Marguerite

65%
Marguerite

Paříž dvacátých let. Marguerite Dumont je zámožná žena, milovnice hudby a opery. Už celé roky pravidelně zpívá pro své hosty. Jenže zpívá zoufale falešně a nikdo jí nikdy neřekl pravdu. Vše se zkomplikuje, když se rozhodne zazpívat před skutečným publikem, v pařížské Opeře.(Artcam)




mil78
384 bodů
7
Příběh stejnojmenné hrdinky filmu je volně inspirován životním příběhem populární královny kraválu Florence Jenkinsové. Dáma z vyšších kruhů se zálibou v hudbě a opeře pořádá pro své snobské„ přátele z klubu“ hudební recitály, kterých se sama účastní coby hlavní hvězda. Má to jediný háček. Zpívá s vášní, příšerně a dosud se nenašel nikdo, kdo by jí to řekl. A nyní si hodlá splnit velký sen, vystoupit v opeře před opravdovým publikem. Režisér Xavier Giannoli interpretuje známou historku zcela odlišným způsobem než populární divadelní komedie Je úchvatná! (ve které na našich jevištích excelovaly herečky Bambasová a Kretschmerová). Tvůrci důsledně pracují s dramatickým potenciálem a absurditou bludné lži a neúpřímnosti, z které není jiného východiska než sebenáhled s tragickými důsledky. Zdařilá koprodukce zaujme kvalitními výkony v čele s přesvědčivou Catherine Frot v titulní roli a vyhýbá se laciné karikatuře či podbízivosti.

Dodatečné informace

Původní název:
Marguerite (více)
  • Francie Marguerite
  • Francie Madame Marguerite
  • Francie Madame Marguerite oder die Kunst der schiefen Töne
Premiéra v ČR:
24. 9. 2015
Distributor:
Artcam Films
Země původu:
Francie, Česká republika, Belgie
Tržby:
0,5 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Marguerite je dostupný s českými titulky
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


Powered byJustWatch

  • Odehrává se v Paříži od září 1920 a téměř věrně se drží doby, s výjimkou sekvence, kdy Marguerite, baronka Dumontová zpívá, zatímco se na bílé prostěradlo a poté na její bílý oděv promítá obraz z filmu. Nekorektně je zde použit 16mm němý film, který se zdá být promítán z 16mm filmové promítačky, nicméně 16mm film byl vynalezen společností Eastman Kodak v USA až v roce 1923. Ve Francii v roce 1922 vynalezla společnost Pathé Frères svůj 9,5mm film pro němý film jako součást amatérského filmového systému Pathé Baby, který by se v této době spíše používal. pro danou dobu je promítán nesprávný číselný odpočet leader a každý plně vyškolený promítač by si této chyby všiml, a v roce 1920 vidíme "SMPTE Universal Leader" z roku 1965, který byl navržen a používán pro televizní projekční aplikace. Obsahuje nepřetržité odpočítávání od osmi do dvou (měřeno v sekundách, nikoli ve stopách), s čísly uprostřed terče se dvěma bílými kruhy a animací otáčející se "hodinové ručičky". "SMPTE Universal Leader" se v kinech příliš nerozšířil, což ještě od roku 1930 používal "The Academy Leader" a od roku 1951 "The Society Leader" (oba mají 16 snímků na stopu na 35mm filmu), který odpočítává od jedenácti do tří a při třech se ozve rychlé pípnutí, přičemž se všechna čísla objeví vzhůru nohama. Slova "SIX" a "NINE" se obvykle objevují pod příslušnými čísly. "Academy leader" je specifikován normou SMPTE 301.[1]. Univerzální leader je specifikován normou ANSI/SMPTE 55. Společenský [alias univerzální] leader (1951) má poměrně složitou konstrukci a poznáte ho podle kruhů se štíhlými šipkami směřujícími do stran, nahoru a dolů každého snímku (připomínají křížek). Číslování je od 11 do 3, ale orientované správně nahoru, nicméně ŠESTKA a DEVĚTKA se objevují pouze jako slova. Čísla jsou opět rozmístěna v intervalu jedné stopy, tj. na každém šestnáctém snímku, přičemž "ozvěny" každého čísla se objevují na bezprostředně sousedících snímcích (takže každé číslo se ve skutečnosti objevuje třikrát). Nejrozšířenější je Universal [alias Television] Leader (1965) se známou animovanou grafikou "clocksweep" a použitým číslováním od 8 do 2 a s trváním přesně 8sec@24fps. Všechna čísla jsou správně nahoru a jsou rozmístěna v intervalu 24 snímků (1 sekunda). Vzhledem k tomu, že číslo 9 bylo odstraněno, 6 se zobrazuje pouze jako číslice.
  • V jedné scéně Marguerite zpívá na Edisonově válcovém magnetofonu, později je její nahrávka přehrávána z desky s rychlostí 78 otáček za minutu, údajně stejné nahrávky.
  • Ve Francii film navštívilo více než 1 milion diváků.