Zajímavosti 104
- (asi v 1h 16 min) Když Peter vyskočí z vlaku v Berlíně, přistane vedle ženy. Ta křičí "Nacht Monkey" a utíká pryč, ale doslovný překlad "Noční opice" by byl "Nacht-Affe". Nedává smysl, že by přeložila jen polovinu jména (nebo že by ho vůbec přeložila). Koneckonců Spider-Man se v Německu také jmenuje Spider-Man.
- Iluzorní bouře (jako například ta v Londýně) by nevytvářela vítr, který by rozfoukával trosky a způsoboval prudké vlající vlajky.
- EDITH vytvořil Tony Stark, což vyvolává otázku, proč nebyla obranná technologie použita v závěrečné bitvě Endgame.
- (cca 35 minut) Po Benátkách odjíždí autobus do Prahy a v dalším záběru nám bylo řečeno, že jsme ve "Východních Alpách, Rakousko", ale v době pořízení záběru jede autobus do Cortiny d'Ampezzo, která je vidět v pozadí. K útoku dronu místo toho dochází mezi průsmykem Valparola a průsmykem Falzarego. Nemohli se tedy ještě nacházet v Rakousku.
- Varování před spoilery. V závěrečné scéně. Nick Fury je viděn, jak jede v Audi s britskou poznávací značkou, ale auto má levostranný volant. A auta ho předjíždějí po levé straně. Kdyby byli v Londýně, řídil by po pravé straně a auta by ho předjížděla po pravé straně.
- Jak se Peter ocitne v cele v Broek op Langedijk poté, co omdlel ve vlaku v Německu? Především by dávalo větší smysl, kdyby ho nizozemská policie našla někde mnohem blíže nizozemsko-německé hranici, kde existují nějaké mezinárodní vlakové spoje. Za druhé, Broek op Langedijk sám o sobě nemá vlakové nádraží. Dvě blízká města sice nádraží mají, ale proč ho tedy neuvěznit tam?
- (asi v 56. minutě) Fury říká, že on a Maria Hillová pojedou do centrály Europolu v Berlíně. Ve skutečnosti se však nachází v nizozemském Haagu (i když mohlo být z blíže neurčených důvodů během Blip přesunuto).
- (přibližně v 1h 30 min) Když Stark Jet vstoupí do Spojeného království, titulek uvádí pobřeží Dorsetu. Při letu z Amsterdamu do Londýna byste přeletěli východní pobřeží Anglie a vletěli nad pobřeží Essexu, ale dorsetské křídové útesy se nacházejí na jihozápadním pobřeží, které je vzdáleno 160 mil.
- (cca 1h 40 min) Když Happy a školní skupina běží "do trezoru korunovačních klenotů", běží ve skutečnosti do Bílé věže, nikoli do trezoru korunovačních klenotů, který se ve skutečnosti nachází v úplně jiné budově v londýnském Toweru.
- V čase 1:26: Happy zašívá Petrova záda "běžícím stehem", ale pak Petr vstane, aniž by nechal Happyho dokončit steh a přerušit hrozbu; šicí materiál ani jehla však nevisí na Petrových zádech ani v Happyho rukou.
- (asi v 1h 16 min) Když Peter přijede do Berlína a vyskočí z vlaku, lidé se dívají nahoru... ale různými směry, ne přímo na něj.
- (asi v 1h 27 min) Happy podle svých slov přistane s letadlem na poli tulipánů a 15 minut se nad ním vznáší. Když však tryskáč odlétá, pole je naprosto neporušené. Ani jedno zrnko prachu nebo tulipánu se nepohnulo z místa.
- Strana navštíví Prahu a rozhodne se shlédnout "Karneval světel". Ten se koná v říjnu. Když Šťastlivec zachrání Petra z Nizozemska, jsou tulipány v plném květu. Sezóna tulipánů trvá od března do května. A výlet začíná těsně po skončení školního roku v New Yorku, což je poslední pátek v červnu, což tyto události umisťuje na začátek července.
