Zajímavosti o Stonewall

54%

Zajímavosti 7

  • V úvodní scéně mají policisté průhledné zakřivené štíty proti nepokojům se zesílenými černými okraji a nápisem POLICIE uprostřed štítu. Standardní štíty newyorské policie proti nepokojům z roku 1969 byly zcela ploché, neměly zesílené okraje a nebyl na nich žádný nápis (viz původní fotografie ze skutečných nepokojů). Zakřivené polykarbonátové štíty použité ve filmu byly vynalezeny až v 80. letech 20. století.
  • Během Dannyho první návštěvy v baru Stonewall, několik měsíců před červnovými nepokoji v roce 1969, hraje v jukeboxu baru píseň "Venus" od skupiny Shocking Blue. Píseň byla vydána až v říjnu 1969 a stala se velkým hitem až v roce 1970, tedy dlouho po událostech filmu. Stejně tak píseň "I'll Take You There" od skupiny Staple Singers se na soundtracku objevuje dvakrát, jednou jako diegetická hudba a jednou jako nediegetická. Tato píseň byla vydána až v roce 1972, tedy opět dlouho po událostech filmu.
  • Načasování Dannyho příjezdu do New Yorku je zmatené. Odjíždí z Indiany během podzimu (je fotbalová sezóna a začíná Světová série). Jeho autobus však přijíždí do New Yorku v březnu (tři měsíce před Stonewallskými nepokoji).
  • Epilog: "Pochod osvobození homosexuálů v roce 1970 byl první svého druhu. Začínal s několika stovkami účastníků, ale nakonec se rozrostl na více než 10 000. Dnes se tisíce pochodů hrdosti homosexuálů, které se konají po celém světě na památku Stonewallských nepokojů, účastní miliony lidí. MARCIA P. JOHNSONOVÁ se stala spoluzakladatelkou organizace S. T. A. R., která pomáhala mladým transvestitům a trans ženám. Krátce po Pochodu hrdosti v roce 1992 bylo její tělo nalezeno v řece Hudson. Její případ byl původně označen za sebevraždu, ale v roce 2012 byl znovu otevřen. BOB KOHLER se stal jedním ze zakladatelů Gay Liberation Front. Často hovořil o dětech ulice, které rozpoutaly Stonewallské nepokoje. SEYMOUR PINE odešel do důchodu v roce 1976. Vždy tvrdil, že razie byly způsobem boje proti organizovanému zločinu. ED MURPHY zmizel po uzavření Stonewallu. Když se znovu objevil, provedl jednu z nejúžasnějších proměn v dějinách kriminalistiky. Objevil se jako gay aktivista a pomohl zvrátit směr průvodu ve prospěch podniků ve Village. Posmrtně byl jmenován velkým maršálem newyorského pochodu hrdosti. FRANK KAMENY neúnavně pracoval na zrušení federálních zákonů o sodomii a jako první předložil Nejvyššímu soudu případ týkající se práv homosexuálů. MATTACHINE SOCIETY po první noci nepokojů prosila homosexuály z Village, aby "zachovali klidné chování". Homosexuálové se však vraceli ve stále větším počtu ještě další čtyři noci. Do konce roku 1970 vznikly po celé Americe stovky organizací homosexuálů. Tento film je věnován neopěvovaným hrdinům Stonewallských nepokojů. Dnes je v Americe stále 40 procent všech mladých lidí bez domova LGBT. Homosexualita zůstává trestným činem v 77 zemích."
  • První film Rolanda Emmericha s ratingem R od filmu Patriot (2000).
  • První trailer k filmu vedl k obvinění, že Roland Emmerich "vybělil" zobrazované historické události tím, že vytvořil fiktivního bílého hlavního hrdinu. Emmerich a další osoby spojené s produkcí obhajovali jeho výběr herců, ale rok po neúspěchu filmu Emmerich pokračoval v kontroverzích tvrzením, že Stonewallské nepokoje byly "událostí bělochů", a obviňoval z neúspěchu první stížnosti na vybělení.
  • Hostinec Stonewall Inn nebo někdy označovaný jako Bonnie's Stonewall Inn byl původně postaven jako stáje v polovině 19. století. V roce 1930 se z něj stala čajovna pro heterosexuály. Hostinec Stonewall Inn byl poprvé uzavřen v roce 1964 po 34 letech provozu jako čajovna, kdy interiér zničil požár. V roce 1967 byl obnoven třemi mafiány jako lázně pro gaye a stal se největším gay barem v USA. Po nepokojích v roce 1969 byl krátce uzavřen. Dvacet let fungoval Stonewall jako obchod se sendviči Bagel, čínská restaurace a obchod s obuví, než byl v roce 1998 znovu otevřen prostě jako Stonewall.