Mustang

75%
Mustang

Vesnice na severu Turecka, začátek léta. Lale a její čtyři dospívající sestry si po cestě ze školy hrají s místními chlapci. Po vesnici se rozběhne zpráva o domnělých nemravnostech a nevinná hra brzy přeroste ve skandál s nečekanými následky. Tradičně smýšlející babička a strýc proměňují jejich domov ve vězení, školu nahrazují lekce domácích prací a vaření. Rodina jim domlouvá ženichy. Pět sester spojených touhou po svobodě se rozhodne vzepřít útlaku a rozbít okovy konzervativní společnosti, která je svazuje. (Artcam)




lamps
lamps
15 327 bodů
7
Nepochopitelně přeživší středověké téma představené optikou novověkého liberálního filmu, který sladce zpřístupňuje svou sociokritickou látku i zcela neznalým obyvatelům křesťanského západu. Hezky natočeno, bez zbytečných příkras a sentimentu, na druhou stranu ale s až zarážejícím emocionálním odstupem a v některých chvílích stylem, který více než umělecky zatížené festivalové drama (viz úvod na pláži) připomíná lacinější vzdělávací polodokument. Ale co mi vadí spíše, a proč také nedávám ani shovívavé čtyři hvězdičky, je skutečnost, že scénář nedokázal navázat takřka jakýkoli pozitivní vztah mezi mnou a hlavními hrdinkami - zatímco jsem totiž kroutil hlavou nad tím, jak zastarale a diktátorsky může být stále nakládáno s nevinnými svobodnými lidmi, jejich konkrétní osud mi byl zároveň tak nějak úplně ukradený. A tak by to být nemělo, obzvlášť u podobně laděného snímku...

Dodatečné informace

Původní název:
Mustang (více)
  • Francie Mustang
Premiéra v ČR:
24. 3. 2016
Distributor:
Artcam Films
Země původu:
Francie, Německo, Turecko, Katar
Rozpočet:
1,3 mil. USD
Tržby:
5,3 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Mustang je dostupný s českými titulky

Podobné



  • Režisérka a scenáristka Deniz Gamze Ergüven se se svou spoluscenáristkou Alice Winocour seznámila na filmovém festivalu v Cannes v ateliéru pro začínající filmaře, kde byly jediné dvě ženy účastnící se programu. Ergüven tam pracovala na filmu o nepokojích v Los Angeles, z něhož se stal snímek Králové (2017). Poté, co se Ergüven nepodařilo zaujmout producenty a finančníky, navrhl Winocour Ergüven natočit film menšího rozsahu, aby dokázala, že je schopná režírovat. Společně začali pracovat na filmu Mustang.
  • V babiččině zakázané skříni je jasně vidět tričko #DirenGezi. Byl to polooficiální hashtag pro protesty, které se v roce 2013 konaly po celém Turecku proti sílícímu autoritářskému režimu v zemi.
  • Oficiální přihláška Francie do 88. ročníku udílení Oscarů 2016 v kategorii Nejlepší cizojazyčný film.