- Jedním z neustálých vtipů v průběhu filmu je, že Brad Davis neměl puchýře, takže je mnohem vyvinutější a atletičtější než někdo jako Peter Parker. To by ale znamenalo, že zestárl o pět let. Pokud by zestárl o pět let, musel by už absolvovat střední školu; střední škola je ve Spojených státech pouze čtyřletá. "Zrušení puchýře" ukazuje, že škola skutečně probíhala, zatímco ostatní byli puchýřovití. Pokud by však Brad v době, kdy došlo k záškubu, nechodil na střední školu, ale na střední školu, byl by o pět let později spolužákem Petera Parkera, Neda, Betty, MJ a ostatních, jak je zobrazeno ve filmu.
- Nizozemská vesnice Broek op Langedijk je vlastně nádvořím pražské restaurace, což vysvětluje typický středoevropský architektonický styl vesnice. Skutečná vesnice Broek op Langedijk se nachází severně od Amsterdamu a je známá díky mnoha zemědělským kanálům, které ji protínají.
- (cca 1h 40 min) V londýnském Toweru střílí strážci paláce na drony. Ve skutečnosti by tam nebyli. Londýnský Tower střeží joamanští strážci alias Beefeaters.
- (asi v 1h 40 min) Stráž v londýnském Toweru střílí z útočných pušek standardní konfigurace, pravděpodobně M16, ale standardní služební puškou ve Velké Británii je SA80, která má charakteristickou konfiguraci bullpup.
- (cca 1h 15 min) Vlak z Prahy do Berlína je RailJet Express, který nejede s lokomotivou, kterou vidíme ve filmu. Lokomotivy RailJet jsou novější typy s nátěrem, který se hodí ke zbytku vlaku. Ta ve filmu má klasický nátěr Českých drah, který se u vlaků RailJet nepoužívá.
- (asi ve 32. minutě) Když Mysterio ukazuje hologram své Země padající k ohnivému elementálovi, Země eroduje a částice padají "dolů". Ve vesmíru žádné "dolů" není.
- (na cca 37 min) Během zastávky v Rakousku je cena benzínu na čerpací stanici pod 1 EUR, u jednoho typu dokonce pod 50 centů. To je zdaleka nižší cena než u všech benzinů v Rakousku za posledních deset let a pod 50 centů se kvůli daním na benzin ani dostat nedá.
- (cca 35 minut) Podle záběrů ve scénách před i po filmu se studenti ubytovali v hotelu na hlavním ostrově v Benátkách. Při odjezdu je vyzvedne autobus. Ve skutečnosti však motorová vozidla do města nesmějí, zejména ne autobusy nebo autokary. Bylo by pro ně nemožné pohybovat se po klikatých uličkách nebo kanálech.
- (cca 1h 27 min) Když jsou Šťastlivec a Peter v letadle nad tulipánovým polem, míra, do jaké jsou Peterovy oči zanícené pláčem, se v jednotlivých záběrech značně liší. Když sedí, má oči velmi zarudlé a podrážděné, když stojí, jsou méně zanícené, o záběr později jsou ještě zarudlejší. Když si jde postavit nový oblek, zánět je úplně pryč.
- (asi ve 21. minutě) Během útoku v Benátkách se Peter namočí, když ho voda přitlačí k zábradlí. O chvíli později, když oplácí útok vodnímu živlu, má oblečení zcela suché a vlasy mírně vlhké.
- Během bitvy na Tower Bridge je několik velmi krátkých záběrů, které ukazují, že na mostě nejsou žádná auta.
- (asi v 1h 50 min) Když MJ najde Petera na Tower Bridge, dlouze se obejmou. Peterova tvář krvácí a v širokých záběrech je vidět přenos krve na bundu MJ, levé rameno, ale v detailních záběrech krev chybí.
- (asi v 59. minutě) Peter a jeho spolužáci jsou identifikováni jako šestnáctiletí. Ve filmu Spider-Man: Homecoming (2017) Peter řekne Tonymu Starkovi, že je mu 15 let. Tento film se odehrává dva měsíce po událostech Kapitána Ameriky: Občanská válka (2016), který se odehrává dva roky před Avengers: Infinity War (2018). Pokud bylo Peterovi v Občanské válce / Návratu domů 15 let, v Infinity War by mu bylo 17 let. Daleko od domova se odehrává osm měsíců po událostech filmu Avengers: (2019), což znamená, že Peterovi a jeho spolužákům by bylo blíže k 18 letům.
