Zajímavosti 33
- Když zombie popadne Chloe a její bratr se jí snaží pomoci, řekne mu anglicky "Go", ačkoli jsou oba Francouzi a bratr ve filmu nikdy anglicky nemluvil.
- V 1:20h filmu vidíme detailně německou vysílačku. Veškeré rádiové vybavení, které je zde k vidění, skutečně pochází z druhé světové války. Problém však je - NIC z toho není německé, je to americká a britská výroba. Co můžeme vidět na těch policích: Přijímač RCA AR-88 (USA); přijímač Collins Navy TCS-12 (USA); přijímač National HRO (USA) a britský přijímač R-1155, který se používal pouze v bombardovacích letounech Lancaster.
- Let z letiště RAF ve východní Anglii by netrval 90 minut, než by se dostali do zóny výsadku ve Francii. Nanejvýš dvacet minut.
- Svítilny používané vojáky mají správný design, ale jasné bílé světlo naznačuje, že místo žárovek používají moderní LED diody. Dobové žárovkové svítilny mají výrazný žlutý nádech a podle moderních standardů nejsou jasné.
- Dlouhé vlasy a vousy desátníka Forda by v americké armádě nebyly povoleny. Jeho vlasy byly dokonce příliš dlouhé na to, aby byly ve 40. letech 20. století v módě.
- Jeden z vojáků používá výraz klicks pro kilometr. Během 2. světové války se termín kilometr nepoužíval a až do války ve Vietnamu nebyl běžný.
- Vojáci afrického původu nebyli během druhé světové války integrováni do bělošských jednotek. Stalo se tak až 26. července 1948, kdy prezident Harry S. Truman podepsal výkonný rozkaz č. 9981, který ukončil segregaci v ozbrojených silách, a plně se prosadil až o patnáct let později 26. července 1963, kdy ministr obrany Robert S. McNamara vydal směrnici 5120.36.
- Během titulků je v napodobenině filmové kroniky ze 40. let 20. století zobrazena vlajka Spojených států s 50 hvězdami, když je Jovan Adepo uveden jako Boyce. Od roku 1912 do roku 1959 měla vlajka pouze 48 hvězd.
- Americké výsadkové jednotky, které byly vysazeny během invaze v Den D, tak činily v noci, nikoli za denního světla. Na začátku filmu probíhá výsadek za denního světla, slunce je vysoko nad obzorem, přestože velitel oznámí, že do zóny výsadku zbývá ještě 90 minut.
- Když jednotka pronásleduje Chloe v lese, jsou zde protitankové překážky zvané "Dračí zuby"; ty se používaly na otevřených prostranstvích, nikoli v lese, aby bránily pohybu tanků.
- Paul, osmiletý chlapec z malé francouzské vesnice v roce 1944, vlastní baseballovou rukavici a míček. Před koncem druhé světové války ve Francii nikdo baseball nehrál a vybavení nebylo možné sehnat ani v době míru. I v 21. století zůstává baseball ve Francii téměř neznámý a na amatérské úrovni ho hraje jen malá skupina nadšenců nebo japonských emigrantů. Žádný televizní kanál nevysílá zápasy, nikde nejsou baseballová hřiště ani parky a žádný běžný prodejce nemá baseballové vybavení.
- V roce 1944 byla americká armáda stále segregovaná. U výsadkových divizí nesloužili žádní černošští vojáci.
- C-47, který přišel o motor, by přišel také o křídlo. Vodorovný let, který film ukazuje, by bez motoru nebyl možný.
- Rasové postoje ve filmech odrážejí 21. století, nikoli rok 1944. Nejenže by afroameričtí vojáci nebyli v bělošských vojenských jednotkách, ale mnozí bílí vojáci by se s nimi v té době ani nebavili. Navíc by se v nich vyslovovalo mnohem více rasových epitet, než tomu bylo v průběhu filmu.
- Jedinou afroamerickou výsadkovou jednotkou byl 555. výsadkový pěší prapor (Triple Nickels). Přestože byla jednotka připravena k boji, byla blízko nasazení v bitvě v Ardenách, ale tato krize pominula a jednotka nikdy neodjela do zámoří ani se nedočkala bojů.
