nosí na rubáši zvonky, protože ve středověku bylo běžné, že lidé, kteří byli považováni za nečisté, například prostitutky, museli nosit na oděvu zvonky, aby varovali ostatní před svou přítomností. Vlasy má ostříhané ze stejného důvodu; ve středověkém Londýně a na mnoha dalších místech si prostitutky nechávaly ostříhat vlasy nakrátko jako veřejné ponížení a trest.