- Marketingová kampaň k filmu byla jednou z nejdražších v historii.
- Je zřejmé, že natáčení bitevní scény na skutečném Tower Bridge v Londýně by bylo logisticky nemožné, a tak bylo 80 % skutečného mostu vytvořeno ve studiu a pomocí digitálních efektů.
- Bosé nohy Samuela L. Jacksona na konci filmu jsou poklonou Quentinu Tarantinovi.
- V čase 1:51 má převrácené auto poznávací značku s nápisem TASM 143. V čísle 143 časopisu The Amazing Spider-Man se Peter a MJ poprvé políbí, podobně jako ve filmu Daleko od domova.
- Většina herců obdržela pouze upravené scénáře, které se týkaly pouze jejich postav, a to v rámci boje proti únikům informací z internetu.
- Když Tom Holland poprvé získal roli Spider-Mana, sepsal si seznam věcí, kterých by chtěl v této roli dosáhnout. Jedním z nich bylo pracovat po boku Jakea Gyllenhaala.
- Až do uvedení filmu Spider-Man: Bez cesty domů (2021) se jednalo o nejvýdělečnější film v historii společnosti Sony.
- Původně měl Michael Keaton znovu ztvárnit roli Vulturea, než bylo rozhodnuto, že se film zaměří na Spider-Mana a jeho vztah s Mysteriem.
- Čtvrtý nejvýdělečnější film roku 2019.
- Nick Fury měl být původně mentorem Petera Parkera ve filmu Spider-Man: Návrat domů (2017), než byl tento úkol svěřen Tonymu Starkovi/Iron Manovi.
- Tom Holland prozradil název filmu ještě před začátkem natáčení.
- Natočeno pod pracovním názvem "Fall of George".
- Role J. B. Smoovea byla výrazně posílena poté, co produkce viděla reklamu, kterou natočil s Tomem Hollandem pro Audi. Chemie mezi nimi byla natolik silná, že si vyžádala přepsání scénáře.
- V době uvedení do kin měl nejdražší marketingovou kampaň na film, která stála 288 milionů dolarů.
- Poslední film MCU, který bude uveden v Číně až do Black Panthera: Wakanda navždy (2022).
- Tom Holland a Jake Gyllenhaal se při natáčení filmu spřátelili a často si vzájemně odpovídali na příspěvky na Instagramu.
- Jake Gyllenhaal přiznal, že tento film zcela zásadně změnil jeho vnímání filmové tvorby. Předtím přistupoval ke každému filmu velmi intenzivně, ale u tohoto filmu si to natolik užil, že ho to naučilo, jak být na place uvolněnější.
- Ačkoli nejsou konkrétně pojmenováni, čtyři elementálové odpovídají čtyřem Spider-Manovým padouchům: větrný elementál se jmenuje Cyclone (jméno Spideyho padoucha), vodní elementál se podobá Hydro-Manovi, lávový elementál je podobný padouchovi Molten Manovi a zemní elementál je podobný Sandmanovi.
- Scénář k filmu Spider-Man: Daleko od domova napsali Chris McKenna a Erik Sommers. Kromě toho, že napsali scénář k filmu Spider-Man: Návrat domů (2017), spolupracovali i na dalších blockbusterových projektech, jako jsou Ant-Man a Wasp (2018), Jumanji: Vítejte v džungli (2017) a The Lego Batman Movie (2017).
- Režisér Jon Watts o tomto filmu říká: "Vždy jsme hledali způsob, jak se vypořádat s některými velmi emocionálními tématy a zároveň zůstat věrní tónu, který jsme nastavili ve filmu Spider-Man: Homecoming (2017)."
- Scéna boje s ohnivým elementálem se nenatáčela v Praze, ale v Liberci, městě 100 kilometrů severně od Prahy.
- (asi v 17. minutě) Studenti střední školy Midtown High School přijíždějí do hotelu DeMatteis ve Venice. To může být narážka na J. M. DeMatteise, který napsal mnoho nejslavnějších komiksových příběhů o Spider-Manovi, včetně "Kravenova posledního lovu".