- Když výsadkář padá volným pádem 30 sekund před otevřením padáku, dopadl by na zem mnohem dříve. Seskoky v den D se prováděly ve výšce 700 stop AGL, což neposkytovalo čas na volný pád a vyžadovalo okamžité rozvinutí padáku pomocí statického lana. Pro srovnání, prvních 10 sekund volného pádu trvá ~1000 stop. Smyslem seskoků v nižších výškách je nedat nepřátelským střelcům mnoho času na střelbu na parašutisty pod vrchlíkem.
- Poté, co Američané poprvé vstoupí na půdu, mění vlasy desátníka Forda mezi záběry opakovaně tvar.
- Na začátku filmu, když se Boyce snaží uvolnit z padáku a vyplavat na hladinu jezera, přeřízne bajonetem lana. Když plave k hladině, nemá v rukou nic, ale když se dostane na hladinu, má opět bajonet a použije ho k proříznutí díry v padáku.
- Letouny C47, které vezou 101. výsadkovou skupinu, údajně odletěly kolem půlnoci. Přesto se zdá, že když překračují Lamanšský průliv, je již brzy ráno. Když však překračují francouzské pobřeží, nastává opět noc.
- Desátník Ford nosí na polní bundě stříbrná výsadková křídla (Airborne Wings). Stříbrná seskoková křídla byla určena pouze pro uniformy. Na bojové uniformě se v té době (2. světová válka) žádná křídla nenosila, protože světlo odrážející se od stříbra by mohlo prozradit pozici vojáka.
- Původně se uvádělo, že film bude čtvrtým dílem filmové série Cloverfield, ale 25. dubna sám Abrams na CinemaConu oznámil, že film do této série patřit nebude.
- Pokud změníte kontrast obrázku, najdete na jednom z plakátů odkaz na Instagram. Po kliknutí na obrázek s háčkem a pravým tlačítkem najdete video jednoho z herců.
- Mluvící hlava Francouzky opakuje "Arretez, s'il vous plaГ®t" = anglicky "Stop, please".
- Jedním z míst, kde se film natáčel, byla vyřazená odbočka památkově chráněné železniční trati a oblíbené turistické atrakce Bluebell Railway v anglickém hrabství West Sussex.
- Na stěně laboratoře je umístěna tabulka s nápisem "Al Pascal Moreau", což je pocta slavným vědcům spojeným s dějem. "Al" s největší pravděpodobností odkazuje na Alberta Einsteina, fyzika, který během druhé světové války podnítil USA k vývoji atomové bomby. Blaise Pascal byl francouzský matematik a vědec 17. století, který vynalezl injekční stříkačku. A Moreau je fiktivní vědec z románu H. G. Wellse "Ostrov doktora Moreaua", který pomocí vivisekce vytváří děsivé hybridní tvory.
- První film od Bad Robot, který má rating R od MPAA.
- Když skupina v dopravním letadle zakřičí "Currahee!", znamená to, že jsou z 506. pěšího pluku 101. výsadkové divize.
- Operace Overlord byl krycí název pro spojeneckou operaci v bitvě o Normandii, která zahájila úspěšnou invazi do nacisty okupované Evropy. Ta se spolu s operací Neptun stala známou jako Den D.
- Ve filmu se hákový kříž nepoužívá. Tam, kde by se normálně vyskytoval, například na zapalovači nebo na říšské orlici v titulcích, je použita wendehornova runa.
- V rozhovoru s Jimmym Fallonem Wyatt Russell uvedl, že měl během natáčení mononukleózu a že zhubl asi 25 kilo.
- "Klikery", které jednotka používala po přistání ve Francii, se nazývaly Cvrčci. Cvrčky byla vybavena pouze 101. výsadková divize a pouze výsadkáři této divize je obdrželi několik dní před 6. červnem 1944.
- Ve filmu se objevilo více praktických efektů než standardních cgi efektů, které se používají ve většině filmů. Bylo to proto, aby herci ve scénách, kde se děje něco hrůzného, lépe reagovali.
- První sekvence filmu Overlord, v níž vojáci skáčou z hořícího letadla, byla vytvořena tak, že se letadlo upevnilo na kardan, jeho přední část se vyhodila do vzduchu, naklonila se, jako by skutečně padalo vzduchem, a kaskadéři propadli skutečným ohněm.