- První film o Spider-Manovi, kde je logo Sony Columbia Pictures opatřeno tradiční hudbou namísto hudebního doprovodu.
- Tom Holland si užil rozmanitost kostýmů, které Spider-Man v tomto filmu nosí. Všechny se mu líbí natolik, že nedokáže určit svůj oblíbený a říká: "Každý z nich je umělecké dílo."
- (asi ve 40. minutě) Když se Peter snaží získat od Flashe v autobuse zpět své sluneční brýle, dá mu facku a omráčí ho, jedná se pravděpodobně o odkaz na 8. díl Spider-Mana, kde Peter Parker a Flash Thompson po škole boxovali. Peter Flashe nechtěně knokautuje pohybem zápěstí, protože Flash je rozptýlen výskytem Živého mozku, ale Peter je schopen s ním zatočit tak, aby si lidé mysleli, že Flash je ve skutečnosti Spider-Man.
- Stejně jako ve filmu Spider-Man: Návrat domů (2017) a třech ze čtyř filmů Avengers (a také ve všech třech filmech Iron Man) se v rámci rozsáhlé dohody o umístění produktu mezi společnostmi Audi a Marvel na všech snímcích výrazně objevují vozidla Audi. V tomto filmu, jehož děj se odehrává za pět let v budoucnosti, je většina zobrazených vozidel SUV Audi e-tron, první komerčně prodávaný plně elektrický model představený v roce 2019 a zamýšlený jako první z mnoha budoucích elektrických vozidel Audi. (Tony Stark řídil ve filmu Iron Man 3 (2013) koncepční elektrickou verzi sportovního vozu Audi R8, která se však nikdy komerčně nevyráběla.)
- (asi v 1h 22 min) Peter se probudí v Nizozemsku zahalen do oranžové košile. Jedná se o pravý fotbalový dres, který vydává KNVB (Královská nizozemská fotbalová asociace) a který používá národní fotbalový tým. Vzhledem k tomu, že všichni Peterovi spoluvězni mají na sobě fanouškovské oblečení a barvy, je silně naznačeno, že se zúčastnili fotbalového zápasu, opili se a všichni byli zatčeni za opilství a výtržnictví.
- Na začátku filmu zaútočí na Benátky vodní živel, který ničí budovy a mosty a v jednu chvíli zaplaví slavné náměstí svatého Marka. Shodou okolností/tragédií zažily Benátky (a bazilika sv. Marka) extrémní záplavy ve stejném roce uvedení filmu (2019), kdy hladina vody dosáhla druhé a třetí nejvyšší hodnoty od začátku vedení záznamů v roce 1800.
- Ve filmu Mysterio říká: "Sundejte ze mě někdo ten pitomý kostým!" Naopak ve skutečném životě Jake Gyllenhaal svůj kostým miloval a chtěl se v něm objevit v každé scéně, kde to jen šlo.
- Jeden z mála filmů o Spider-Manovi, ve kterém nezazní znělka animovaného seriálu z roku 1967 Spider-Man (1967) (celá ani její část).
- (asi ve 4. minutě) Peter říká, že oblíbenou květinou MJ je černá jiřina "kvůli té vraždě". Má na mysli jeden z nejznámějších nevyřešených zločinů v Los Angeles z roku 1947, vraždu Elizabeth Shortové.
- Píseň Happy, která hraje, když si Peter vyrábí svůj nový oblek, je "Back in Black" od AC/DC (i když Peter ji nesprávně označuje jako Led Zeppelin). Jedná se o stejnou píseň, která hraje pod úvodní scénou původního filmu "Iron Man" z roku 2008, když se Tony poprvé objeví.
- Vedoucí VFX Janek Sirrs popsal Mysteria jako "showmana, který je v srdci větší než život... superhrdinskou verzi Liberaceho!"
- Hodně se mluvilo o tom, že se ve filmu objeví Doctor Strange (Benedict Cumberbatch), ale producent Kevin Feige to zatrhl. Přesto je krátce zmíněn. Doctor Strange měl mít později hlavní roli ve filmu Spider-Man: Bez cesty domů (2021).
- Producentka Amy Pascalová se těší z odlišného pohledu, který Tom Holland přináší do postavy Spider-Mana. Říká: "Je skvělý, emotivní a zábavný. Tom miluje hraní Spider-Mana - je nejen skvělým umělcem, ale také skutečným superfanouškem této postavy a jejího světa."
- (cca 35 min) Když je třída na cestě do Prahy přes Alpy, zazní píseň Slnko z roku 1973. Píseň není v češtině, jak by se dalo předpokládat, ale ve slovenštině. Je zcela nevídané, aby se hudba ze Slovenska objevila ve filmu takového rozsahu, a zpěvačka Marcela Laiferová to komentovala slovy, že ji překvapilo, že byla použita právě její píseň. Podotkla také, že kdyby mohla, doporučila by některou ze svých dalších písní, těch s větším příběhem.
- Těsně předtím, než Peter koupí náhrdelník pro MJ, je v davu krátce vidět Quentin Beck bez kostýmu.
- (asi v 5. minutě) Teta May (Marisa Tomei) na začátku potvrdí, že byla také jednou z obětí Thanosova "lusknutí" v Avengers: (2018). Před uvedením filmu Avengers: (2019) bratři Russoové naznačili, že teta May byla mezi přeživšími. Zda se jednalo o záměrné zmatení, nebo o změnu plánů, nebylo oznámeno.
- Spider-Manův nový kostým nyní dokáže vystřelovat pavučiny z více míst na obleku, protože technologie, která je za pavučinovými vystřelovači, je pokročilejší než dříve.
- Tom Holland, který pochází z Londýna, byl při natáčení filmu Spider-Man: Daleko od domova skutečně blíž domovu než při natáčení filmu Spider-Man: Homecoming (2017).
- Jedná se o první živé vystoupení Mysteria.
- Mysteriova iluzorní sekvence obsahuje 150 VFX záběrů a vychází ze snových filmů Noční můra v Elm Street (1984) a Paprika (2006), surrealistického animovaného filmu Duck Amuck (1953) a halucinace "Růžoví sloni" z filmu Dumbo (1941).Janek Sirrs popsal sekvenci jako propracovanou broadwayskou produkci s neomezeným rozpočtem.
- Jake Gyllenhaal vtipkoval, že se někdy cítí jako T-Rex, když má na sobě Mysteriovo brnění. Části předloktí, známé jako vambraces, zastavovaly Gyllenhaalovy pohyby paží nakrátko.
- Bylo oznámeno, že Matt Damon odmítl roli padoucha.
- Dvacátý třetí film filmového světa Marvelu a epilog ságy MCU Infinity.
- Tvůrčí tým přistupoval k filmu jako k příběhu o cestě, a tak každá zastávka školního výletu dostala odlišné osvětlení a barevnou paletu, aby se zachovala atmosféra každé země.
- (asi v 7. minutě) Na nadměrném šeku, který Happy na začátku filmu předloží, je napsáno "Synchrony". Synchrony Bank je společnost, která distribuuje kreditní kartu Marvel.
- (cca 1h 50 min.) Na konci filmu se objeví poznávací značka auta, na které je zakódována historie Spider-Mana. Na značce je napsáno "AMF 1562" a naznačuje komiksový titul "Amazing Fantasy", konkrétně Amazing Fantasy #15 ze srpna 1962, kde Spider-Man debutuje.
- (asi v 1h 45 min) V trezoru korunovačních klenotů Ned opraví Happyho, když Happy omylem označí halapartnu, kterou Ned drží, za kopí. Když je Nedův avatar ve hře Beast Slayer dříve v letadle do Evropy, drží v ruce halapartnu.
- Samuel L. Jackson se v roli Nicka Furyho objeví v MCU potřetí za sebou, po Captain Marvel (2019) a Avengers: Endgame (2019). Je to také poprvé, co se postava MCU objevila ve třech filmech v jednom roce.
- Není to poprvé, co je Jake Gyllenhaal spojován s filmem Spider-Man. Původně měl nahradit Tobeyho Maguirea v roli Spider-Mana ve filmu Spider-Man 2 (2004) Sama Raimiho poté, co se Maguire zranil při natáčení filmu Seabiscuit (2003), ale naštěstí se jeho zranění zahojilo a on se mohl vrátit na plac.
- Jake Gyllenhaal si roli tajemného Quentina Becka zamiloval a říká: "Chtěl jsem vytvořit postavu, na kterou nezapomenete."
- První film o Spider-Manovi, který celosvětově vydělal více než 1 miliardu dolarů.
- Režisér Jon Watts chtěl, aby brýle na černém kostýmu Spider-Mana byly přesným opakem toho, co by nosil Iron Man. Byly také inspirovány populárním stylem sklápěcích brýlí z 80. let.
- Letecká společnost United Airlines natočila bezpečnostní video se Spider-Manem, ve kterém vystupuje Ned (Jacob Batalon) a vzdává hold Stanu Leemu.
- Peter si pro zábavu za letu vybral filmy "The Snap", "Finding Wakanda", "Hunting Hydra", "Nova: Einstein Rosen Bridges with Erik Selvig" a "Heart of Iron: The Tony Stark Story".
- (cca 1 h 50 min) Když Petera Parkera a jeho spolužáky vyzvednou na letišti, je zobrazeno letiště Newark v New Jersey v USA s panoramatem New Yorku v pozadí. Ve skutečnosti se tato scéna natáčela na letišti Stansted ve Stanstedu v Essexu ve Velké Británii. Aby to vypadalo americky, byla vozidla u vchodu otočena tak, aby to vypadalo, že jedou vpravo, a ne vlevo, a britským autobusům byla také změněna játra.
- Tom Holland chtěl ve filmu Jasona Momoa jako lovce Kravena.
- Producentka Amy Pascalová k roli Jakea Gyllenhaala říká: "I když jsme o Mysteriovi mluvili spíše prakticky - například o tom, jak budou ve filmu fungovat jeho schopnosti - když se do filmu zapojil Jake, vnesl do postavy novou úroveň lidskosti, nepředvídatelnosti a humoru."
- Nizozemská vesnice, ve které se Peter probudí, se jmenuje "Broek op Langedijk", což ve staré nizozemštině znamená nízký pozemek v bažinaté oblasti, který se nachází u dlouhé hráze. Jedná se o skutečné nizozemské městečko, které je známé svou historickou architekturou. Přesto byly všechny scény na tržišti a na tulipánovém poli ve filmu natočeny v České republice při natáčení v Praze (herci s mluvícími replikami jsou všichni Nizozemci. Ten s holým hrudníkem je Jeroen van Koningsbrugge, známý nizozemský komik). Přestože se ve filmu skutečně neobjevilo, turistické sdružení Broek bylo s touto referencí spokojeno, protože po premiéře filmu okamžitě zaznamenalo zvýšený zájem amerických turistů, a dokonce uvažovalo o vytvoření atrakce s tématikou Spider-Mana. Méně známý fakt: takzvaná "holandská/obrácená aukce" má svůj původ v této vesnici. Praktikovala se v její zemědělské aukční síni "Broeker Veiling".
- (asi ve 31. minutě) Když se Peter setká s Beckem, Beck mu vysvětlí, že Peter je na Zemi 616, ale Beck je ze Země 833. Čtenáři komiksů možná poznají, že Země-616 je tradiční označení pro hlavní marvelovský vesmír. Země-833 označuje vesmír, ve kterém Spider-UK slouží jako člen Sboru kapitána Británie.
- Režisér Jon Watts byl nadšený, že může opět spolupracovat s Jonem Favreauem. Jon Favreau režíroval filmy Iron Man (2008) a Iron Man 2 (2010) a jako Happy Hogan se objevil i v dalších filmech filmového světa Marvelu. Watts říká: "Není nic lepšího než režírovat jiného režiséra. Přesně ví, čím si procházíte, a nikdy nepřestane být režisérem".
- Mysteriova "rybí" helma je inspirována ilustracemi z klasických komiksů o Spider-Manovi. Při vytváření vzhledu jeho obleku se kostýmní návrháři inspirovali Iron Manem, Visionem, Doctorem Strangem a Thorem.
- Hlas E.D.I.T.H. namluvila Dawn Michelle King, první asistentka střihu ve filmech Daleko od domova a Spider-Man: Návrat domů (2017).
- (cca 18 minut) Jake Gyllenhaal není téměř nikdy vidět v ničem jiném než v plném "superhrdinském" obleku. Ve skutečnosti mu bylo navrženo, aby si pro určité scény oblékl něco jiného, ale podle jeho slov se mu tento oblek skutečně tak líbil, že odmítl nosit cokoli jiného. Pozorné oko si může všimnout, že Gyllenhaal ve své postavě špehuje Petera Parkera v pouličním oblečení těsně předtím, než si Peter koupí náhrdelník Black Dahlia před útokem Hydromana.
- Peter si vytváří svůj nový oblek Spider-Mana se smyslem pro cíl a odhodlání. Kostýmní výtvarnice Anna B. Sheppardová říká: "Oblek je Peterovou vizí Spider-Mana." Upřesňuje: "Už se nesnaží být Iron Manem."
- V Petrově pasu je jako datum narození uveden 10. srpen. Spider-Man se poprvé objevil v Amazing Fantasy #15, který vyšel 10. srpna 1962.
- (cca 33. minuta) Spider-Man ve filmu zmíní Captain Marvel, což je poprvé, kdy postava MCU tímto jménem oslovuje Carol Danversovou.
- Jak už to u filmů MCU bývá, klip, který se výrazně objevuje v několika trailerech, v hotovém filmu zcela chybí. V tomto případě se jedná o scénu, v níž Spider-Man poráží bandu padouchů v restauraci (zatímco má na sobě nanotechnologický oblek Iron Spider, který byl poprvé k vidění ve filmu Avengers: Infinity War (2018)) před odjezdem na školní výlet do Evropy není ve finální verzi filmu ukázána (i když ji May krátce zmíní). Tato scéna je přítomna v prodlouženém sestřihu filmu.
- (asi v 1h 16 min) Poznávací značka auta, které řídí Fury a Maria Hillová, je MTU83779, což odkazuje na 83. číslo Marvel Team Up z července 1979 s názvem "Spider-Man a Nick Fury".
- (asi v 6. minutě) V zákulisí charitativní akce je vidět wrestlingový plakát s Crusherem Hoganem. Crusher Hogan byl wrestler, se kterým se maskovaný Peter Parker dostal do ringu ve Spider-Manově prvním vystoupení v Amazing Fantasy #15.
- Storyboardy Jeffreyho Hendersona odhalily, že Bruce Campbell se měl objevit jako Mysterio ve zrušeném Spider-Manovi 4 Sama Raimiho jako součást "montáže padouchů ze seznamu C a D, o kterých jsme věděli, že nikdy nebudou použiti jako hlavní antagonisté". Raimi později tyto plány potvrdil: "Chybí mi opravdu skvělé cameo, které jsme navrhli pro Bruce Campbella. [Mysterio] byl jednou z možností. Měli jsme v plánu i jiné věci, ale tohle byla jedna z nich." Raimi a Campbell jsou přátelé už od střední školy a Campbell se objevil téměř ve všech Raimiho filmech, včetně všech tří jeho filmů o Spider-Manovi. Jeho vystoupení v roli Mysteria mělo propojit všechna předchozí camea Spider-Mana.
- (cca 21 minut) Jedna z oblíbených akčních scén Toma Hollanda se odehrává v Benátkách, když zaútočí vodní elementál. Peter běží přes řadu kůlů, u kterých kotví nějaké lodě. Holland lituje, že se neřídil radou koordinátora kaskadérů, aby si vzal chrániče holení.
- Tento film se odehrává 8 měsíců po událostech Avengers: (2019).
- Jedná se o první film studia Marvel bez camea Stana Lee po jeho úmrtí 12. listopadu 2018.
- (asi v 10. minutě) Na Petrově kufru jsou písmena "BFP". To odkazuje na Benjamina Franklina Parkera, strýce Petera Parkera, jehož smrt ho přiměla zodpovědně používat své schopnosti.
- Tom Holland říká, že Happy Hogan je jednou z jeho nejoblíbenějších postav a že se mu líbí, jak ho hraje Jon Favreau, který ho nazývá "jedním z kmotrů celého tohoto vesmíru".
- Scéna z nizozemského tulipánového pole byla natočena na travnatém poli ve Velké Británii. Bylo k tomu zapotřebí asi dvou milionů digitálních tulipánů.